Šéf SEC Gensler mohol pracovať pre Binance
Magazín Wall Street Journal cez víkend informoval, že kryptomenová burza Binance sa v roku 2018 pokúšala zamestnať Garyho Genslera, súčasného šéfa SEC, aby jej pomohol so vzťahmi s americkými regulátormi.
Binance chcela Genslera najať ako svojho poradcu v čase, kedy ešte nepracoval pre SEC, ale vyučoval na Massaxchusetts Intsitute of Technology a predtým viedol ako predseda komisiu CFTC.
Podľa informácii WSJ mal Gensler túto ponuku odmietnuť, ale bol “veľkorysý pri zdieľaní stratégii”. WSJ tiež informoval, že Binance nemala byť jedinou kryptofirmou, ktorá sa ho snažila získať do svojich radov.
Gary Gesnler aktuálne patrí medzi “nepriateľov” obzvlášť proof-of-stake kryptomien. Myslí si to totiž, že ide o neregistrované cenné papiere, ktoré vznikli nezákonne a mali by byť regulované jeho komisiou.
FTX dlhuje zákazníkom 8,7 miliardy dolárov, má len 1 BTC
Súčasný CEO skrachovanej FTX John J. Ray III, ktorý má na starosti jej konkurz, poznamenal, že účtovné knihy a záznamy FTX boli neúplne a chýbalo v nich množstvo údajov.
Z prezentácie, ktorá bola zverejnené 2. marca, napríklad vyplýva, že FTX mala držaž 1591 bitcoinov, ktoré patrili jej klientom, no v skutočnosti mala kontrolu len nad jedným jediným BTC.
Svojim zákazníkom FTX dlhuje celkovo 8,7 miliardy dolárov, a to najmä v hotovosti a stablecoinoch (6,4 miliardy dolárov), ale aj kryptomenách ako sú Ethereum (870 miliónov USD), či Solana (109 miliónov USD).
FTX by po správnosti mala mať aktíva v čiastke 11,23 miliardy dolárov, no v skutočnosti drží len 2,15 miliardy dolárov, čo znamená spomínaný dlh 8,69 miliardy USD voči jej veriteľom.
Nové podmienky kaucie pre SBF
Sam Bankman-Fried (SBF), zakladateľ skrachovanej FTX, sa dozvedel nové podmienky, v rámci ktorých môže až do súdneho procesu žiť so svojimi rodičmi v Palo Alto. Patrí medzi ne aj úplný zákaz smartphoneov, ktoré sú pripojené k internetu.
SBF tak môže používať len vyklápací telefón alebo smartfón, ktorý nemá možnosť pripojiť sa k internetu, alebo ho má vypnutý. SBF tiež dostal zoznam internetových stránok, ktoré môže navštíviť skrz stolový počítač, medzí ktoré patrí napríklad aj portál Cointelegraph.
Sudca Lewis Kaplan nedávno pohrozil, že SBF môže ísť naspäť za mreže, ak sa preukáže, že sa snaží skrz sociálne siete skontaktovať s ľuďmi, ktorý by mohli počas súdneho sporu svedčiť v jeho prospech alebo proti nemu. Ide predovšetkým o bývalých zamestnancov FTX.
Počet BUSD v obehu neustále klesá
Hodnota stablecoinov BUSD, ktoré sú na burzách, klesla v úvode marca pod 9 miliárd dolárov, kým dominancia stablecoinu Tether (USDT) vďaka tomu rastie a dostáva sa v kategórii stablecoinov k 55%.
BUSD je tretí najväčší stablecoin na trhu, ktorý však od februára stráca svoju silnú pozíciu po tom ako SEC zatlačila na spoločnosť Paxos, ktorá spravovala BUSD pre potreby Binance. SEC dokonca vyšetruje Paxos a BUSD s podozrením, že ide o neregistrovaný cenný papier.
Situácia vedie k rastúcemu podielu na trhu u Tetheru resp. USDT (zelená), ktorý v predchádzajúcich rokoch po príchode USDC (modrá) a BUSD (oranžová) čiastočne prichádzalo o svoju “monopólnu” pozíciu.
FUD o zastrelení CZ
Na čínskej komunikačnej platforme WeChat sa cez víkend objavili falošné správy, podľa ktorých bol zakladateľ najväčšej kryptomenovej burzy Binance Changpeng Zhao (CZ) zastrelený americkými agentmi federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).
https://twitter.com/cz_binance/status/1631646060992163844
Správu na Twitteri poprel samotný CZ a bezpečnostný analytici MetaMask Harry Denley prirovnal tento hoax fámam z roku 2017, ktoré tvrdili, že zakladateľ Ethereum Vitalik Buterin zomrel pri dopravnej nehode.
Incident sa udial v čase, kedy americkí zákonodarcovia na čele s Elizabeth Warrenovou vyzvali CZ, aby do dvoch týždňov ukázal účtovníctvo Binance od roku 2017 až po súčasnosť a naznačili, že Binance je “liaheň nelegálnych finančných aktivít.”
Zneužila Binance víťaza vlastného hackatronu?
Víťaz súťaže, ktorú organizovala burza Binance na BNB Chain, ChatCasso, obvinil Binance, že len 2 mesiace po tejto súťaži odkopírovala riešenie tohto víťazného produktu, aby spustila vlastný veľmi podobný produkt, ktorý využíva umelú inteligenciu (AI) pri vytváraní kreatívnych NFT tokenov. Jeho názov je Bicasso.
https://twitter.com/0xggoma/status/1631149304093233153
Austrália si necháva na krypto legislatívu čas
Podľa dokumentov, ktoré získal The Australian Financial Review, sa legislatíva pre kryptomeny v Austrálii pripravuje pomalým tempom a predložená na schválenie by mohla byť až v roku 2024 alebo neskôr.
Austrálska vláda si vraj chce nechať dosť času na to, aby nadobudla úplný obraz o tomto odvetví. V uniknutom dokumente sa dokonca spomína aj to, že vláda počíta s frustráciou firiem pracujúcich v tomto segmente z pomalého napredovania v tejto veci.
Zdroje: cointelegraph.com, cryptoslate.com, cryptoslate.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com