Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptomena Grin sa stala terčom 51% útoku. Podčiarkuje to dôležitosť hashrate

Článok

Grin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomena Grin, ktorá minulý rok upútala pozornosť mnohých kryptonadšencov vďaka protokolu Mimblewimble, na ktorom je postavená (a mimochodom má byť implementovaná aj do Litecoinu), utrpela cez víkend nepríjemný 51% útok na svoj blockchain.

Upozornila na to spoločnosť 2miners, ktorá sa taktiež špecializuje na ťažbu tejto kryptomeny. Tá totiž  zaznamenala v sobotu novú entitu, ktorá generovala 57,4% celkového hashrate Grin, kým 2miners mali pod kontrolou len 19% hashrate a ďalší ťažiar sparkpool.com len 18,9%.

Spoločnosť 2Miners popri tom oznámila, že zastavila všetky procesy a upozornila užívateľov, že transakcie aktuálne robia na vlastné riziko, pretože novo vyťažené môžu byť poopravené útočiacou skupinou.

Dáta z GrinScan ukázali, že útočník dokázal reorganizovať najmenej jeden forknutý blok zo 7. novembra [23:17] UTC času. Podarilo sa mu to práve vďaka tomu, že mal pod kontrolou viac ako 50% celkového hashrate, čo je situácia, pri ktorej získava daný subjekt významnú kontrolu nad sieťou a preto sa označuje tento stav ako 51% útok (ten teoreticky hrozí aj u Bitcoinu).

Keď získa nejaká entita viac než 50% podiel na hashrate celej siete, predstavuje to bezpečnostné riziko, pretože môže reorganizovať bloky. V prípade kryptomeny Grin však bol tento jav badateľný aj pri ťažbe spoločnosťou sparkpool. Ten mal svojho času podiel až na 60% hashrate, no dôverou v kryptomenu Grin to vtedy neotriaslo, pretože táto firma neprerušila ťažbu a ani nijakým spôsobom negatívne nezasiahla do produkcie blokov.

Na druhú stranu je každý 51% útok veľkým rizikom, pri ktorom hrozí, že sa transakcie neudejú tak ako sa majú. Zároveň sa tým radikálne znižuje dôvera v danú kryptomenu a zároveň nemožno hovoriť o žiadnej decentralizácii, keďže jeden subjekt má pod kontrolou viac ako 50% celej siete.

Treba poznamenať, že v prípade Bitcoinu by bolo pre akéhokoľvek ťažiara vykonanie 51% útoku extrémne nákladne a bez potenciálu ziskovosti a preto sa nepredpokladá, že by sa takýto útok niekedy podarilo zrealizovať. U menších kryptomien je však takéto riziko oveľa nižšie, pretože stačí vygenerovať mnoho menší hashrate, aby sa dala ovládnuť celá sieť. Aj preto sa v prípade bitcoinu opakujeme, keď tvrdíme, že čím je celkový hashrate vyšší, tým je sieť bezpečnejšia.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.