O podozreniach, že najznámejší stablecoin Tether (USDT), teda kryptomena, ktorá kopíruje hodnotu voči americkému doláru v pomere 1:1, v skutočnosti nie je krytý na 100% americkými dolármi, sme písali na webe Kryptonovinky už mnohokrát.
Táto téma je horúca aj v posledných dňoch, nakoľko súdny spor medzi newyorskou prokuratúrou (NYAG) a firmou iFinex (ktorá je matkou firmy Tether a tiež burzy Bitfinex) sa dostáva do dôležitej fázy. Za významný sa považuje práve dnešný deň 15. január 2021. Ide totiž o dátum, kedy by mal iFinex prokurátorovi vysvetliť, akým spôsobom a v rámci akých procesov sú Tethery (USDT) v obehu naozaj kryté americkými dolármi – doložiť by mal bankové výpisy a všetky ostatné s tým súvisiace dokumenty vrátane informácii o obchodovaní USDT na burze Bitfinex.
(Súdny spor medzi newyorskou prokuratúrou (NYAG) a iFinex započal už v máji 2019. Dôvodom je podozrenie, že iFinex použil 850 miliónov dolárov z účtu firmy Tether, aby nimi pokryl straty burzy Bitfinex).
Je Tether krytý aj bitcoinami?
Portál Decrypt medzitým prišiel s informáciou, podľa ktorej bahamská banka Deltec, ktorá Tetheru spravuje nemalú časť dolárových rezerv stablecoinu USDT (teda zabezpečuje jeho krytie), oznámila, že má aj nemalú pozíciu v Bitcoine. Potvrdil to šéf banky Hugo Rogers, ktorý uviedol: ,,Nakúpili sme bitcoiny pre našich klientov, keď stál okolo 9300 dolárov, takže sa nám v roku 2020 naozaj darilo. Očakávame, že v tomto trende na základe krízy likvidity (bitcoinu) sa nám bude dariť aj ďalej.”
So Bitfinex invests in Deltec, Tether claims in court they should be able to invest in as much bitcoin as they want with reserves, and now Deltec has a large position in Bitcoin. Cool. I'm sure there is nothing to see here
— @BennettTomlin@mstdn.social (@BennettTomlin) January 14, 2021
Informácia o tom, že Deltec vlastní nemalú pozíciu v Bitcoine však vyvolala špekulácie, či spomínané USDT v obehu nie sú náhodou kryté z časti práve bitcoinami.
Firma Tether už dávnejšie na svojej stránke upravila informácie o tom, akým spôsobom kryje USDT. Kým v minulosti bolo uvedené, že všetky USDT v obehu sú kryté priamo americkými dolármi v pomere 1:1, po aktualizácii tejto informácie vieme len to, že sú kryté “firemnými rezervami”. To znamená, že USDT v obehu môžu byť kryté napríklad aj inými aktívami, návratnými pôžičkami a ktovie, možno aj bitcoinami.
Tether naposledy zverejnil transparentný update krytých USDT 1. júna 2018 (v skutočnosti však nezávislý audit nikdy neabsolvoval pozn.red). V tom čase ukázal dokumenty, na základe ktorých deklaroval krytie 2,55 miliardy USDT v obehu. V súčasnosti je však kapitalizácia Tetheru už vyše 24 miliárd, teda desaťnásobne vyššia.
Aby bolo uvedené na správnu mieru, banka Deltec nijakým spôsobom nepotvrdila, že bitcoiny, ktoré má v úschove, patria práve Tetheru. Medzi klientov tejto banky patrí totiž napríklad aj krypto derivátová zmenáreň FTX.
Tether (USDT) je dlhodobo terčom kritiky a obáv kryptomenovej verejnosti. Ak by sa preukázalo, že USDT v obehu nie sú plnohodnotne kryté dolármi, alebo inými aktívami, ktoré by zabezpečovali ich krytie v plnej miere, mohlo by to totiž mať negatívny dopad na celý trh.
Na druhú stranu však treba uviesť, že hoci je Tether najväčším stablecoinom a treťou najväčšou kryptomenou na trhu podľa trhovej kapitalizácie, tak jeho celková hodnota v obehu je stále len zhruba na úrovni troch percent kapitalizácie Bitcoinu. Otriasol by sa teda v základoch moloch ako Bitcoin, ak by mal Tether problém?
Zdroj: decrypt.co