Dôvera sa prepadla po krachu UST
Takýto významný vplyv na celý kryptotrh mali algoritmické stablecoiny pred krachom najznámejšieho z nich, stablecoinu UST (TerraUSD), ktorý predstavoval takmer 80% podiel na kapitalizácii všetkych algoritmických stablecoinov.
UST následne padol prakticky k nule po kolapse “materskej” kryptomeny Terra (LUNA), čo viedlo k strate dôvery investorov v tento typ stablecoinov a v onom čase aj k prudkému prepadu celého kryptotrhu vrátane Bitcoinu.
Algoritmické stablecoiny sa odlišujú od klasických (USDT, USDC, BUSD a podobne) tým, že ich viazanosť k aktívu (napríklad doláru) by mala fungovať pomocou algoritmov a smart kontraktov, kým u tradičných stablecoinov to funguje tak, že sú 100% kryté (alebo by mali byť) podkladovými rezervami (čiže napríklad dolármi) v držbe ich emitenta (napríklad emitentom USDT je spoločnosť Tether).
Dominancia stablecoinov klesá
Zaujímavé je, že aj centralizované stablecoiny (ktoré vydávajú konkrétne firmy) klesajú v poslednom mesiaci na kapitalizácii – konkrétne prišli o 3,65 miliardy dolárov, čo je najväčší mesačný prepad od novembra 2021.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Analytici tvrdia, že v súčasnosti sa kapitalizácia stablecoinov značným spôsobom presunula do iných kryptomien, čo môže byť jedným z dôvodov rastu ich ceny v posledných týždňoch.
Zdroj: cointelegraph.com