V Libanone horeli bankomaty – dôvod pre kryptomeny?
Desiatky rozzúrených Libanončanov minulý týždeň podpálili minimálne niekoľko bankomatov v hlavnom meste Bejrút, v rámci protestov proti vládou chválenému limitu pre výbery peňazí z ich bankových účtov. Tento limit je stanovený už 3 roky.
https://twitter.com/BTC_Archive/status/1626207003503742978
Nové napätie eskalovalo po tom ako libanonská libra klesla na jej nové historické low. Podľa posledných medializovaných dát inflácia v Libanone stúpla v januári 2023 na medziročných 170%.
V kontraste s takýmito správami sa ukazuje význam kryptomien na čele s BTC, ktorých výber z privátnych peňaženiek nedokáže zakázať žiadna centralizovaná entita.
Pre mnohých Libanončanov je to tak jeden z mála spôsobov, ako môžu ochrániť ich bohatstvo. Remitencie, čiže prevody zo zahraničia, sú totiž tiež korigované a zamieňané vo veľmi nevýhodných kurzoch.
Ray Dalio už neverí bitcoinu, fandí však technológii
Je zrejmé, že legendárny investor Ray Dalio rád mení názor na Bitcoin. V podcaste “We Study Billionaires” o ňom hovoril tentokrát skepticky, pretože sa mu podľa jeho názoru pripisuje väčšia vážnosť, než je jeho skutočná hodnota, ktorá je len zlomkom trhovej kapitalizácie spoločnosti Microsoft.
Podľa Dalia má skutočnú hodnotu technológia, ktorú Bitcoin a kryptomeny priniesli, no súčasné digitálne meny podľa jeho názoru nemajú vysokú cenu, pretože “nič nereplikujú” a nie sú efektívnym “skladom bohatstva”.
Ray Dalio thinks Bitcoin is not an effective store of value and it’s too small of an asset and hence he is not interested in it. However, he thinks blockchain is an excellent technology. I don’t understand how high-level investors can be this clueless. pic.twitter.com/efCYQkwbWh
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) February 20, 2023
Dalio následne povedal, že časom vzniknú skutočne hodnotné digitálne aktíva, no zdá sa, že Bitcoin to podľa jeho názoru, ktorý je aktuálne odlišný než v období, kedy bol Bitcoin v poslednom bullrune, nebude.
Zľakli sa inštitucionálni investori regulácii?
Inštitucionálni investori vybrali z kryptomenových fondov v minulom týždni viac kapitálu, než doňho vložili.
Z čerstvého reportu Coinshares vyplýva, že zostatky na týchto fondoch klesli o 32 miliónov dolárov, čo je zatiaľ najvýraznejší odliv v roku 2023. Väčšina týchto výberov súviselo s bitcoinom a Ethereum.
CoinShares, ktorá tieto dáta sleduje, tvrdí, že odlivy boli pravdepodobne reakciou inštitucionálnych a akreditovaných investorov na sériu regulačných zásahov v USA predovšetkým zo strany SEC.
https://twitter.com/CoinSharesCo/status/1627669792709566466
SEC prinútila burzu Kraken zrušiť staking služby a zatlačila aj na spoločnosť Paxos, ktorá prestala emitovať stablecoin BUSD. Okrem toho chce vyšetrovať, či BUSD nebol neregistrovaný cenný papier.
Medzitým SEC obžalovala aj zakladateľa kryptomeny Terra (LUNA) Do Kwona a spoločnosť TerraForm Labs.
Mnohé stablecoiny čaká náročné obdobie, tvrdí šéf FSB
Prezident holandskej centrálnej banky a zároveň predseda Rady pre finančnú stabilitu (FSB) Klaas Knot predstavil v liste z 20. februára guvernérom centrálnych bank zo skupiny G20 “zoznam najväčších hrozieb pre finančnú stabilitu“.
Na poprednom mieste tohto zoznamu sa ocitli aj kryptomeny a decentralizované financie (DeFi).
Podľa návrhu Knota chce FSB riešiť túto problematiku ambicióznym plánom dokončiť regulačný rámec pre kryptomeny ešte v tomto roku, pričom dôležitý focus padne obzvlášť na stablecoiny.
,,Štúdia FSB dospela k záveru, že mnohé existujúce stablecoiny by nespĺňali naše odporúčania a ani medzinárodné štandardy, ktoré podrobnejšie dopĺňajú usmernenia od výberu BIS pre platby a trhové infraštruktúry a Medzinárodnej komisie pre cenné papiere a burzu,” uviedol Knot.
FSB provides overview on Future Global Standards for Stablecoins Key Takeaways:
Stablecoins and other crypto assets are a growing focus for the Financial Stability Board (FSB).
FSB chair stated, numerous stablecoins now in use wouldn’t comply with the global standards es… pic.twitter.com/EG4UM1fyhN
— Web3 Daily (@web3_247) February 20, 2023
Z uvedeného vyplýva, že mnoho existujúcich stablecoinov sa pravdepodobne dostane do stretu s novou legislatívou, ktorej sa budú musieť prispôsobiť, alebo z trhu postupne vymiznú.
Zaujímavé je, že Knot priznal, že rozmach stablecoinov nastal aj vďaka nespokojnosti užívateľov so súčasným systémom cezhraničných platieb.
Zdroje: u.today, gazettengr.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com