Bitcoin je podľa väčšiny kryptomenovej komunity najdecentralizovanejšou a najbezpečnejšou kryptomenou. Ak by však existovalo niečo, čo mu je možné vytknúť, tak je to očividná centralizácia jeho ťažby čínskymi mining poolmi.
Čínske mining pooly totiž zohrávajú pri ťažbe bitcoinu až príliš veľkú úlohu. Inak povedané, zjavná časť ťažby bitcoinu sa deje práve v tejto krajine, ktorá je pre ťažiarov BTC atraktívna najmä z dôvodu lacnej elektrickej energie. To je kľúčový faktor, ktorý robí ťažbu Bitcoinu menej nákladnou a teda ziskovejšou.
Podľa analýzy Univesity od Cambridge sa včasnosti generuje viac než 65% celkového hashrate, čo je celková výpočtová sila vynaložená pri ťažbe Bitcoinu v danom čase, práve v Číne. Sedem percent generuje USA, takmer sedem percent Rusko a vyše 6 percent Kazachstan. Nasledujú Malajzia a Irán so štyrmi percentami. Kanada, Nemecko, Nórsko a Venezuela sa podieľajú na celkovom hashrate menej než jedným percentom.
Jameson Lopp vo svojom blogovom príspevku vyjadril nádej, že tento pomer sa bude časom meniť a teda vplyv Číny na ťažbu bitcoinu sa bude zmenšovať. Predpokladá, že budú vnikať nové spolupráce medzi výrobcami ťažobných čipov a krajinami, ktoré majú lacné zdroje elektriny, čo bude viesť k vytvoreniu nových ťažobných poolov mimo Ázie. Celý sektor sa podľa neho stane viac industrializovaný a vplyv Číny nebude taký výrazný.
Pokiaľ ide o bezpečnosť, pre zásadný vplyv Číny na súčasnú ťažbu Bitcoinu existujú obavy, či táto najľudnatejšia krajina nemôže byť pre Bitcoin hrozbou. Loop to nepredpokladá:
,,Je ťažké predstaviť si scenár, v ktorom by bol nejaký štát (v tomto prípade Čína) schopný rýchlo a kontrolovateľným spôsobom vygenerovať také množstvo hashrate, aby vykonal útok a dokázal ho udržať viac než pár hodín. Najhorší scenár, v ktorom by štátne subjekty využili všetky fyzické zariadenia, ktoré by mali k dispozícii (teda čínske mining pooly), by mohol mať za následok, že by Čína ťažila prázdne bloky, ktoré by neobsahovali žiadne transakcie, čo by v podstate zastavilo všetky potvrdenia transakcii v bitcoinovej sieti. Potom by sa čakalo na to, kým od tejto činnosti upustia, alebo na to, kým ostatní zmenia kód, aby ich odstrihli od ťažby.”
U fanúšikov Bitcoinu panuje presvedčenie, že samotní čínski mineri (komerčné firmy ťažiace Bitcoin v Číne) nemajú ekonomický dôvod negatívnym spôsobom ovplyvniť ťažbu, nakoľko ťažba bitcoinu je ich profesia a čím je Bitcoin bezpečnejší a darí sa mu viac, tým je zároveň pravdepodobnejší rast jeho hodnoty. Inak povedané, ohrozením ťažby by zruinovali svoj vlastný biznis.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zásah zo strany vlády, ktorá by sa rozhodla prevziať moc nad ťažbou bitcoinu, teda získať kontrolu nad zariadeniami spomínaných čínskych firiem, by zas bol pre Čínu ekonomicky veľmi nákladný a pravdepodobne by nepriniesol nič viac, než len krátkodobý výpadok bitcoinových transakcií.
Napriek tomu treba skonštatovať, že väčšia decentralizácia ťažby, teda nárast podielu krajín mimo Číny na celkovom hashrate, by bol pre Bitcoinu určite pozitívnou správou.
Zdroj: Cointelegraph