Bitcoinoví ťažiari predávajú
Počet bitcoinov na adresách bitcoinových ťažiarov klesal v porovnaní s predošlým mesiacom o 648 BTC. Podľa dát Glassnode sa tak síce bitcoinová ťažba šplhá k novým a novým historickým maximám (hashrate), no ťažiari BTC sa novo vyťažených BTC skôr zbavujú a neakumulujú ich.
Dnes sa opäť bude upravovať obťažnosť ťažby BTC, pričom pre hashrate na historických maximách aktuálne prepočty počítajú s jej navýšením o ďalších 1,5%.
Ak nebudú jasné regulácie, firmy odídu inam, varuje Campbell
Austin Campbell, profesor z Columbia Business Scholl, počas vypočutia v americkom Kongrese, kde sa venovali téme stablecoinov, upozornil zákonodarcov, že ak nebudú v USA existovať jasné zákony pre stablecoiny, mnohí špičkoví experti odídu zo Spojených štátov inam, pričom zmienil Signapur, Dubaj, Abu Dhabi či Veľkú Britániu.
„Ak sa pozriete po celom svete, uvidíte vznikať legislatívy, ktoré sa zaoberajú špecificky fiatovými menami krytými stablecoinami,“ povedal Campbell. „Myslím si, že v USA môžeme byť lepší. Naša finančná regulácia a systémy sú robustnejšie. Ak ale nebudeme konať, toto sú najlepšie možnosti a ľudia ich využijú.“
Coinbase získala licenciu na Bermudách
Americká kryptomenová burza Coinbase získala licenciu na prevádzku svojej zmenárne na Bermudách, kde pravdepodobne už budúci týždeň spustí svoju burzu s kryptomenovými derivátmi.
Licencia umožňuje Coinbase vykonávať celý rad činnosti, ako je predaj a vydávanie tokenov. Umožňuje jej tiež fungovať ako burza digitálnych aktív a tiež ako poskytovateľ burzy derivátov digitálnych aktív.
Správa prichádza v rovnakom týždni ako šéf Coinbase Brian Armstrong naznačil, že burza môže opustiť USA pre nejasnú regulácie. Očakáva sa, že SEC zažaluje Coinabse podobne ako to urobila nedávno v súvislosti s Bittrex pre ponuku neregistrovaných cenných papierov.
Coinbase just got a license in Bermuda to launch a futures trading service.
Not long before the main Coinbase exchange leaves the USA too IMO unless something changes at the SEC.
— Lark Davis (@TheCryptoLark) April 19, 2023
Ruský dvojaký postoj ku kryptomenám a ich ťažbe
Šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina mala v štátnej dume, v jednej z komôr ruského parlamentu, oznámil, že pripravuje pilotný program, ktorý umožní používanie kryptomien pri externých zúčtovaniach. Nemá to však znamenať zmenu postoja Ruska ku kryptomenám, pokiaľ ide o vnútroštátne transakcie.
,,Zastávame rovnaký postoj, že v rámci krajiny by sa kryptomeny nemali používať a pri externom zúčtovaní predpokladáme, že je to možné formou experimentu,“ uviedla.
Plán ruskej centrálnej banky zahŕňa vytvorenie „špeciálnych autorizovaných organizácií“ pre ťažbu kryptomien a medzinárodné zúčtovanie – vrátane transakcií zahŕňajúcich kryptomeny a iné digitálne aktíva.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ruské novinky Kommersant medzitým v tomto týždni informovali, že Rusko sa stalo v roku 2023 druhým najvýznamnejším ťažiarom BTC hneď po USA podľa vygenerovaného hashrate.
Hongkonský súd rozhodol, že kryptomeny sú digitálnym majetkom
Súd v Hongkongu pri procese, ktorý sa týkal zaniknutej burzy Gatecoin, uznal kryptomeny ako majetok.
Potvrdenie, že kryptomeny predstavujú majetok podobný iným aktívam, ako sú akcie, môže byť pomerne významným krokom pre väčšiu jasnosť ako pristupovať ku kryptomenám v Hongkongu, ktorý sa stáva čoraz atraktívnejším pre kryptomenové firmy.
Ako majetok boli kryptomeny uznané aj na pevninskej Číne v rámci súdu v Hangzhou v roku 2019. V USA ich ako majetok vníma IRS, čiže americký daňový úrad, no ostatní regulátori k ním pristupujú odlišne a napr. SEC vníma väčšinu kryptomien ako neregistrované cenné papiere.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com