Podľa spoločnosti Arcane Research majú investičné firmy zameriavajúce sa na inštitucionálnych investorov do kryptomien pod kontrolou už viac než 800 000 BTC (AUM). Túto informáciu zverejnil na Twitteri analytik tejto firmy Vetle Lunde.
,,Investičné nástroje obchodované na burze majú v súčasnosti pod kontrolou viac ako 800 000 BTC, čo sa rovná 4,3% cirkulujúcej ponuky bitocinov,” informoval Lunde a zároveň doplnil, že len od úvodu nového roka firmy spravujúce tieto produkty naakumulovali ďalších viac než 100 000 BTC.
Exchange-traded bitcoin investment vehicles now have more than 800,000 BTC under management, equaling 4.3% of the circulating bitcoin supply.
Since New Year's Eve, more than 100,000 BTC have been absorbed by bitcoin funds! pic.twitter.com/NpDt2TzcOz
— Vetle Lunde (@VetleLunde) March 29, 2021
(Poznámka: Kým Arcane Research odhaduje, že investičné firmy majú pod kontrolou okolo 46 miliárd dolárov, CoinShares odhadol minulý týždeň túto sumu na 57 miliárd USD.)
Celková hodnota BTC držaných týmito firmami podľa dát Arca Research predstavuje pri súčasných cenách približne 46 miliárd dolárov. Najvýznamnejšiu úlohu medzi nimi zohráva naďalej spoločnosť Grayscale Investments, ktorá drží až 82% týchto aktív. Podľa správy, ktorú zverejnila v pondelok, má Grayscale pod kontrolou v digitálnych aktívach (všetky kryptomeny v držbe) až 44,1 miliardy USD.
03/29/21 UPDATE: Net Assets Under Management, Holdings per Share, and Market Price per Share for our Investment Products.
Total AUM: $44.1 billion$BTC $BCH $ETH $ETC $ZEN $LTC $XLM $ZEC $BAT $LINK $MANA $FIL $LPT pic.twitter.com/lbwj2fYHrz
— Grayscale (@Grayscale) March 29, 2021
Hoci Grayscale má v tejto kategórii nevídanú dominantnú pozíciu, postupne čaro produktu Grayscale Bitcoin Brust (GBTC) opadá, nakoľko na trhu vznikajú konkurenčné produkty a v Kanade rastie popularita prvých Bitcoin ETF.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Dá sa preto predpokladať, že aj Grayscale sa pokúsi svoj produkt časom pretransformovať na Bitcoin ETF, čo naznačuje aj skutočnosť, že na LinkedIn zverejnili dopyt po 9 zamestnancoch so skúsenosťami z oblasti ETF fondov.
Najslabší týždeň za posledné mesiace
Nie príliš pozitívne správy prináša v súvislosti s touto témou tradičný týždenný report spoločnosti CoinShares, ktorý uvádza, že uplynulý týždeň končiaci 29. marcom bol z pohľadu inštitucionálnych peňazí pudiacich do trhu skrz tieto investičné spoločnosti najslabší od októbra 2020.
Report sleduje výkonnosť šiestich najvýznamnejších kryptofondov od firiem Grayscale, CoinShares, 3iQm, ETC issuance, 21Shares a Purpose a vyplýva z neho, že za zmieňované obdobie prijali tieto fondy čisté inštitucionálne investície (net inflows) “len” vo výške 21 miliónov dolárov.
Zaujímavé je, že Grayscale, ktorý má pod kontrolou BTC v hodnote vyše 40 miliárd dolárov, prijali v čistom za daný týždeň len 100 tisíc dolárov, kým v priebehu marca to bolo dokopy 24 miliónov USD a od úvodu roka 2,3 miliardy USD.
Pokiaľ ide o celkové čísla podľa konkrétnych kryptomien, tak do Bitcoinu skrz tieto fondy naliali za uplynulý týždeň inštitúcie 10,2 milióna USD, čo je v silnom kontraste s tým, že v priebehu marca to bolo dokopy 317 miliónov USD a od úvodu roka 3,45 miliardy USD (tempo prílevu je zjavne klesajúce).
V prípade Ethereum taktiež dochádza k významnému spomaleniu prúdenia financií – za týždeň do tejto kryptomeny sa skrz zmieňované fondy nalialo v čistom 5,4 milióna USD, pričom v priebehu marca to bolo dokopy 130 miliónov USD a od úvodu roka 744 miliónov dolárov.
,,Nedávno sme boli svedkami významného zníženia prílevu a v niektorých prípadoch aj odlivu v prípade väčších a dlhšie zavedených investičných produktov už pred rokom 2016. Domnievame sa, že je to tak kvôli investorom, ktorí sa usilujú realizovať viacročné zisky,” skonštatoval CoinShares naznačujúci, že spoločnosti, ktoré investovali do BTC v predošlých rokoch mohli vyberať nemalé zisky.
Najhoršie pritom dopadol práve CoinShares, ktorý dokonca skončil v záporných číslach (odliv 10,8 milióna USD v tomto týždni a 100 miliónov od úvodu marca). CoinShares pritom spravuje po Grayscale kryptomeny v druhej najvyššej hodnote – v súčasnosti ide o 4,5 miliardy dolárov.
Medzi možné vysvetlenia klesajúceho záujmu o tieto produkty možno zaradiť nasledujúce body:
- Inštitúcie celkovo strácajú záujem o investovanie do Bitcoinu
- Inštitúcie vyberajú zisky na konci kvartálu
- Inštitúcie hľadajú iné spôsoby kúpy BTC – priamy nákup a custody služby
- Inštitúcie vyčkávajú na výhodnejšie Bitcoin ETF v USA
Odpoveď na to, ktoré, respektíve ktorá možnosť je správna, nám však dá až nasledujúce obdobie.
Zdroje: cryptoslate.com, cointelegraph.com