Microstrategy s novým BTC „produktom“?
Prezident spoločnosti Microstrategy Michael Saylor naznačil, že firma, ktorá je vábec najväčším bitcoinovým investorom v kategórii verejne obchodovaných firiem, má plán vstúpiť do nového sektora podnikania s bitcoinami, ktorý bude špeciálne navrhnutý pre firmy.
Nový produkt má byť postavený na bitcoinovej sieti a jej druhej vrstve Lightning Network a má sa sústrediť na spoločnosti, ktoré chcú prijať bitcoin, no doposiaľ sa pre to neodhodlali. Vyzerá to tak, že pôjde o “ekosystém”, ktorý uľahčí podnikateľom preskočiť do platobného systému, ktorý by pracoval s bitcoinom čo najjednoduchším spôsobom tak, aby cez neho mohol spravovať svoje podnikanie a napríklad okrem iného aj vyplácať v BTC mzdy.
At @MicroStrategy, we are working on a product to deliver a #Bitcoin wallet & #Lightning⚡️ address to every corporate account holder and enable quick & easy development & deployment of bitcoin rewards applications to employees, customers, prospects, & partners. pic.twitter.com/XxYoWtGjvU
— Michael Saylor⚡️ (@saylor) May 14, 2023
Mark Palmer, analytik Berenberg Capital Markets, uviedol, že tento plán môže vytvoriť z Microstrategy konkurenciu pre kryptoburzu Coinbase, či iné burzy, ktoré ponúkajú možnosť kúpy a predaja kryptomien, ale aj služby pre podnikateľské subjekty. Tieto burzy sú totiž pod tlakom regulátorov (najmä SEC), kým Microstrategy ako “neburza” takéto problémy nemá. Palmer dokonca naznačil, že akcie Microstrategy sa z tohto dôvodu môžu zdať byť ešte atraktívnejšie.
Snažili sa hodiť vinu na kryptomeny…
Počas včerajšieho vypočutia bankového výboru amerického Senátu sa Cynthia Lummisová pustila do kritiky bývalého predsedu už zbankrotovanej banky Silicon Valley Bank (SVB) Scotta Shaya za to, že sa snažil hodiť vinu z krachu tejto inštitúcie na kryptomeny.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Shay vo svojom prejave v Senáte totiž opakovane tvrdil, že banka začala akceptovať vklady spojené s kryptomenami v roku 2018 a potom v roku 2022 sa začali výrazne znižovať, pretože trhy s kryptomenami zažili nepríjemné časy.
,,Vyzerá to tak, že došlo k snahe o odklon viny na vkladateľov, ktorí obchodujú s digitálnymi aktívami a na regulátorov, ale vy sám ste žiadnu vinu nepriznal,” uviedla Lummisová v odpovedi Shayovi.
Shay v reakcii na jej kritiku odmietol, že by hádzal vinu za krach SVB na kryptomeny, no Lummisová odvetila, že počas prejavu pred zákonodárcami spomenul kryptomeny až 10-krát.
Zaujímavosťou vypočutia je aj to, že Shay a generálny riaditeľ SVB Gregory Becker si údajne môžu vyplatiť milióny dolárov v bonusoch a opciách na akcie, hoci stáli na čele banky, ktorá zbankrotovala. Zabrániť tomu chce skrz novú navrhovanú legislatívu senátorka Elizabert Warrenová.
Pakistán zakáže kryptomeny, dôvodom je tlak z FATF
Ministerka financií Pakistanu Aisha Ghaus Pashová počas zasadania Stáleho výboru pre financie skonštatovala, že Pakistan zakáže všetky kryptomenové služby a nikdy nelegalizuje obchodovanie s digitálnymi aktívami.
Pashová tiež uviedla, že zákaz kryptomien bol jeden z požiadaviek of Financial Action Task Force (FATF), ktorý nedávno odstránil Pakistan zo svojho “šedého zoznamu”, ktorý zahŕňa krajiny, ktoré považuje za nedostatočné v opatreniach v boji proti praniu špinavých peňazí či financovania terorizmu.
