Bývalý šéf produktového oddelenia analytickej spoločnosti Messari a zároveň známy obchodník špecializujúci sa na kryptomeny Qiao Wang sa domnieva, že rodiaci sa DeFi sektor má obrovský rastový potenciál.
Pravdou je, že DeFi zaznamenal v roku 2020 už v teraz obrovský rast v porovnaní s číslami z roku 2019. Celková hodnota uzamknutých mincí v DeFi projektoch totiž od úvodu roka stúpla z 1 miliardy dolárov na necelých 8 miliárd (v čase písania tohto článku), pričom v určitom čase nedávno už prekonala hranicu deviatich miliárd USD. Ako doplnil Cointelegraph, naprieč všetkými DeFi platformám došlo od úvodu roka k rastu vyše 1000%.
Wang si myslí, že tohtoročný DeFi boom je podobný času, kedy bolo možné investovať do Bitcoinu v roku 2013, respektíve do Ethereum pred rokom 2015. Súčasnú možnosť investovania do DeFi teda označil za “asymetrickú stávku, ktorá sa objaví raz za život.”
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,DeFi pred rokom 2021 je podľa môjho názoru príležitosť, ktorá sa objaví raz za dekádu (ak sa neukáže opak). Ak ste zmeškali prvé dve (Bitcoin a Ethereum), nezmeškajte túto,” uviedol na Twitteri.
Ryan Selkis, ktorý založil firmu Messari, pre ktorú Wang pracoval, má však výrazne odlišný názor. Už dávnejšie vyhlásil, že DeFi je bublina, ktorá čoskoro spľasne. Upozornil taktiež na vysoké poplatky, ktoré sú realitou tohto sektora pre problémy škálovania Ethereum a znižujú príležitosti pre bežných DeFi užívateľov dosiahnuť zaujímavý zisk.
Ak sa DeFi, teda decentralizované financovanie, porovnáva s tradičným bankovým sektorom, v ktorom operujú bilióny dolárov, je jednoznačne, že má veľký priestor pre rast. Dokonca aj v porovnaní so samotným kryptotrhom je DeFi veľmi malou kategóriou s podielom približne len 2% na celkovej trhovej kapitalizácii.
Zaujímavý názor, ktorý bol skeptický najmä voči populárnym altcoinom, uviedol šéf platieb z Google Tyler Reynolds. Ten skonštatoval, že mnohé veľké altcoiny ako sú XRP, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, EOS, Cardano či Stellar, ktoré nemajú podľa neho žiadnu veľkú budúcnosť, majú omnoho väčšiu kapitalizáciu než Yearn Finance s hodnotou iba niečo 670 miliárd dolárov.
Wang priznal, že niektoré súčasné DeFi projekty naozaj môžu byť v bubline, teda priznáva možnosť ich cenovej korekcie alebo aj výrazného pádu. Taktiež netvrdí, že všetky DeFi projekty sú naozaj kvalitné (čo pochopiteľne možno aplikovať aj na vačšinu z 5000 existujúcich kryptomien).
Aby sme to zhrnuli – DeFi má svojich fanúšikov ale aj mnoho kritikov. V tomto čase ide o veľmi rizikovú investíciu, ktorá má potenciál skončiť na nule, ale aj spraviť obrovské percenta. Ak teda zvažujete investíciu do DeFi, riaďte sa dvojnásobne pravidlom neinvestovať viac, než si môžete dovoliť stratiť.
Zdroj: cointelegraph.com