Craig Wright nie je Satoshi
Craig Wright, austrálsky podnikateľ a vedec, ktorý o sebe dlhodobo tvrdí, že je zakladateľ Bitcoinu Satoshi Nakamoto, prehral na súde Spojeného kráľovstva v súvislosti so žalobou, skrz ktorú si deklaroval autorské práva na bitcoinový blockchain.
Craig Wright has lost his $BTC copyright claim in a UK court 🇬🇧 pic.twitter.com/Kc9FQxxVfZ
— Crypto Crib (@Crypto_Crib_) February 8, 2023
Súd vo Veľkej Británii tak de facto nepotvrdil, že by Wright, ktorý je v kryptokomunite považovaný za podvodníka, bol Satoshim Nakamotom, čiže záhadným tvorcom BTC a tiež autorom slávneho dokumentu Bitcoin whitepaper, o ktorom Austrálčan tiež tvrdí, že ho napísal on a že má naň autorské práva.
Obrázok: Paródia na výsledok zo súdu. Teraz možno bude Wright tvrdiť, že je JK Rowlingová, autorka knižnej série o Harry Potterovi.
https://twitter.com/CarlBMenger/status/1622556374608519170
Čo nové ohľadom Sama Bankmana-Frieda a FTX?
V súvislosti so zakladateľom a bývalým CEO dnes už skrachovanej burzy FTX Samom Bankmanom-Friedom, ktorému pre podvody v rámci tejto burzy hrozí až 115 ročný pobyt za mrežami, sa objavilo niekoľko nových zaujímavosti:
- Americký Prokurátor Damian Williams požiadal súd v New Yorku, aby odložil občianskoprávne konanie proti Samovi Bankmanovi-Friedovi, kým sa neukončí proces paralelného trestného prípadu voči jeho osobe. Williams tvrdí, že väčšina obvinení, s ktorými chcú vyjsť proti SBF komisie SEC a CFTC, sú zahrnuté aj v tomto prípade.
U.S. prosecutors ask to postpone SEC, CFTC cases against Bankman-Fried https://t.co/wxU2nOPxps pic.twitter.com/4RiSODbuZo
— Reuters (@Reuters) February 7, 2023
- Sudca Lewis Kaplan odmietol žiadosť právnikov Sama Bankmana-Frieda, ktorí chceli pre svojho klienta povolenie na používanie aplikácii na posielanie správ či inú formu komunikácie ako sú FaceTime, Zoom či Facebook Messenger.
- Správna rada spoločnosti Robinhood schválila plán, ktorý povedie k spätnému odkúpeniu akcii ich spoločnosti, ktoré v minulosti získal Sam Bankman-Fried za 578 miliónov dolárov skrz spoločnosť Emergent Fidelity Technologies. Akcie Robinhood sa tak stanú opäť majetkom tejto firmy a už ďalej nebudú spájane so zakladateľom FTX.
Poplatky na Ethereum a tiež aktivita na sieti v januári stúpli
Priemerné poplatky (gas) na Ethereum (ETH) stúpli v januári o takmer 30%. Vyplýva to zo správy Analytex, ktorá odôvodnila tento nárast najmä medzimesačnou zvýšenou aktivitou na tomto blocklchaine.
Zo správy vyplýva, ýe priemerný počet aktívnych ETH peňaženiek klesol o 10%, avšak priemerný počet aktívnych smart kontraktov stúpol o takmer 7%.
Na grafe nižšie môžete vidieť rastúci počet transakcii na ETH v priebehu januára.
SEC sa zaoberá už aj burzou Kraken
Jedna z búrz, ktorá má dobrú povesť pokiaľ ide vzťahy s regulátormi, americká Kraken, sa napokon taktiež nevyhla problémom v súvislosti s touto témou.
Vyplýva to z najnovších správ agentúry Bloomberg, podľa ktorých Kraken čelí vyšetrovaniu SEC (Americkej komisie pre cenné papiere a burzu), ktorá sa domnieva, že burza porušila pravidlá týkajúce sa ponuky cenných papierov.
CEO Kraken Dave Ripley v septembri tvrdil, že Kraken neponúka žiadne kryptomeny, ktoré by boli cennými papiermi a tak nevidí dôvod na to, aby sa burza registrovala u SEC. Problém však môže byť v tom, že SEC niektoré z kryptomien ako cenné papiere vníma.
Scoop: Crypto exchange Kraken is facing an SEC investigation into whether it offered unregistered securities. The probe is at an advanced stage and could lead to a settlement in coming days. pic.twitter.com/z6wQngJBPY
— Ally Versprille (@allyversprille) February 8, 2023
Dubaj urobil ďalší krok k prilákaniu krypto firiem
Dubajský Úrad pre reguláciu virtuálnych aktív (VARA) vydal v stredu knihu pravidiel pre reguláciu kryptomien v roku 2023. Uvádza sa v nej, že každý subjekt v Emiráte, ktorý vydáva virtuálne aktíva, musí dodržiavať rad pravidiel počnúc žiadosťou o licenciu na prevádzku v Dubaji.
Dubaj chce určiť jasné pravidlá, ktoré povedú k prilákaniu ďalších kryptospoločností do tejto oblasti, avšak odradia tých, ktorí mali v úmysle konať pomocou nekalých resp. nelegálnych praktík.
Dubajská vláda naďalej deklaruje, že chce, aby bol Dubaj centrum moderných finančných technológii, medzi ktoré radí aj kryptomeny.
Zdroje: decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com