Najväčšia kryptomena Bitcoin (BTC) za posledných 7 dní klesol o 3,8% na aktuálnu cenu 25 800 dolárov. V rovnakom čase Ethereum kleslo o 7%.
Omnoho viac však dostali zabrať kryptomeny Binance Coin (-24%), Cardano (-27%), Solana (-29%) a Polygon (-28%). Výrazne však klesli aj Dogecoin (-15%) či Tron (-13%).
Prvé štyri menované altcoiny klesali predovšetkým z dôvodu (a z dôvodov, ktoré s tým súviseli), že boli americkou komisiou pre cenné papiere a burzu označené v žalobách tohto regulátora voči burzám Binance a Coinbase za neregistrované cenné papiere.
To následne viedlo k tomu, že Cardano, Solana a Polygon delistovali z americkej obchodnej platformy Robinhood a zároveň k výpredajom altcoinov v réžii niektorých VC firiem.
Rozhoduje sa o osude altcoinov
Žaloby SEC voči Binance a Coinbase pochopiteľne spôsobili investorom bolesti brucha. V podstate odštartovali záverečnú fázu boja o budúcnosť kryptomien v USA, teda v krajine, ktorá je pre ne veľmi dôležitá.
Tento boj bude pokračovať pred súdom, na ktorom sa bude snažiť SEC dokázať, že má pravdu a že obe burzy porušili zákony. Žaloby voči Binance a Coinbase sú však výrazne odlišné a zhodujú sa zásadne len v jednej veci – v oboch sa zmieňuje rad altcoinov, ktoré SEC vníma ako cenné papiere.
V tomto kontexte, ak SEC preukáže, že naozaj ide o cenné papiere, môže to byť pre altcoiny zle nedobre. Neznamenalo by to ich zánik, no skutočnosť, že ich obchodovanie v USA by bolo de facto zakázané, by znamenala, že by prišli by o obrovský trh a to by sa mohlo veľmi negatívne prejaviť aj na ich cene.
Šance na úspech Coinbase v označovaní altcoinov za cenné papiere sú však veľmi diskutabilné. Odborníci sa skôr prikláňajú k tomu, že o cenné papiere nejde (aspoň u väčšiny) a Coinbase to pred súdom dokáže. Naň sa údajne pripravovala už roky. Vedela, že tento okamih príde, čo dokazuje aj jej nedávna žaloba SEC po tom ako tento regulátor roky odmietal jej žiadosti o bližšiu asistenciu a inštrukcie.
SEC vs Ripple – najdôležitejší okamih?
Mimoriadne dôležitý bude osud súdneho sporu Ripple verzus SEC, ktorý sa ťahá už vyše 2 roky. Verdikt by mal padnúť v týchto mesiacoch a obrovskú pozornosť si už v najbližších dňoch vypýta odhalenie takzvaných Hinmanových dokumentov.
Pôjde o doteraz neodhalené spisy dokumentujúce vyjadrenia a internú komunikáciu bývalého vysoko postaveného človeka SEC z roku 2018, ktoré by mohli naznačiť, že SEC v oných rokoch kryptomeny za cenné papiere nepovažovala. V spisoch môžu byť okrem XRP zmienky napríklad aj o Ethereum. Je možné, že pôjde o kľúčový faktor celého sporu, ktorý zahrá do karát Ripple a v konečnom dôsledku aj ostatným kryptomenám, rovnako ako aj zmenárni Coinbase.
Binance v horšej pozícii?
V prípade snajväčšej burzy Binance je situácia zamotanejšia. Žaloba SEC totiž zahŕňa až 13 obvinení, ktoré sú závažnejšieho charakteru. Spomína sa manipulácia s cenou, nelegálne ponúkanie služieb americkým zákazníkom a obvinený je aj zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ). Šance SEC uspieť na súde sú určite vyššie, čo môže viesť minimálne k tomu, že americká Binance.US bude úplne vyhnaná z amerického trhu. Už teraz sú jej problémy zjavne.
Ako reaguje Bitcoin?
Pokiaľ ide o Bitcoin, jeho prepad ceny o necelé 4 percenta v tak turbulentnom týždni, ako bol ten predošlý, možno vnímať optimisticky. Takpovediac “sa drží dobre” a to obzvlášť, ak si spomenieme, ako v minulosti, keď ešte nebol tínedžer, prudko padal na cene pri omnoho menej závažných správach.
Bitcoinu hrá do karát fakt, že SEC túto kryptomenu ani náznakom (zatiaľ) neoznačuje za cenný papier. Bitcoin totiž naozaj nemá žiadnu centrálu, zakladateľa, nadáciu a nevznikol pomocou žiadneho IPO či ICO. Aj SEC vrátane Garyho Genslera v minulosti viackrát naznačili, že BTC je komodita.
