Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kanadské Bitcoin ETF konkuruje Grayscale (GBTC), naznačil šéf Glassnode

Článok

gbtc
Canva.com, Kryptonovinky

CTO populárnej on-chain analytickej platformy Glassnode Rafael Schultze-Kraft v sérii troch “tweetov“ naznačil možné dôvody poklesu záujmu o produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktorý najmä v roku 2020 do nemalej miery prispel k rastu ceny Bitcoinu.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) od Grayscale Investments bol niekoľko rokov azda najobľúbenejším nástrojom pre expozíciu voči Bitcoinu zo strany inštitúcii. A to najmä z dôvodu, že mu v tejto oblasti chýbala vážnejšia konkurencia. Pre inštitúcie zaujímajúce sa o investíciu do Bitcoinu bol atraktívny natoľko, že mnohokrát boli ochotné kúpiť akcie GBTC aj za výraznú prémiovú cenu.

GBTC sa však už niekoľko týždňov obchoduje v zľave, čo vynára mnohé otázniky. Grayscale popri tom prakticky pozastavila kúpu nových bitcoinov, ktorých má už viac než 650 000. Klesol teda záujem inštitúcii o Bitcoin, alebo len prešli solventní kupci ku konkurencii? Možnú odpoveď sa snažil nájsť práve zakladateľ firmy Glassnode.

,,Zaujímavý pohľad. Celý marec bolo GBTC v záporných prémiových cenách. Za posledný mesiac sa obchodovalo s priemernou zľavou 6% k NAV (net asset value), s rekordným minimom až -14%,” skonštatoval Schultze-Kraft v prvom z troch tweetov, ku ktorému priložil aj graf.

K druhému grafu uviedol: ,,Počet bitcoinov držaných pre Grayscale Bitcoin Trust sa za posledných pár týždňov prakticky nezmenil. Nie je to prekvapujúce, nakoľko vytvoriť nové GBTC dáva menší zmysel kým sa tie súčasné obchodujú v zľave.”

,,Prepad GBTC prémie sa zhoduje so spustením Purpose Bitcoin ETF (prvé kanadské Bitcoin ETF pozn.red.), ktoré mohlo odčerpať investície od GBTC. Toto ETF nazhromaždilo viac než 16 000 BTC za jeden mesiac (Je však stále trpasličie v porovnaní so 654 BTC pod kontrolou Grayscale),” dodal k tretiemu grafu, ktorý znázorňuje rastúci počet bitcoinov pod kontrolou kanadského Purpose Bitcoin ETF.

V Kanade sa okrem Purpose Bitcoin ETF obchoduje aj ETF na Bitcoin od firmy Evolve. Na schválenie pritom čakajú aj ďalšie Bitcoin ETF, napríklad od firmy Galaxy Digital. Nové ETF chce spustiť aj 3iQ.

Analytici sa domnievajú, že úspech ETF v Kanade môže prispieť k pravdepodobnosti schválenia pravého Bitcoin ETF aj v USA. Americké komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) prijala žiadosti od VanEck, SkyBridge Capital, Wisdom Tree, Valkyrie či Fidelity. V prípade žiadosti od VanEck sa už 18. marca spustil odpočet k prvému verdiktu SEC, ktorý musí zaznieť do 45 dní. SEC však môže definitívne rozhodnutie odkladať teoreticky až do októbra 2021.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne