Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Je Cardano najdecentralizovanejšou kryptomenou? Čerstvé dáta tomu nahrávajú

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ak možno decentralizáciu kryptomien hodnotiť podľa toho, koľko mincí je uzamknutých v rámci stakingu, Cardano je naďalej najdecentralizovanejšou kryptomenou. Minimálne v rámci tých, ktoré používajú konsenzus Proof of Stake (Pos).

Čerstvé dáta uvádzajú, že aktuálne sa do stakingu mincí ADA zapája až 71,9% celkovej existujúcej ponuky týchto mincí. To je jednak dobrý signál pre decentralizáciu, ale zároveň aj pre predpoklad ďalšieho rastu hodnoty tejto kryptomeny. Tí čo stakujú totiž obvykle nemajú “nutkanie” danú kryptomenu okamžite predávať.

Čo je to Cardano (ADA)? Kde sa dá kryptomena ADA kúpiť?

Cardano je na staking jednoduché

Pokiaľ ide o staking, Cardano je mimoriadne “friendly”, pretože ide o výrazne jednoduchší proces v porovnaní s konkurenciou. Na rozdiel od Ethereum či Polkadot nemusia držitelia mincí ADA riešiť minimálny limit, týkajúci sa toho, koľkými ADA disponujú a ani to, kedy budú môcť tieto kryptomeny opätovne použiť. Inak povedané ADA mince môžete pokojne začať stakovať aj v prípade, že disponujete len malým množstvom ADA a zároveň môžete proces stakingu kedykoľvek opustiť a svoje mince ADA použiť inak – napríklad ich predať. To u Polkadot ani Ethereum zďaleka neplatí.

Náskok aj pred Polkadot

Pokiaľ ide o percento uzamknutých mincí ADA, tak so 72 percentami Cardano výrazne vedie nad svojou konkurenciou. Polkadot na druhom mieste má aktuálne uzamknutých 60,61% existujúcich DOT.

Posledné údaje z apretátora údajov Cardano blockchainu s názvom AdaPools taktiež ukazujú, že stakingu sa zúčastňuje viac ako 54% existujúcich ADA peňaženiek. V súčasnosti je ich 214 610 (v čase písania článku).

O samotnej adopcii kryptomeny Cardano zas vypovedá tempo rastu peňaženiek ADA. Od 14. januára stúpol ich počet o 60% z približne 244 tisíc na súčasných takmer 393 tisíc.

Dôkaz decentralizácie hľadajte tu

Samotné delegovanie minci na validátorov, teda zapojenie sa do stakingu, nemusí byť jednoznačným dôkazom toho, že ekosystém je decentralizovaný. Najmä v prípade, ak by veľký podiel na stakingu mali veľryby – napríklad burzy, ktoré by disponovali veľkou porciou zo všetkých ADA mincí v obehu a tie by ich následne stakovali.

Výborným signálom preto je, že priemerný počet ADA mincí na peňaženkách, ktoré delegujú mince na staking pooly klesá. To znamená, že staking je do značnej miery pod kontrolou malých retailových hráčov.

Na grafe nižšie môžete vidieť, že priemerný počet mincí ADA na peňaženkách, ktoré sa zapájajú do stakingu, neustále klesá. Ide o pokles o ďalších 38,24% oproti minulému mesiacu.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.