Twitter a kryptoinvestorov však chtiac-nechtiac zmiatol “tweet“ analytika Willa Clementeho, ktorý napísal, že SEC podala žalobu aj voči Bitcoinu, avšak nevie, ako ju má obžalovanej strane doručiť. Mnohí tento tweet nepochopili ako “srandu” a zobrali ho vážne. Našich čitateľov preto upozorňujeme, že Clemente len poukazoval na skutočnosť, že Bitcoin je tak decentralizovaný, že naozaj ani nie je koho obžalovať.
BREAKING: The SEC to file lawsuit against Bitcoin, reportedly unsure where/who exactly to issue the notice
— Will Clemente (@WClementeIII) June 10, 2023
V širšom kontexte sa však problémy kryptomien v USA môžu vážnejšie podpísať aj na Bitcoine, respektíve na jeho cene. To sa vylúčiť nedá, pretože trh s kryptomenami je s Bitcoinom v rovnakom obchodnom koši, má rovnaké platformy na obchodovanie a spadá pod rovnaké regulácie.
Aktuálne onchain dáta medzitým naznačujú, že ťažiari ani veľryby nepanikária a v poslednom mesiaci, počas ktorého BTC klesol o približne 10%, bitcoiny akumulujú. Naznačujú to dáta od Santiment aj Glassnode.
https://twitter.com/santimentfeed/status/1667785187172966401
#Bitcoin HODLers remain resolute in the face of severe adversity, continuing their regime of accumulation. Currently, the cohort are acquiring coins at a rate of +37.4K BTC per Month. pic.twitter.com/lU9mk6wO7z
— glassnode (@glassnode) June 10, 2023
Ďalšie veľké otázniky
Vo vzduchu stále visia aj ďalšie problémy. SEC ešte môže viac udrieť na stablecoiny, ktoré sú už tak v neistej pozícii. Dominancia BUSD tento rok po zásahoch SEC prudko klesla a podobný scenár vidieť aj u USDC, ktorý riadi americká firma Circle.
Zatiaľ z toho ťaží stablecoin USDT, ktorého podiel na trhu rastie aj vďaka tomu, že firma Tether výraznejšie “operuje mimo USA”. Ak by však SEC udrel aj na Tether, môže nastať ďalšia panika, nehovoriac o tom, že Tether je roky spájaný so špekuláciami o jeho pochybnom krytí USDT.
Tether in circulation just reached an ATH of $83.35 billion
The divergence from USDC is striking, reflecting easier access to treasuries for US-based USDC holders & regulatory uncertainty for US-based Circle. What was once a competitive advantage for USDC is now the opposite. pic.twitter.com/OcExkpZqAW
— Will Clemente (@WClementeIII) June 11, 2023
Nezodpovedanou otázkou je aj to, ako SEC vníma Ethereum. V žalobách voči Binance a Coinbase SEC označila mnoho altcoinov za neregistrované cenné papiere, no u Ethereum si to nedovolila, hoci nedávne vyjadrenia Garyho Genslera naznačovali, že v prípade ETH váhajú, či po prechode na Proof of Stake konsenzus náhodou taktiež nejde už o cenný papier. Prípadne označenie druhej najväčšej kryptomeny za cenný papier by nepochybne spôsobilo ďalšiu paniku na trhu a pokračujúce výpredaje. Zatiaľ sa tak ale nestalo a nevieme, či k tomu vôbec niekedy dôjde.
Jednou z nových teórii je aj možnosť, že by SEC našla priestor pre akési “hybridné” zahrnutie Bitcoinu do kategórie cenných papierov. Nie priamo, ako samotné aktívum, ale skrz ťažiarov, respektíve jeho ťažbu. Špekuluje sa totiž o možnosti, že do definície Howeyho testu (ktorý určuje, čo je cenný papier) by mohol spadať vzťah medzi ASIC minermi, teda zariadeniami na ťažbu BTC a ich samotným zapájaním do prevádzky v mining centrách, čo by mohlo byť teoreticky považované za uzatvorenie investičnej zmluvy s očakávaným ziskom z tejto činnosti.
Zhrnutie
Budúcnosť kryptomien v USA sa dostáva do záverečnej fázy, ktorá však môže byť dlhá. Mimoriadne dôležité bude, ako dopadne verdikt v spore Ripple vs. SEC, ktorý sa očakáva už v najbližších mesiacoch a zatiaľ pôsobí tak, že Ripple ťahá za dlhší koniec povrazu. Je dosť pravdepodobné, že SEC tušiac, že súd s Ripple neprebieha podľa jej predstáv, podala žaloby voči Binance a Coinbase radšej teraz – “kým ešte môže”.
Ako to však naznačil aj CEO Coinbase Brian Armstrong, o budúcnosti kryptomien v USA sa napokon definitívne rozhodne až Kongrese a to skrz jasnú legislatívu, na ktorej sa musia dohodnúť demokrati s republikánmi. Šance, že sa tak stane pred prezidentskými voľbami v roku 2024 sú však pomerne malé.
Zdroj: Autor, Twitter, Cointelegraph, DeCrypt