Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Investovanie do fyzického zlata, ETF zlata alebo do skutočného digitálneho zlata – PAXG 

Článok

zlato
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

PR článok

V časoch finančnej neistoty, v akých sa nachádzame určite aj teraz, sa investori často obracajú na tie najbezpečnejšie investície. Tou býva spravidla investícia do zlata, ktoré má vybudovanú povesť bezpečného prístavu v časoch finančných kríz, neistoty alebo chaosu.

Aj investícia do zlata však nemusí byť taká jednoduchá, keďže je v dnešnej dobe hneď niekoľko možností, ako sa môže investor rozhodnúť vystaviť najznámejšiemu drahému kovu.

Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj nevýhody a tak je potrebné, aby si investor dopredu zvážil, čo od tejto investície očakáva a za akým účelom ju robí. 

Investovanie do fyzického zlata

Ak poviete investícia do zlata, všetci si určite predstavia kupovanie zlatých tehličiek alebo mincí. Ide totižto o najtradičnejší spôsob, akým dochádzalo ku nákupu tohto drahého kovu. Pri takejto kúpe väčšinou obchoduje investor s rôznymi dealermi alebo brokermi, čo hneď poukazuje na prvú výhodu tejto investície. Je to jej dostupnosť z pohľadu konkurencie na strane obchodníkov.

Fyzické zlato sa dá totižto odkúpiť na veľkom množstve miest a tak je na trhu dostatok možností, ktoré treba iba dôkladne preskúmať. V tomto prípade platí, že investor si musí spraviť dostatočný prieskum na trhu na to, aby mohol vyhodnotiť, ktorá z ponúkaných možností vyhovuje najviac jeho potrebám. 

Veľkú výhodu, ktorú má fyzické zlato aj oproti ETF zlatu a aj oproti PAX Gold, ktorým sa budeme venovať nižšie, je fakt, že fyzické zlato viete vlastniť sami u seba a držať ho tak na mieste, ktoré vy uznáte za vhodné a bezpečné.

Navyše, na rozdiel od iných typov investícii do zlata, v prípade vlastnenia fyzického zlata máte doma skutočne drahý kov, ktorý viete v prípade potreby použiť na platbu alebo transakciu (v katastrofickom scenári kde by fiat meny stratili svoju hodnotu). V tomto prípade je dostupnosť ku fyzickej forme vašej investície výhodou, ktorá je však hneď spojená s istými rizikami

Pokiaľ už chcete držať fyzické zlato, tak musíte počítať bezpečnostným rizikom a cenou uskladnenia tohto zlata. Ak ste kúpili zlato u niekoho, kto ho za vás bude aj spravovať, nemusíte sa síce báť o jeho bezpečnosť, pretože takýto brokeri bývajú veľmi zabezpečený a aj poistení. S tým sú však spojené aj poplatky, ktoré môžu celkovú hodnotu vašej investície predražiť.

Pokiaľ sa teda rozhodnete nemíňať svoje peniaze na poplatky a uskladnenie u poskytovateľa takýchto služieb, musíte rátať s tým, že máte bezpečnosť tejto investície a jej uskladnenie na starosti vy, čo so sebou prináša pochopiteľne ďalšie riziká. Pri kúpe fyzického zlata tak treba hlavne zvážiť to, či ho máte kde bezpečne uskladniť alebo či ste ochotný platiť poplatky za uskladnenie zlata u tretej strany. 

zlato-graf1

Vývoj ceny zlata za r. 2020.

ETF Zlato

Pokiaľ by ste sa teda rozhodli, že síce chcete investovať do zlata, ale nemusíte ho mať uskladnený doma, tak určite treba zvážiť investíciu do ETF zlata.

Tu však treba ihneď povedať, že vlastnením ETF zlata, nevlastníte fyzické zlato. V tomto prípade zaplatíte za akúsi akciu alebo cenný papier, ktorý by síce vždy mal byť krytý dostatočným fyzickým zlatom, avšak nárok na neho vy nemáte a tak sa k nemu nedostanete.

