Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kryptomeny a ich zdaňovanie v EÚ: Rezolúcia žiada zjednotenie pravidiel!

Článok

europsky parlament
Zdroj: Pixabay.com

Poslanci parlamentu Európskej únie v utorok 4. októbra hlasovali za nezáväznú rezolúciu zameranú na využívanie blockchain technológie na boj proti daňovým únikom a na lepšiu koordináciu daňovej politiky v súvislosti s kryptomenami.

Európsky parlament uviedol, že rezolúcia, za ktorú hlasovalo 566 zo 705 poslancov, odporúča 27 členským štátom zvážiť “zjednodušené daňové zaobchádzanie” pre používateľov kryptomien zapojených do tzv. „príležitostných alebo malých transakcií” a tiež posúdiť prínos blockchain technológie pre vnútroštátne daňové správy, pretože by vďaka nej vraj mohli dosiahnuť efektívnejší výber daní.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Pokiaľ ide o dane, rezolúcia vyzýva Európsku komisiu, aby posúdila, či konverzia kryptomien za fiatovú menu predstavuje zdaniteľnú udalosť v závislosti do toho, kde k danej transakcii došlo. Zároveň vyzýva k lepšej výmene informácii na administratívnej úrovni, pokiaľ ide o zdaňovanie kryptomien.

,,Komisia by mala posúdiť spôsoby, akými rôzne členské krajiny EU zdaňujú kryptoaktíva a mala by zhodnotiť tieto metódy,” píše sa v správe, ktorá taktiež vyžaduje, aby sa dospelo na úrovni EÚ k jasnej akceptovateľnej definícii kryptomien a toho, čo znamená zdaniteľná udalosť. Uznesenie taktiež naznačuje, že konverzia kryptoaktív na fiat menu by mohla byť vhodnou voľbou, pokiaľ ide o identifikáciu zdaniteľnej udalosti.

,,Vzhľadom na cezhraničný charakter obchodovania s kryptomenami je tiež dôležité vedieť, kde sa zdaniteľná udalosť uskutočnila,” uvádza správa v ďalšom odseku.

,,Jedinečné funkcie, ktoré prináša blockchain, by mohli priniesť nový spôsob, ako automatizovať výber daní, obmedziť korupciu a lepšie identifikovať vlastníctvo hmotného a nehmotného majetku, čo umožní lepšie zdanenie mobilných daňových poplatníkov. Je potrebné vykonať prácu s cieľom identifikovať najlepšie spôsoby použitia technológie na zlepšenie analytickej kapacity daňových úradov,” uvádza uznesenie.

MiCA do roku 2024?

Európska únia roby pokroky s cieľom uviesť v roku 2024 do platnosti komplexný regulačný rámec Markets in Crypto-Assets (MiCA), ktorý bol prvýkrát predstavený Európskej komisii v roku 2020 a bol prijatý Európskou radou v roku 2021.

Šéf burzy Binance Changpeng Zhao nedávno uviedol, že je z  regulačného návrhu MiCA “nadšený“, pretože zjednotí reguláciu kryptomien v rámci 27-členských krajín EÚ, no upozornil, že nešťastne reguluje stablecoiny, u ktorých požaduje obmedzenie ich dennej likvidity.

Nutné je uviesť, MiCA v súčasnej forme môže prejsť ešte viacerými úpravami. Pokiaľ ide o samotných užívateľov a ich súkromie azda ako najproblémovejší bod pôsobí ten, ktorý vyžaduje identifikáciu privátnej peňaženky pri výbere kryptomien z centralizovaných platforiem (napr. kryptoburzy). Zákaz Proof of Work kryptomien iniciatívou niektorých zákonodárcov v plene EÚ napokon neprešiel.

Zdroj: cointelegraph.com, europarl.europa.eu

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.