Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Je to len začiatok. SEC dá povolenie aj ďalším Bitcoin ETF, tvrdia analytici

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Schválením žiadosti ProShares o Bitcoin Futures ETF sa proces príchodu kryptomenových ETF na americký trh len začal. Analytici sa domnievajú, že zelenú by mohli od Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) dostať v najbližších dňoch až týždňoch aj ďalšie spoločnosti.

Okrem firmy ProShares, ktorá spustí svoje Bitcoin Futures ETF na NYSE pod tickerom „BITO“ už v utorok 19. októbra majú veľkú šancu na spustenie obdobného produktu aj firmy Valkyrie či VanEck.

Analytik Bloombergu Eric Balchunas, ktorý už pred niekoľkými týždňami dával schváleniu Bitcoin Futures ETF 75% šancu, sa domnieva, že najväčšiu šancu na povolenie má aktuálne žiadosť firmy Valkyrie.  Dokonca sa domnieva, že povolenie získa už tento týždeň a na NASDAQ sa začne  obchodovať v stredu alebo vo štvrtok.

Kolega Balchunasa James Seyffart si dokonca myslel, že ETF Valkyrie dostane povolenie v rovnaký deň ako ProShares, aby nebola žiadna zo žiadosti uprednostnená. To sa napokon nestalo, no zelenú pre Valkyrie podobne ako Balchunas očakáva 20. alebo 21. októbra.

Invesco svoju žiadosť stiahlo

Zaujímavé je, že spoločnosť Invesco, ktorá bola taktiež horúcim favoritom na schválenie, svoju žiadosť o Bitcoin Futures ETF včera nečakane stiahla. Odôvodnila to tým, že radšej sa pustí do boja o schválenie tradičného spotového Bitcoin ETF v spolupráci s Galaxy Digital.

,,Rozhodli sme sa, že nebudeme v blízkej dobe usilovať o spustenie bitcoinových futures ETF. Budeme však naďalej spolupracovať s Galaxy Digital, aby sme investorom ponúkli širokú škálu produktov s expozíciou voči tejto transformatívnej triede aktív, vrátane dodania fyzických zaistených digitálnych ETF fondov,“ uviedla Invesco stanovisku.

Ktoré ďalšie podania sú v hre?

Okrem ProShares a Valkyrie požiadali o Bitcoin Futures ETF aj ďalšie firmy. VanEck by sa mal dočkať verdiktu d 25. októbra, Galaxy 1. novembra a AdvisorShares 3. novembra. Koncom novembra dostane od SEC stanovisko aj Bitwise a do 18. decembra BlockFi. V prípade týchto žiadosti je však možné, že SEC sa k ním vyjadrí aj skôr, no zároveň môže verdikty odložiť až na rok 2022.

Šanca na spotové ETF? Analytici sú skeptickejší

Hoci SEC udelila povolenie pre Bitcoin futures ETF, povolenie tradičného spotového ETF, ktoré je podľa analytikov medzi investormi atraktívnejšie, je menej pravdepodobné. Vo včerajšej  šou Anthonyho Pompliana “Best Business Show” sa na tom zhodli obaja analytici Bloombergu Seyffart aj Balchunas. O spotové Bitcoin ETF pritom žiada viac než desať firiem vrátane VanEck, ktorá sa dozvie definitívne stanovisko už 14. novembra.

Grayscale ide žiadať o Bitcoin ETF

Žiadosť o spotové ETF na Bitcoin podá na SEC aj Grayscale Investments, ktorá vlastní vyše 550 tisíc bitcoinov. V úvode týždňa to oficiálne potvrdila.  ,,Akonáhle budú k dispozícii oficiálne a overiteľné dôkazy o tom, že SEC je komfortná s podkladovým trhom s Bitcoinmi – pravdepodobne vo forme ETF bitfcoinových futures, podáme dokument s názvom 19b-4, ktorý prevedie náš GBTC na ETF,” povedala vedúca komunikačného oddelenia Grayscale Jennifer Rosenthal.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne