Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Irán zaplatil za dovezený tovar v kryptomenách a plánuje v tom pokračovať

Článok

Irán bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Irán, ktorý zápasí s desaťročiami ekonomických sankcií, zistil, že ich je možné do určitej miery obísť použitím kryptomien – potvrdzuje to správa, podľa ktorej realizoval prvú medzinárodnú objednávku, za ktorú zaplatil 10 miliónov dolárov v digitálnych aktívach.

Informáciu o úspešnej platbe kryptomenami zdieľal v utorok 9. augusta námestník Iránskeho ministerstva priemyslu, baníctva a obchodu Alizera Peyman-Pak a hoci nezverejnil ďalšie podrobnosti o použitej kryptomene, alebo importovanom tovare, uviedol, že objednávka je len prvou z mnohých, za ktoré v rámci medzinárodných obchodov zaplatia v kryptomenách.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Do konca septembra bude používanie kryptomien a smart kontraktov široko používané v zahraničnom obchode s cieľovými krajinami,“ odkázal.

Obrázok: Screenshot „tweetu“ iránskeho ministra s prekladom do angličtiny:

Prípravy prebiehali dlhšie

Irán sa na adopciu kryptomien pripravoval niekoľko rokov. Napríklad v októbri 2022 upravil predtým vydanú legislatívu tak, aby umožnil používanie decentralizovaných digitálnych aktív na financovanie dovozu. Ako sa ukázalo, zákon sa začína premietať do reality.

V júni 2021 okrem toho Iránske ministerstvo obchodu vydalo 30 prevádzkových licencii iránskym ťažiarom kryptomien (predovšetkým bitcoinu), ktoré následne musia byť odovzdané Iránskej centrálnej banke, ktorá týmto firmám za dané kryptomeny zaplatí v rialoch. Nuž a tie tieto vyťažené bitcoiny a iné kryptomeny môže teraz Irán využiť ako platidlo pri medzinárodných obchodoch.

Dlho najsankciovanejšia na svete

Irán bol až do záveru februára najnaskicovanejšou krajinou na svete, dokonca výraznejšie, než Severná Kórea. O tento nelichotivý trón prišiel „vďaka“ ruskej vojnovej agresii na Ukrajine. Situáciu by mohli zmierniť tripartitné rokovania medzi Európskou úniou, USA a Iránom, v rámci ktorých by mohli byť niektoré existujúce sankcie podmienečne zrušené. Irán je totiž významným exportérom ropy, po ktorej je teraz pre geopoliticky konflikt veľký dopyt a jej cena neprimerane stúpa.

Dopĺňame, že medzi hlavných importérov do Iránu patria Čína, Spojené arabské emiráty, India a Turecko a hoci nie je zrejmé, ktorá z týchto krajín (alebo iná) prijala od Iránu za dovezený tovar kryptomeny, patria medzi favoritov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.