Kryptomeny
Kryptomena Grin sa stala terčom 51% útoku. Podčiarkuje to dôležitosť hashrate

Kryptomena Grin, ktorá minulý rok upútala pozornosť mnohých kryptonadšencov vďaka protokolu Mimblewimble, na ktorom je postavená (a mimochodom má byť implementovaná aj do Litecoinu), utrpela cez víkend nepríjemný 51% útok na svoj blockchain.
Upozornila na to spoločnosť 2miners, ktorá sa taktiež špecializuje na ťažbu tejto kryptomeny. Tá totiž zaznamenala v sobotu novú entitu, ktorá generovala 57,4% celkového hashrate Grin, kým 2miners mali pod kontrolou len 19% hashrate a ďalší ťažiar sparkpool.com len 18,9%.
Grin Network Is Under the 51% Attack!
Payouts are stopped. Please mine at your own risk only because the new blocks could be rejected.@grincouncil @grin_hub @Hotbit_news @Poloniex @kucoincom @gateio_info @CoinBene pic.twitter.com/6seDSRe8Qw
— 2Miners (@pool2miners) November 8, 2020
Spoločnosť 2Miners popri tom oznámila, že zastavila všetky procesy a upozornila užívateľov, že transakcie aktuálne robia na vlastné riziko, pretože novo vyťažené môžu byť poopravené útočiacou skupinou.
Dáta z GrinScan ukázali, že útočník dokázal reorganizovať najmenej jeden forknutý blok zo 7. novembra [23:17] UTC času. Podarilo sa mu to práve vďaka tomu, že mal pod kontrolou viac ako 50% celkového hashrate, čo je situácia, pri ktorej získava daný subjekt významnú kontrolu nad sieťou a preto sa označuje tento stav ako 51% útok (ten teoreticky hrozí aj u Bitcoinu).
Keď získa nejaká entita viac než 50% podiel na hashrate celej siete, predstavuje to bezpečnostné riziko, pretože môže reorganizovať bloky. V prípade kryptomeny Grin však bol tento jav badateľný aj pri ťažbe spoločnosťou sparkpool. Ten mal svojho času podiel až na 60% hashrate, no dôverou v kryptomenu Grin to vtedy neotriaslo, pretože táto firma neprerušila ťažbu a ani nijakým spôsobom negatívne nezasiahla do produkcie blokov.
Na druhú stranu je každý 51% útok veľkým rizikom, pri ktorom hrozí, že sa transakcie neudejú tak ako sa majú. Zároveň sa tým radikálne znižuje dôvera v danú kryptomenu a zároveň nemožno hovoriť o žiadnej decentralizácii, keďže jeden subjekt má pod kontrolou viac ako 50% celej siete.
Treba poznamenať, že v prípade Bitcoinu by bolo pre akéhokoľvek ťažiara vykonanie 51% útoku extrémne nákladne a bez potenciálu ziskovosti a preto sa nepredpokladá, že by sa takýto útok niekedy podarilo zrealizovať. U menších kryptomien je však takéto riziko oveľa nižšie, pretože stačí vygenerovať mnoho menší hashrate, aby sa dala ovládnuť celá sieť. Aj preto sa v prípade bitcoinu opakujeme, keď tvrdíme, že čím je celkový hashrate vyšší, tým je sieť bezpečnejšia.
Zdroj: cointelegraph.com

-
Bitcoin24.06.2022 9:45
Krach kryptomien môže prežiť nový Amazon či eBay, tvrdí člen Bank of England
-
Binance Coin24.06.2022 9:51
Cristiano Ronaldo a burza Binance spojili sily – predstavia lukratívnu NFT kolekciu
-
Binance Coin24.06.2022 9:47
Bailout krachujúcich kryptofiriem nemá zmysel, tvrdí CEO Binance CZ
-
Kryptomeny26.06.2022 8:35
Recenzia Binance Card: Výhody, nevýhody, cashback a finálny verdikt