Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Jack Dorsey chce vybudovať decentralizovaný internet na Bitcoine – nazval ho Web5

Článok

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

TBD, dcérska spoločnosť firmy Block, ktorú vedie bitcoinový maximalista Jack Dorsey, oznámila plán vybudovať nový decentralizovaný web postavený na Bitcoine, čim podčiarkla presvedčenie, že najväčšia blockchainová sieť zohrá hlavnú úlohu v budúcom vývoji internetu.

Nový projekt dostal označenie „Web5“ a od pojmu „Web3“, ktorý je doposiaľ najčastejšie označovaný ako ekosystém pre decentralizovaný internet budúcnosti, sa odlišuje najmä tým, že využíva len jeden ekosystém – ten bitcoinový.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Web5 od Block popísal detailnejšie Namicos, bitocoinový expert píšuci o BTC aj pre rešpektovaný magazín bitcoinmagazine.com, ktorý uviedol, že Web5 bude systém založený na decentralizovanej identite pomocou BTC. Využiť má na to takzvaný „ION“, ktorý popísal ako “otvorenú, verejnú a permissionless (bez nutnosti povolenia) DID sieť (sieť pre decentralizovanú identitu), ktorá beží na bitcoinovom blockchaine.“

,,Web5 je v podstate decentralizovaná platforma alebo DWP, ktorá umožní vývojárom vytvárať decentralizované webové aplikácie prostredníctvom DID a decentralizovaných uzlov podľa prototypových dokumentov TBD. Web5 bude mať aj menovú sieť sústredenú okolo BTC, čo odzrkadľuje presvedčenie Jacka Dorseyho, že bitcoin sa jedného dňa stane natívnou menou internetu,“ vysvetľuje ďalej portál Cointelegreaph.

Jack Dorsey sa rozhodol budovať decentralizovaný internet na bitcoine z dôvodu, že Web3, teda vízii decentralizovaného internetu postaveného na rôznych smartchainov nedôveruje. V minulosti Web3 viackrát kritizoval z dôvodu, že je budovaný na kryptomenách a ich protokoloch, ktoré sú zjavne v rukách niekoľkých VC firiem (firmy zamerané na rizikový kapitál, ktoré si kúpili významné množstvo tokenov týchto protokolov, aby nadobudli významné rozhodovacie práva), čo znamená, že decentralizácia sa tým úplne vytráca.

,,(Web3) nikdy neunikne ich stimulom. Je to v konečnom dôsledku centralizovaná entita, len s iným označením,“ povedal Dorsey o víziiach Web3 v novembri 2021.

Vízia Web5 postavená na bitcoine je však odlišná v tom, že sa týka výhradne bitcoinu. To znamená, že jej bezpečnosť bude postavená na ňom a žiadne VC firmy si neukroja z koláča skôr, aby získali významnejšie rozhodovacie práva. K Web5 totiž nebude viazaný žiadny iný token okrem samotného bitcoinu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.