O kryptomene Cardano (ADA) píšeme na Kryptonovinkách pomerne často. Je to aj vďaka tomu, že má na česko-slovenskej scéne veľmi aktívnu komunitu a dokonca dvoch ambasádorov v podobe Jaromíra Tesařa a Lukáša Bartu z Carandians.io. V poslednej dobe však Cardano čelí aj silnej antikampani, v rámci ktorej sa šíria správy tvrdiace, že ide o podvod.
V tomto smere bol v poslednom období aktívny predovšetkým známy krypto-YouTuber Chico Crypto, ktorý má veľmi slušnú základňu vyše 81 tisíc subscriberov. Jeho najnovšie video, v ktorom hovorí o tom, ako sa opäť odkladá spustenie mainnetu Shelley a ako ľudia z Cardano klamú svoju komunitu, si môžete pozrieť tu.
Priamo do “žalúdka” Cardano vidí (podobne ako u iných blockchain projektov) naozaj len málokto. Ľudia z projektu na čele s Charlesom Hoskinsonom sa však snažia o čo najväčšiu transparentnosť. Už zvykom sa stali pravidelné “Ask me anything” na YouTube, počas ktorých šéf IOHK informuje o tom, čo sa okolo Cardano deje, čo už funguje, čo nie a čo s tým treba spraviť…
K téme či je kritika na adresu Cardano oprávnená alebo nie sa rozhodol napísať článok pre skupinu Cardano [ADA] CZ/SK Jaromír Tesař, ktorého určite dobre poznáte aj z našich rozhovorov. My sme sa rozhodli vybrať niektoré pasáže, pričom celý článok si môžete prečítať tu >>
Jaromír hneď v úvode svojho článku popiera tvrdenia, že by Cardano bolo „len peňaženkou“, alebo „len whitepaperom“, ako radi tvrdia kritici. ,,Tieto názory sú založené na netrpezlivosti, neznalosti hĺbky problémy a zložitosti projektu, taktiež neschopnosti objektívne posúdiť všetky aspekty. Tento FUD (na Cardano) je častokrát spôsobený priaznivcami konkurenčných projektov a to len preto, aby bola konkurencia v očiach ľudí viac relevantná,” vysvetľuje.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Cardano je zložitý projekt
,,Cardano je prvý projekt, ktorý ja založený na vývoji skrz formálne metódy a buduje sa ako mission-critical projekt. Teda podobne, ako sa buduje software napríklad do lietadiel či jadrových elektrárni. Potenciálna chyba či výpadok môžu mať katastrofálne následky. Tím IOHK urobil podrobný výskum vo všetkých oblastiach súvisiacich s blockchainom a distribuovanými sieťami,“ vysvetľuje v časti, ktorá sa venuje zložitosti projektu.
Následne konštatuje, že Cardano sa vydalo inou – náročnejšou cestou, než iné blockchainy. Keby zvolili tú jednoduchšiu, zaradili by sa medzi stovky podobných projektov. ,,Bolo nutné dať dohromady odborníkov na kryptografiu, bezpečnosť softwaru, distribuovaných sieti, modelovaných hrozieb, návrhov sieťových protokolov, teórie hier, operačných systémov, návrhárov programovacích jazykov, ekonómov a samozrejme softvérových architektov a programátorov.”
Transparentnosť na vysokej úrovni
Jaromír Tesař v rozsiahlom texte zdôrazňuje aj transparentnosť projektu. ,,Je jedným z najtransparentnejších v kryptosektore. CEO IOHK Charles Hoskinson robí aktualizácie o stave projektu veľmi často. Niekedy aj viackrát do mesiaca. Počas AMA sa ho môžete spýtať na doslova hocičo. Ostatní členovia tímu taktiež začali nedávno robiť videa s aktualizáciami o stave.”
Tesař tiež upozorňuje, že Cardano ako jeden z mála projektov zverejňuje všetky svoje vedecké práce. Ktokoľvek sa na nie môže pozrieť a kriticky ich skontrolovať. Počet práci sa neustále navyšuje. Ak má niekto pochybnosti o kvalite projektu, môže sa pokúsiť nájsť v týchto prácach chyby. ,,Nájdete tam také skvosty, ako vyriešený problém s PoS konsenzom, Extender UTxO model, dôkaz, že PoW funguje tak, ako sa obecne verí a omnoho viac.”
Žiadne Lambo nečakajte!
Cardano je zložitý projekt, ktorý je budovaný pre budúce generácie. Tesař upozorňuje, aby ľudia nečakali, že investícia do ADA z nich spraví okamžite boháčov. ,,Cardano tu nie je na to, aby vám zariadilo Lambo. Charles sľúbil, že dodá najviac decentralizovanú sieť, bezpečné smart kontrakty, správu projektov a vyriešenú škálovateľnosť. Všetko je založené na vedeckom výskume. Ak takú sieť bude možné dodať a ľudia ju adoptujú, tak potom môžeme povedať, že uspel. Ovplyvní to cenu ADA? Určite áno. Tým teraz musí byť plne zameraný na vývoj. Nie na cenu. Takže sa nesťažujte na cenu. Nikto vám nepomôže. Ste dospelí a o svojich krokoch rozhodujete sami,” upozornil.
Celý text, ktorý ide podstatne viac do hĺbky, si prečítajte tu.
Upozorňujeme vás, aby ste do žiadnej kryptomeny neinvestovali viac, než si môžete dovoliť stratiť. Investícia do kryptomien je veľmi špekulatívna a v žiadnom prípade nie je zárukou budúcich ziskov.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?