Microstrategy od bitcoinovej stratégie neustúpi
Spoločnosť Microstrategy, ktorá je najväčším držiteľom BTC v kategórii verejne obchodovaných spoločností, počas svojich earnings za 4. kvartál 2022 zopakovala, že nemá v pláne prehodnotiť svoju bitcoinovú stratégiu, čiže dlhodobú longovú pozíciu voči tejto kryptomene.
„Jediným skutočným bezpečným prístavom pre inštitucionálneho investora je Bitcoin. Bitcoin je jediná všeobecne uznávaná digitálna komodita, takže ak ste investor, Bitcoin je v tomto ohľade vaším bezpečným prístavom,” uviedol prezident spoločnosti Michael Saylor.
Súčasný CEO firmy Andrew Kang počas earnings uviedol, že MicroStrategy držala k 31. decembru 2022 celkovo 132 500 BTC v hodnote 1,84 miliardy USD. 14 890 BTC vlastnila priamo spoločnosť Microstrategy a zvyšok držala jej dcérska spoločnosť MacroStrategy LLC.
Mirostrategy tiež pripomenula, že od momentu, ako prijala stratégiu investícii do BTC, teda 10. augusta 2020, sú jej akcie v pluse 117% a to napriek aktuálnemu bearmatketu a faktu, že celková investícia Microstrategy do BTC (z dolárového pohľadu) je vo výraznom mínuse. Viac ilustruje graf:
Silvergate je vyšetrovaná americkým ministerstvom spravodlivosti
Silvergate Bank, ktorá má veľmi blízko ku kryptomenovému priemyslu, je podľa najnovších informácii magazínu Bloobmerg vyšetrovaná Ministerstvom spravodlivosti USA.
Americké orgány sa začali zaujímať o jej podiel a spojitosť s bankrotom burzy FTX a jej pridružených spoločnosti, nakoľko existuje podozrenie, že Silvergate pomáhala pri prevádzaní peňazí zákazníkov FTX na Almeda Research. Inak povedané cieľom vyšetrovania je zistiť, či vedenie Silvergate vedelo, alebo mohlo tušiť, že transakcie FTX na Almeda sú nelegálne.
Silvegate zatiaľ nečelí žiadnemu obvineniu a sama dopláca na krach FTX, v dôsledku ktorého vykázala v minulom kvartáli stratu 1 miliardy dolárov. To viedlo k tomu, že musela prepustiť 40% svojich zamestnancov, a že si musela zobrať miliardové pôžičky, aby zabránila kríze likvidity po tom ako množstvo jej zákazníkov začalo v panike vyberať peniaze z jej platformy.
Akcie Silvergate podľa MarketWatch klesli po zverejnení týchto správ o ďalších 13% a od historického maxima v novembri 2021 sú dole už o 92%.
https://twitter.com/Rager/status/1621265687065886720
Americké orgány zvýšili „záujem“ o kryptomeny
Podľa prieskumu Solidus Labs štyri hlavné americké federálne agentúry, ktoré sledujú sektor kryptomien, vykonali v roku 2022 celkovo 58 rôznych vyšetrovaní spojených s týmto odvetvím. Ide o prekonanie predchádzajúceho maxima (40) v roku 2020 a o 65% nárast v porovnaní s 38 vyšetrovaniami v roku 2021.
Na vyšetrovania nekalých praktík v kryptosektore sa špecializovali najmä SEC, CFTC, FinCen a OFAC. Kým FinCen viedol len jedno vyšetrovanie, SEC, CFTC a OFAC prekonali svoje predošlé rekordy.
SEC, ktorá chce byť hlavným regulátorom kryptomien, viedla v minulom roku 30 rôznych žalôb. 9 z nich boli občianske žaloby podané po zatknutí. Celkovo vymohla prostredníctvom pokút 242 miliónov dolárov.
Prvý regulovaný stablecoin eura vznikol vo Fínsku
Fínska spoločnosť Membrane Finance oznámila, že vydala prvý regulovaný stablecoin eura v Európskej únii, ktorý má povolenie od Fínskeho úradu pre finančný dohľad (Fin-FSA) a je 100% krytý podkladovými aktívami, čiže eurami.
Membrane Finance is excited to announce the launch of EUROe on Ethereum!
Read more at https://t.co/nV8dYKkBmK, and read the thread below to see how you can get started with $EUROe from today!
— EUROe (@EUROemoney) February 2, 2023
Označenie stablecoinu je EUROe a Membrane Finance uvádza, že umožňuje takmer okamžite platby pri takmer nenulových nákladoch na rozdiel od nízkej rýchlosti prevodu eur v rámci tradičného finančného sektora.
Prvým stablecoinom eura je však EUROC, ktorý vydala spoločnosť Circle v USA. Regulovaný je v USA.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com