Jedným z najväčších katalyzátorov pre potenciálny rast ceny bitcoinu môže byť zavedenie záporných úrokových sadzieb. Kým ekonomiky v Európe a Ázii zdá sa pripúšťajú takéto riešenia súčasných ekonomických problémov, v Spojených štátoch zatiaľ váhajú.
Pri záporných úrokových sadzbách by museli spotrebitelia platiť bankám za to, že u nich majú uložené svoje aktíva, namiesto toho, aby im ponúkali zhodnotenie ich výnosov. Je to jeden zo spôsobov, ako motivovať ľudí viac míňať a teda prispieť k oživeniu ekonomiky.
Ak by sa niečo také zaviedlo do praxe, výhody Bitcoinu sú zjavne. Poplatky za držanie bitcoinu na svojich peňaženkách totiž neexistujú.
Americký FED, teda centrálna banka, však zatiaľ záporné úrokové sadzby neplánuje. Povedal to predseda FED-u Jerome Powell, ktorý tvrdí, že tento spôsob nepovažuje za životaschopnú páku menovej politiky. Nemožno vylúčiť, že FED v budúcnosti zmení názor, no aby pristúpil k takémuto razantnému kroku, zrejme bude potrebovať ešte viac podnetov. Ako však poznamenáva portál Cryptoslate, potenciálne záporné úrokové sadzby by mohli byť pre rast hodnoty Bitcoinu obrovským stimulom.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Aby sa FED vysporiadal ekonomickými dôsledkami pandémie koronavírusu, musel pred mesiacom pristúpiť k rekordnému zníženiu svojej úrokovej sadzby (policy interest rate) na 0-0.25%. Pri správach Bank of England a tiež FEDu, ktoré hovoria o najhorších ekonomických vyhliadkach v modernej histórii, to ale jednoducho nemusí stačiť.
Ak sa FED rozhodne zvoliť inú cestu, môže ísť podľa Bena Bernakea, bývalého predsedu FED, cestou zvyšovania inflácie – s cieľom dosiahnuť 4 percentnú infláciu, čo by bol dvojnásobok súčasného plánu. Tým by sa FEDu poskytla väčšia flexibilita s menovou politikou.
Ak by sa rozhodla americká centrálna banka pre tento postup, opäť by mohol z toho čerpať Bitcoin, ktorý má obmedzenú ponuku. Mohol by sa totiž v tom momente javiť ako určitý typ stabilnej zábezpeky voči doláru, ktorého hodnota sa infláciou znižuje.
Zdroj: cryptoslate.com