Hackeri zo Severnej Kórei využívajú krypto na ťažbu ďalších kryptomien
Firma Maindant dospela k záveru, že hackeri zo Svernej Kórei, ktorí kradnú kryptomeny skrz rôzne nástroje vrátane phishing či ransomware útokov, využívajú ukradnuté kryptomeny na ťažbu ďalších kryptomien cez rôzne cloudové služby, čím de facto získava “čisté kryptomeny”.
Maindant uviedol, že pri prenájme hashrate a cloud miningu je ľahké docieliť stav, pri ktorom sa dajú ťažiť kryptomeny do peňaženky, ktorú si vyberie kupujúci a to bez toho, aby ich nové čisté kryptomeny boli spájané s jeho pôvodnými platbami, ktoré boli uhradené cez ukradnuté kryptomeny.
Podľa OSN mali severokórejskí hackeri v roku 2022 na svedomí krádeže v hodnote medzi 630 miliónmi až miliardou dolárov. Onchain analyticka kryptomenová firma Chainalysis odhadla, že v rámci ekosystému kryptomien ukradli hackeri zo Severnej Kórei v minulom roku aspoň 1,7 miliardy dolárov.
SBF mal uplácať v Číne
Sam Bankaman-Fried, ukladateľ padnutej burzy FTX, čelí ďalšej žalobe. Podľa 13-násobnému obvinenia zo strany amerických úradov, mal použiť najmenej 40 miliónov dolárov v kryptomenách v rámci úplatku v prospech jedného alebo viac čínskych predstaviteľov, aby mu pomohli s rozmrazením kryptomenoých účtov v hodnote vyše miliardy dolárov v pridruženej firme Almeda Reaearch.
Malo ísť o účty, ktoré čínske úrady zmrazili Almeda Reaearch na dvoch najväčších čínskych kryptomenových burzách v roku 2021. SBF si bol vedomý tohto zmrazenia a skúšal množstvo spôsobov, ako docieliť ich znovuotvorenie.
Účty Almeda mali byť následne rozmrazené, vďaka čomu mohol SBF financovať ďalšie podnikanie v súvislosti s FTX. Zaujímavé však je, že kryptoburzy v Číne sú oficiálne pozastavené už od roku 2017, kým kauza sa týkala roku 2021.
Do Kwon si v Srbsku založil spoločnosť
Do Kwon, zakladateľ kryptomeny Terra (LUNA), ktorý bol zadržaný v Čiernej Hore s falošnými dokladmi totožnosti, si pred pár týždňami založil v Srbsku spoločnosť „Codokoj22 d.o.o. Beograd“. Jej spoluzakladateľom bol Han Chang-Joon, CEO Chai Corporation, ktorá mala byť využívaná pri manipulácii cien tejto kryptomeny.
Han bol zadržaný v Čiernej Hore spoločne s Kwonom. Obom hrozí trest až 3 roky väzby. Otázne však je, či bude Do Kwon vydaný do USA či Južnej Kórei, kde sú naňho vydané zatykače sa ešte závažnejšie zločiny.
Predaj Voyager bol pozastavený
Sudkyňa Jennifer Reardenová z amerického okresného súdu v New Yorku vyhovela žiadosti vlády USA o pozastavenie predaja skrachovanej spoločnosti Voyager Digital kryptomenovej burze Binance.US.
Sudkyňa tak poskytla Ministerstvu spravodlivosti USA viac času na vyhodnotenie toho, či je kúpa Voyageru firmou Binance.US “košér“. Ministerstvo a tiež SEC sa totiž domnievajú, že prevzatie tejto firmy za 1 miliardu dolárov firmou Binance.US môže viesť k podvodom, krádežiam alebo vyhýbaniu sa plateniu daní.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
SEC medzitým vyšetruje Binance.US z podozrenia, že predáva alebo ponúka obchodovanie s neregistrovanými cennými papiermi.
Voyager sa voči rozhodnutiu odvolal. Vyše 97% veriteľov tejto firmy súhlasí s reštrukturalizáciu, ktorá zahŕňa predaj firmy Binance.US.
Ženy v Singapure sú úspešnejšie pri investovaní do kryptomien ako muži
Prieskum Independent Reserve Cryptocurrency Index (IRCI) zverejnený 28. marca zistil, že ženy sú pri investovaní do kryptomien úspešnejšie, než muži. Svoje investície zhodnocuje, čiže pri nich zarába, až 76% žien, kým v prípade mužov je to 72%.
Prieskum tiež zistil, že do kryptomien investovalo v uplynulom roku o 7% viac žien, než pred rokom. Ide o 37% opýtaných respondentiek. V prípade mužov išlo o 48% dotázaných, čo je pokles oproti číslam z prieskumu z roku 2022 (49%).
V americkom Senáte sa opäť hovorilo aj o kryptomenách
Počas vypočutia Bankového výboru Senátu USA sa opäť hovorilo aj o kryptomenách v súvislosti so stabilitou bankového sektora.
Predseda FDIC Martin Guenberg vysvetlil senátorom, že pád banky Silvergate do značnej miery spôsobil kolaps kryptomenovej burzy FTX, v ktorej mala Silvergate 10% celkových vkladov. Banka však stratila až 68% vkladov v dôsledku pádu FTX po slede fatálneho reťazca udalostí.
Gruenberg tak upozornil, že pre túto banku bol kolaps FTX, čiže veľkého krypotmenového hráča, kľúčový.
V prípade padnutých Signature Bank a Silicon Valley Bank bolo poukázané, že do problémov sa dostali najmä pre silnú závislosť od peňazí VC firiem a startupov. V ich prípade však kryptomeny také kľúčové neboli.
Podľa Gruenberga však aj Signature Bank, podobne ako Silvergate Bank, bola schopná vďaka kryptomenám vykonávať transakcie 24 hodín denne. ,,Boli to jediné dve známe platformy tohto typu v rámci poistených inštitúcii v USA,” uviedol.
Kryptoklienti Signature Bank majú deadline
Klienti, ktorí využívali služby Signature Bank v súvislosti s kryptomenami, majú mať podľa FDIC ich účty uzatvorené. Dostali však čas do 5. apríla, aby si svoje prostriedky z americkej banky vybrali, alebo si minimálne aktualizovali ich adresy.
Z medializovaných správ vyplýva, že FDIC spravuje približne 4 miliardy dolárov Signature Bank, ktoré súvisia s digitálnymi kryptomenami v jej úschove. Tie na seba neprevzala New York Community Bancopr (NYCB) v rámci dohody, skrz ktorú prevzala väčšinu vkladov a úverov v držbe Signature Bank.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com , cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com