Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kapitalizácia stablecoinov prvýkrát v histórii výrazne klesla – toto tu predtým nebolo

Článok

tether stablecoin
Zdroj: Unsplash.com

Analytická platforma Coinmetrics upozornila, že aktuálne dochádza k najprudšiemu poklesu kapitalizácie stablecoinov v doterajšej histórii kryptomien, čo nebolo badateľné ani počas paniky kryptotrhu v marci 2020, kedy Bitcoin padol o vyše 60% k cene okolo 3600 USD.

Na tento nový fenomén upozornil vedúci výskumu a vývoja platformy CoinMetrics Lucas Nuzzi, ktorý 16. júna zverejnil na Twitteri graf zobrazujúci celkovú ponuku stablecoinov od januára 2020, aby následne upozornil:

,,Druhý kvartál 2022 je prvým v histórii stablecoinov, počas ktorého sa ich celková ponuka znížila. Aj keď vylúčime UST, viac ako 10 miliárd bolo vykúpených priamo z pokladníc veľkých emitentov.“

Nuzziho zoznam obsahuje stablecoiny DAI, USDT, USDT (na TRX), SAI, USDK, USDT (ETH) a PAX, pričom stablecoiny USDC od Circle a BUSD od Binance boli zaradené do separátneho grafu. Algoritmický stablecoin UST nebol vôbec zohľadnený, pretože skolaboval a Nuzzi nechcel, aby skresľoval výstupne údaje.

Nuzzi následne upozornil, že najviac spätných odkupov od všetkych centralizovaných emitentov stablecoinov urobil Tether (USDT)– v priebehu apríla a mája v celkovej čiastke až 7 miliárd dolárov a podľa aktuálnych dát CoinGecko z ATH 83 miliárd USD na súčasných 69 miliárd USD.

,,Ostrosť tohto poklesu naznačuje, že za tým bola jedna entita alebo malá kohorta,“ skonštatoval, pričom Cointelegraph vo svojom článku na túto tému k Tether dodal, že k tomuto poklesu došlo v období po kolapse kryptomeny LUNA a stabelcoinu UST, čo možno vysvetliť tým, že veľkí hráči sa snažili cez USDT a následne do fiatu (priamo do dolárov) opustiť trh a vyhnúť sa ďalšiemu potenciálnemu krviprelievaniu.

Nuzzi následne ukázal graf stablecoinu DAI od MakerDAO, ktorý zaznamenal pokles o približne 40% – zhodnotil to tak, že pokles jeho kapitalizácie je dôsledkom likvidácii, ktoré opísal ako „najväčší likvidačný event v histórii.

,,Priame odkupy z pokladnice sú veľmi nezvyčajné a hovoria veľa. Existuje smäd po krátkodobej likvidite a stúpajú obavy z platobnej neschopnosti, ktoré neboli prítomné počas paniky v roku 2020,“ uviedol v ďalšom tweete.

A čo USDC a BUSD?

V skutočnosti bolo zvláštne, že Nuzzi neukázal bilancie BUSD a USDC, teda centralizovaných stablecoinov Binance a Circle, ktoré sú v kapitalizácii na druhom a treťom mieste (po USDT od Tether). Urobil tak až po výzve jedného z jeho fanúšikov na Twitteri.

Pri pohľade na grafy týchto dvoch stablecoinov sa zdá, že sú predsa len pod menším tlakom, než vyššie zmieňované – u oboch síce došlo k poklesu ponuky o približne 5 miliárd v máji 2022, ale od oného momentu sa odrazili a ich kapitalizácia sa približuje alebo je na úrovni historických maxím 54 miliárd USD (USDC) resp. cca 18 miliárd USD (BUSD).

Zdroj: cointelegraph.com, Twitter

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.