Najobvyklejšiou a najčastejšou schémou podvodu je vytvorenie falošných účtov na Facebooku, ktoré sa prezentujú ako oficiálne “stránky“ kryptomenového influencera, alebo rovno portálu, ktorý sa zaoberá digitálnymi aktívami.
Zjednodušene povedané na Facebooku ako huby po dáždi vznikajú podvodné stránky, ktoré majú rovnaký názov a profilový obrázok, ako napríklad Kryptonovinky, Zaujalo ma, Bitcoinovej Kanál, Kryptomagazín a podobne a ktoré lákajú neskúsených investorov do realizácie transakcie, skrz ktorú ich okradnú.
Príklad: Falošný účet stránky Zaujaloma tvrdí, že rozdáva bitcoiny. V skutočnosti ide o podvod:
Twitter “modrými fajkami” nič nevyriešil
Veľmi podobné veci sa však deju aj na iných sociálnych sieťach, čo platí aj o Twitteri či Instagrame.
Na Twitteri kuriózne tento problém neodstránili ani “modré značky” resp. “fajočky“ určené pre overenie účtu, ktoré si je možné po zmenách, ktoré zaviedol nový majiteľ tejto sociálnej siete Elon Musk, kúpiť za mesačné predplatné namiesto toho, aby účet „niekto z Twitteru“ reálne overil, že je pravý.
Najnovšou lastovičkou a kuriozitou je overený falošný účet YouTubera Jakuba „Kicoma“ Vejmolu, ktorý nesie názov “Kicom | Bitcoinovej kanál” a ktorý (aspoň zatiaľ) skôr uverejňuje príspevky s cieľom parodovať Kicoma, než úmyselne zneužiť jeho vplyv na bitcoinovú komunitu na československej scéne vo vlastný prospech.
Skutočný Kicom, ktorý má tiež zaplatenú modrú značku na Twitteri (čo mu zjavne nepomohlo zbaviť sa klonovania jeho profilu), medzitým sarkasticky konštatoval, že “modré fajky” fungujú na Twitteri “naozaj parádne” a tiež sarkasticky dodáva, že “všetko sa tým vyriešilo“. Následne však aj on v ďalšom tweete už radšej žiada komunitu, aby falošného “Kicoma” nahlásila, nakoľko “prestáva byť vtipný”.
Koukam ty modry fajfky fungujou paradne. Vsechno se tim vyresilo. Well played, fejkovej Kicome… https://t.co/S8B9gQNrQG
— Kicom (@BitcoinovejKnl) May 23, 2023
Prosím nahlaste tento účet, přestává to být vtipný. https://t.co/JKvgFCaDrj
— Kicom (@BitcoinovejKnl) May 23, 2023
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Nenechajte sa nachytať
Falošné profily na sociálnych sieťach sú žiaľ vo svete kryptomien pretrvávajúci problém. Automatizované riešenia podvodníkov totiž vytvárajú jeden účet za druhým takou rýchlosťou, že je priam nemožné tieto účty reálnymi tvorcami dostatočne rýchlo nahlasovať a docieliť ich zmazanie.
Pre investorov existuje tak jediná rada, ako sa vyhnúť tomu, že naletia “falošnému Kicomovi” alebo inému známemu človeku z kryptomenovej či investičnej scény – „nemali by veriť tomu, čo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda.“
Inak povedané, keď vám v budúcnosti aj zdanlivo overený profil bude tvrdiť, že vám len tak ponúkne napríklad 2 bitcoiny za 1 bitcoin, použite „sedliacky“ rozum. Prečo by to tento človek, respektíve táto stránka robila? Dali by ste vy niekomu 2 bitcoiny za 1 bitcoin? Alebo 2000 eur výmenou za 1000 eur? Ak ste v poriadku a neutrpeli ste vážne poranenie hlavy, sme presvedčení, že nie.
Zdroj: Twitter, Facebook, Autor