FATF síce nedokáže krajiny sankciovať priamo, no jeho šedý zoznam má “veľký rešpekt” po celom svete a v čase, kedy je pakistanská ekonomika v hlbokej kríze a vyjednáva o podpore s Medzinárodným menovým fondom (MMF), sa snaží byť Pakistán s FATF “za dobre”.
Pakistanská kryptomenová komunita v reakcii na tieto správy tvrdí, že regulátor a vláda si opäť našli nesprávnu obeť ich krokov.
The officials has been destroying Pakistan in the name of #FATF & #IMF. Whatever happens in this country, according to the officials, it's either IMF's fault or FATF's.
May ALLAH soften their hearts for the country and common man. Ameen pic.twitter.com/ymHJ2sqbb6— Crypto Pakistan 🇵🇰 (@Crypto_Pakistan) May 17, 2023
Filecoin je cenný papier, tvrdí SEC
Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) požiadala spoločnosť Grayscale Investments, aby stiahla žiadosť o spustenie fondu Filecoin Trust s odôvodnením, že z jej pohľadu ide o cenný papier.
Informovala o tom samotná firma Grayscale, ktorá v tlačovej správe z 16. mája uviedla, že dostala list od SEC, v ktorom ju regulátor varoval, že Filecoin “spĺňa definíciu cenného papiera podľa federálneho zákona”.
Grayscale v zmieńovanej tlačovej správe však uviedol aj svoj názor, ktorý sa s názorom SEC nezhoduje. ,,Grayscale neverí, že Filecoin je cenný papier podľa federálnych zákonov o cenných papieroch a má v úmysle rýchlo reagovať na SEC s vysvetlením právneho základu z pohľadu pozície Grayscale.”
Binance má problémy s vkladmi a výbermi v austrálskom dolári
Najväčšia kryptomenová burza na svete Binance oznámila, že musela pozastaviť služby v austrálskom dolári, pretože miestny poskytovateľ služieb ukončil podporu pre túto burzu.
Binance tweetla, že vklady austrálskych dolárov cez PayID boli pozastavene a výbery bankových prevodov budú tiež ovplyvnené týmto rozhodnutím.
,,Od nášho poskytovateľa platobných služieb sme dostali odpoveď, že ovplyvnené budú aj výbery bankovým prevodom, a akonáhle to bude potvrdené, informujeme našich zákazníkov o časovej ose,” uviedla Binance.
Fellow Binancians,
We regret to inform you that with immediate effect we are unable to facilitate PayID AUD deposits for Binance users due to a decision made by our third party payment service provider. We understand from our third party payment service provider that Bank…
— Binance Australia (@Binance_AUS) May 18, 2023
Binance doplnila, že aktuálne intenzívne hľadá nového alternatívneho providera, aby mohla plnohodnotne obnoviť vklady aj výbery pre austrálsky dolár. Vklady a výbery cez bankovú kartu medzitým naďalej fungujú.
Ripple kúpila spoločnosť Metaco, chce sa zamerať aj na custody služby
Spoločnosť Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, oznámila, že za 250 miliónov dolárov kúpila švajčiarskeho správcu digitálnych aktív a poskytovateľa tokenizačných služieb Metaco.
Ripple uviedla, že touto akvizíciou rozširuje svoje podnikateľské portfólio o custody služby a vysporiadanie tokenizovaných aktív.
Ripple odhaduje, že inštitucionálny trh s úschovou kryptomien dosiahne do roku 2030 hodnotu 10 biliónov dolárov a tiež sa domnieva, že väčšia finančných lídrov bude využívať riešenia na úschovu kryptomien v priebehu nasledujúcich 3 rokov. Akvizícia Metaco tak má Ripple pomôcť k tomu, aby zohrala dôležitú úlohu aj v tomto sektore.
Custody sluzby pre kryptomeny naznačili v priebehu posledného roka aj giganti ako sú Nasdaq či Bank of New York Mellon (BNY), ktoré Ripple uviedla ako príklad.
Zdroje: cointelegraph, cointelegraph.com), cointelegraph.com , cointelegraph.com