Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Jack Dorsey a Elon Musk sa pustili do kritiky „centralizovaného“ Web 3.0. Oprávnene?

Článok

Jack Dorsey Tweet
Zdroj: Twitter Jack Dorsey

Dve prominentné postavy Jack Dorsey (Square/Block, Twitter) a Elon Musk (Tesla, SpaceX) sa na Twitteri pustili do kritiky Web 3.0, čo je označenie častokrát spojené s decentralizovaným internetom budúcnosti. Obaja sa totiž domnievajú, že pojem decentralizácia je v súvislosti s tým, čo si fanúšikovia Web 3.0 predstavujú, použitý nesprávne.

Kauza začala odpoveďou Jacka Dorseyho na tweet rapera Cardi B, ktorý sa spýtal svojej komunity, či môžu kryptomeny nahradiť americký dolár. Dorsey mu odpovedal: “Áno, Bitcoin nahradí.

Dorsey týmto tweetom odčlenil Bitcoin od ostatných kryptomien, čo však vzhľadom na jeho bitcoinový maximalizmus nie je také prekvapujúce.

Následne o niekoľko hodín neskôr Doorsey tému zameral na zmieňovaný pojem Web 3.0, čo má byť označenie pre niečo, čo má priniesť novú éru internetu bez veľkého vplyvu obrovských technologických spoločností (Facebook, Google, Amazon a podob.), kde ich úlohu nahradia veľké decentralizované blockchainové systémy a projekty na nich postavené. Medzi hlavných zástancov tohto prúdu patria mnohí predstavitelia altcoinovej scény, pričom medzi spoločnosťami, ktoré vidia vo Web 3.0 veľkú príležitosť, dominuje azda najviac VC firma Andreessen Horowitz, ktorá používa aj skratku A16z.

,,Nevlastníte web3 (ako komunita pozn.red.). Vlastnia ho VC a LPs (spoločnosti zamerané na rizikové investície a Private Equity firmy). Nikdy sa nezbavia vplyvu ich podnetov. V konečnom dôsledku ide o centralizovaný subjekt s iným označením. Zistite si, do čoho idete,” varoval Dorsey fanúšikov Web 3.0.

Na tento tweet reagoval následne aj Elon Musk, ktorý sa spýtal: ,,Videl už niekto Web3? Nemôžem to nájsť”. Dorsey mu odpovedal: ,,Je to niekde medzi A a Z”, čim jednoznačne narážal na firmu Andreessen Horowitz (a16z).

Na obranu Web 3.0 následne pribehol do diskusie Chris Dixon (cdixon.eth), známa postava Ethereum komunity, ktorý sa pokúsil použiť známe Gandhiho: ,,Najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom s vami bojujú (teraz sme tu) a potom vyhráte.“

Dorsey mu však odkázal: ,,Ste fondom, ktorý je odhodlaný stať sa mediálnym impériom, ktoré nemožno ignorovať. Avšak nie Gandhim.”

Dorsey možno aj týmto tweetom dal najavo, že Web 3.0 môže mať budúcnosť, ide však o to v akej forme a ako bude prezentovaný – prvky určitej centralizácie sú totiž podľa neho vo Web 3.0 absolútne zrejmé.

AdamR sa následne pridal k sledu ľudí, ktorí vyčítali Dorseymu jeho bitcoinový maximalizmus, ktorý ho vraj zaslepuje. Trefne poznamenal, že samotný Dorsey svoju kariéru a úspech Twitteru postavil aj na množstve financií, ktoré sa k nemu dostali cez spoločnosti zaoberajúce sa rizikovými investíciami.

Dorsey však k tomu doplnil: ,,A práve to je dôvod, že viem presne o čom hovorím.”

Poukázal na infografiku Messari o altcoinoch

Zakladateľ Twitteru, ktorý sa nedávno zbavil svojej pozície CEO tejto sociálnej siete a zdá sa, že sa začína viac sústrediť na Bitcoin a firmu Square (ponovom Block), následne ukázal info-grafiku z dielne analytickej firmy Messari, ktorá ukazuje, do akej miery má množstvo altcoinových projektov “zabezpečenú” podporu VC firiem, pretože za ňu na začiatku dostali tučnú porciu tokenov danej kryptomeny.

Z infografiky je zrejmé, že najhoršie (z pohľadu decentralizácie) sú na tom veľké projekty ako sú Solana (48% tokenov dostali insiders), Avalanche (42%), Flow (58%), Internet Computer (39%) či Binance Coin (50%). Nie najlepšie je na tom aj Polkadot, ktorý dal 33% tokenov insiderom a 42% drží nadácia.

V o čosi lepšej pozícii, ktorá naznačuje väčšiu nezávislosť od rizikových investorov, sú Cardano (insiders 17%), Ethereum (insiders 15%) či Cosmos (22%).

Dorsey neskôr v ďalšom tweete chcel naznačil, že proti Dixonovi a A16Z v podstate nič nemá. ,,Verím vo vás a vo vašu schopnosť porozumieť systémom. Je však dôležité, aby sme našu energiu zamerali na skutočne bezpečné a odolné technológie, ktoré budú naozaj pod kontrolou masy ľudí a nie len pár jednotlivcov alebo inštitúcii.”

Aké bude pokračovanie?

Diskusia o Web 3.0 sa pravdepodobne len otvára. Kritici Dorseyho majú pravdu v tom, že jeho existujúce  spoločnosti Twitter a Block (Square) sú  typickým príkladom Web 2.0, teda niečoho, čo sa má príchodu konkurenčného Web 3.0 obávať. Nesnaží sa teda Dorsey kritikou Web 3.0 len zachraňovať vlastné projekty? Tento pohľad ale pravdepodobne nebude správny, pretože minimálne firmu Block (bývalý Square) chce Dorsey naozaj transformovať na plnohodnotnú web 3.0 platformu. Block to robí tým, že buduje decentralizovanú burzu pre Bitcoin (bez existencie governance tokenu), hardvérovú peňaženku pre BTC, či v spolupráci s Blockstream zakladá startup pre zelenú ťažbu BTC pomocou solárnych panelov.

Pokiaľ ide o budúcnosť Web 3.0, je dôležité, aby išlo naozaj o decentralizované platformy, a to nielen z pohľadu ich funkčnosti, ale aj decentralizovaného riadenia. Projekty, ktoré sa tvária ako Web 3.0 (resp. DeFi), u ktorých je zrejmé, že v skutočnosti majú nad nimi od začiatku kontrolu ich pôvodní investori (vlastnia obrovské množstvo tokenov, z čoho čerpajú benefity) a je teda zrejmé že vlastnia aj kľúčové hlasovacie práva, je veľmi otázne, či naozaj možno hovoriť o decentralizácii ako takej.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.