Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Irán od septembra opäť povolí ťažbu Bitcoinu

Článok

Irán
Pixabay.com

Akreditovaní ťažiari Bitcoinu dostanú v Iráne po horúcich letných mesiacoch opäť povolenie pokračovať vo svojej aktívnej podnikateľskej činnosti. Informoval o tom iránsky plátok Financial Tribune.

Ťažba Bitcoinu v Iráne nie je nelegálna, no je nutné vlastniť na ňu licenciu. Počas teplých letných mesiacov však ani akreditovaní iránski ťažiari nemohli pokračovať vo svojej činnosti, pretože krajina trpela nedostatkom elektrickej energie. Tento problém bol natoľko vážny, že Irán pozastavil aj predaj a export elektriny do susedného Afganistanu.

Podľa portálu Cointelegraph získalo licenciu na ťažbu Bitcoinu doposiaľ okolo 1000 ťažiarov. 30 najnovších licencií bolo udelených v priebehu júna. Neznámy počeť minerov však ťaží Bitcoin naďalej “načierno”. Ako uvádza miestny zdroj, miestnym úradom sa podariolo zabaviť už viac než 7000 kusov hardvéru pri odhladovaní takejto nelegálnej ťažby.

Miestna vláda predpokladá, že ťažba Bitcoinu a kryptomien sa stane v Iráne významnou ekonomickou aktivitou. Musí však byť regulovaná a obmedzovaná v prípade, že budú hroziť ďalšie výpadky elektriny v krajine. Irán má ambíciu byť v tejto oblasti naďalej poprednou krajinou – po boku USA, Ruska, Kanady či Kazachstanu.

Hashrate biticoinovej siete rastie

Po májovom vynútenom obmedzení ťažby Bitcoinu v Číne sa hashrate BTC prudko prepadol z historických maxím o vyše 50% generovaného výpočtového výkonu. Od 3. júla podľa dát Blockchain.com sa však hashrate odrazil od dna (približne 82 TH/s) a plynulo stúpa k súčasným približne 120-125 TH/s. Po septembrovom obnovení legálnej ťažby Bitcoinu v Iráne je pravdepodobné, že hashrate opäť o nejaký kus posilní a priblíži sa tak svojim dlhodobým priemerom pred čínskym banom na ťažbu BTC.

Hashrate je dlhodobo ostro sledovaný ukazovateľ, pretože hovorí o zdraví celej siete. Inak povedané čím je hashrate vyšší, tým je aj bitcoinová sieť bezpečnejšia a odolnejšia voči takzvanému “51% útoku”. Hashrate má taktiež tendenciu naznačovať pohyb ceny BTC. Ak totiž úsilie ťažiarov o mining Bitcoinu graduje, je to dôkaz, že veria v jeho ďalší rast ceny. Naopak výraznejší pokles hashrate (ak nebol vynútený ako v prípade májového exodusu čínskych ťažiarov) môže byť signálom, že ťažiari počítajú s príchodom medvedieho trhu (pristupujú k predaju BTC a znižujú výpočtový výkon).

Zdroj: cointelegraph.com, blockchain.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.