BankProv už nebude akceptovať ASIC minery ako zábezpeku
BankProv, banka známa svojim pozitívnym prístupom ku kryptomenovým spoločnostiam, oznámila, že nebude ďalej poskytovať pôžičky zaistené zariadeniami na ťažbu bitcoinu (ASIC minermi).
K tomuto rozhodnutiu ju doviedla skutočnosť, že musela odpísať takmer 50 miliónov dolárov z nesplatených pôžičiek, ktoré poskytla v roku 2022. Banka sa týmto spôsobom chce vyhnúť ďalším potenciálnym problémom, ak by firmy, ktorým poskytne svoje pôžičky, neboli schopné tieto dlhy splácať.
Na nasledujúcom grafe môžete vidieť zoznam najzadlženejších bitcoinových ťažiarov podľa Hashrate Index od spoločnosti Luxor Techologies.
Ilustruje, že bitcoinoví ťažiari sa najmä počas bullrunu 2021 výrazne zadlžili, čo im aktuálne spôsobuje existenčné problémy. Najzadlženejší Core Scientific je aktuálne vo fáze reštrukturalizácie po vyhlásení ochrany pred bankrotom podľa kapitoly 11.
SBF má zákaz kontaktu so zamestnancami FTX
Federálny sudca, ktorý vedie súdny spor týkajúci sa obžaloby Sama Bankmana-Frieda, zakladateľa skrachovanej burzy FTX, nariadil, aby sa SBF nemohol stýkať so súčasnými ani bývalými zamestnancami tejto burzy a tiež sesterskej firmy Almeda Research.
Sudca Lewis Kaplan uviedol, že SBF s nimi nemôže komunikovať s jednou výnimkou – v čase, kedy bude pri daných rozhovoroch prítomný jeho právny zástupca.
Sam Bankman-Fried podľa sudcu tiež nesmie používať na komunikáciu šifrovacie aplikácie ako sú napríklad Signal. Žalujúca strana totiž tvrdí, že skrz tento nástroj sa snažil komunikovať s generálnym právnym zástupcom FTX US Rynom Millerom.
Súd so SBF by mal začať v októbri. Zakladateľ FTX je obvinený z 8 rôznych trestných činov, pričom v prípade, že by sa mu preukázala vina vo všetkých bodoch, mohol by dostať trest až 115 rokov väzenia.
Celsius zverejní zoznam tých, ktorí môžu byť odškodnení
Skrachovaná kryptomenová leding spoločnosť Celsius by mala zverejniť zoznam veriteľov, ktorým vznikne nárok na výber približne 94% aktív zachránených aktív v kvalifikovanej úschove tejto firmy. O osude zvyšných 6% rozhodne konkurzný súd až neskôr.
Z uvedeného vyplýva, že vznikne verejne dostupný dokument, ktorý bude obsahovať mená všetkých oprávnených užívateľov spolu s typom a množstvom kryptomien, na ktoré majú mať nárok.
Celisus upozornil, že niektorí používatelia môžu byť vyzvaní na aktualizácie údajov o ich účte v súlade s pravidlami KYC a AML. Ak tak neurobia, k svojim aktívam sa nedostanú.
Ardoino popiera, že by si Tether požičal od Celsius
Paolo Ardoino, technologický riaditeľ kryptoburzy Bitfinex a Tether, dementoval správy, podľa ktorých si mala spoločnosť Tether, ktorá stojí za stablecoinom USDT, v minulosti požičať peniaze od skrachovanej spoločnosti Celsius.
Reagoval tým na správy, ktoré to naznačovali podľa odhalených dokumentov vyšetrovateľa bankrotu Celsius.
Ardonio naznačil, že ide o zlú respektíve chybnú interpretáciu týchto dokumentov. Podľa všetkého bol Tether omylom prehodený zo zoznamu veriteľov na zoznam dlžníkov Celsius. ,,Buď je to chyba, alebo chybná interpretácia,” uviedol Ardoino.
Tether mal voči skrachovanej Celsius nemalú expozíciu. Patril medzi zakladateľov resp. prvých investorov do tejto platformy a určitého času mala pôžička Tether pre Celsius predstavovať až čiastku 2 miliárd dolárov. Ešte v roku 2021 bol tento dlh voči Tetheru označený firmou Celsius za „existenčné riziko“.
Tether tvrdí, že v čase bankrotu Celsius mal voči firme expozíciu okolo 900 miliónov dolárov, ktorú zlikvidoval zhruba mesiac po tom, čo Celsius zastavil zákazníkom možnosť výberov. Najnovšie odhalené dokumenty však naznačujú, že táto čiastka by mohla byť výrazne zvýšia, až okolo 1,823 miliardy dolárov v stablecoine USDT.
Ruské krypto adresy sa ocitli na sankčnom zozname OFAC
Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív Ministerstva financií USA pridal dve kryptomenové adresy spojené s ruskou organizáciou, ktorá sa snaží vyhýbať západným sankciám, na zoznam sankciovaných adries OFAC.
Podľa medializovaných informácii má jedna BTC a jedna ETH adresa patriť Jonatanovi Zimenkovovi, ruskému štátnemu príslušníkovi, ktorý stojí na čele organizácie hľadajúcej spôsoby, ako obísť sankcie USA či ďalších západných krajín.
Dve zmieňované adresy aktuálne neobsahovali žiadne zostatky BTC či ETH, avšak ETH adresa realizovala na začiatku roka 2022 transakcie v hodnote viac než 16 miliónov dolárov.
Treasury is taking more action as part of the U.S. strategy to methodically & intensively target Russia's sanctions evasion efforts around the globe, and to make it harder & costlier for Russia's military-industrial complex to re-supply Putin's war machine.https://t.co/q7a6DIxhZg
— Deputy Secretary Wally Adeyemo (@TreasuryDepSec) February 1, 2023
Ďalší hack v sektore DeFi
Decentralizovaná autonómna organizácia BonqDAO oznámila v prvý februárový deň svojim followerom, že jej protokol Bonq utrpel oracle hack, ktorý umožnil manipulovať s cenou tokenu AllianceBlock (ALBT).
Analýza spoločnosti PeckShield následne odhadla stratu vyplývajúcu z tohto útoku na 120 miliónov dolárov. Väčšina transakcií spojených s útokom sa udiala na blockchaine Polygon.
Bonq protocol was exposed to an oracle hack, where exploiter increased the ALBT price and minted large amounts of BEUR. The BEUR was then swapped for other tokens on Uniswap. Then, the price was decreased to almost zero, which triggered the liquidation of ALBT troves.
— BonqDAO (@BonqDAO) February 1, 2023
Hacker bol podľa PeckShield schopný zmeniť oracle funkciu updatePrice v jednom zo smart kontraktov BonQ, čo znamenalo, že bol schopný manipulovať s cenou tokenu wALBT (wrapporovaný ALBT).
To následne útočník využil na zneužitie tokenov wALBT a vymintovaných tokenov BEUR, ktoré vymieňal na decentralizovanej burze Uniswap za približne 500 000 USD a napokon skrz ďalšie transakcie sa dopracoval k tomu, že mu zostalo okolo 500 000 USDC a okolo 144 ETH (236 000 USD v čase uverejnenia).
The @BonqDAO is exploited and its price oracle is manipulated to increase the #WALBT price. Here is the example hack tx: https://t.co/YPxXMr2nkf pic.twitter.com/XrzExHY6m1
— PeckShield Inc. (@peckshield) February 1, 2023
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cointelegraph.com,