Pri investícii do ETF zlata tak investor nemôže počítať s jednou z najväčších výhod, akú má investícia do fyzického zlata, a tou je skutočné vlastnenie tohto drahého kovu. 

To však ale určite neznamená, že sa netreba nad touto formou investície zamyslieť. Práve naopak. Investovanie do ETF zlata ponúka množstvo výhod. Sú nimi napríklad oveľa nižšie poplatky ako kúpa fyzického zlata, vysoká likvidita na trhoch, ktorá umožňuje kúpu alebo predaj ETF zlata s oveľa väčšou rýchlosťou ako pri fyzickom zlate, žiadne náklady na uskladnenie alebo bezpečnostné výdavky. V prospech investície do ETF zlata tak hrá určite najmä dostupnosť

Napriek tomu ale platí, že ani investovanie do ETF zlata nie je vždy bez poplatkov. Investori totižto každým rokom stratia malú časť z hodnoty svoje investície kvôli takzvanému expense ratio. Táto zložka predstavuje malý ročný poplatok, ktoré si ETF fondy účtujú za všetky administratívne výdaje. Napríklad najväčší poskytovateľ ETF zlata – SPDR Gold Shares ETF – si ročne uplatňuje poplatky v hodnote 0,40%. To znamená, že pri investícii 20 000 dolárov, by sa ročne vyšplhala výška expense ratio na hodnotu približne 80 dolárov.

Rovnako tiež treba počítať aj s tým, že emitent ETF zlata môže skrachovať. Samozrejme, že takáto udalosť sa nestáva denne, ale investícia do ETF zlata v sebe zahrňuje aj tento risk. Preto si treba vybrať takého, ktorí nielenže ponúka výhodné poplatky, ale takisto má za sebou aj skúsenosti a patrí medzi dôveryhodných poskytovateľov takejto služby.

Medzi celosvetovo overené ETF fondy, ktoré ponúkajú veľmi spoľahlivé a cenovo dostupné ETF zlata patria napríklad iShares Gold Trust (IAU), UBS ETRACS CMCI Gold Total Retrun (UBG), Aberdeen Standard GOld ETF Trust (SGOL), GraniteShares Gold Trust (BAR) alebo už spomínaný SPDR Gold Shares (GLD). 

zlato-graf2

Vývoj ceny ETF SPDR Gold Shares za r. 2020 viditeľne kopíruje spotovou cenu zlata

PAX Gold

Investovanie do zlata má ešte minimálne jeden ďalší spôsob. A tým je investovanie do digitálneho zlata. Teraz ale nehovoríme o Bitcoine, ktorý má veľa podobných vlastností ako práve zlato a tak si vyslúžil prezývku „digitálne zlato.“ Vo svete kryptomien sa totižto nachádza aj taká digitálna mena, ktorá je skutočne krytá zlatom. Ide o crypto PAX Gold (PAXG).

PAX Gold je pomerne nová kryptomena, ktorá vznikla koncom roku 2019, patrí medzi ERC-20 tokeny (štandardný token vybudovaný na Ethereu) a má aktuálne trhovú kapitalizáciu približne 66 miliónov dolárov. Momentálne mu patrí 120. miesto v celkovej trhovej kapitalizácii kryptomien, avšak výhodou tohto projektu je, že je odlišný od drvivej väčšiny týchto digitálnych aktív. 

PAX Gold je totižto prepojením flexibility a dostupnosti kryptomenových aktív s fyzickým, bezpečne uloženým zlatom a to úplne bez poplatkov na uskladnenie. Ide teda o kombináciu vlastnenia kryptomeny alebo digitálneho aktíva, s vlastnením fyzického zlata, ktoré je bezpečne uložené v Londýne.

Predstavitelia PAX Gold veľmi dbajú na transparentnosť a tak uzavreli spoluprácu s audítorskou spoločnosťou Withum, ktorá má raz mesačne vykonávať audity daných trezorov, aby ubezpečila držiteľov PAX Gold v tom, že ich digitálne aktíva sú kryté reálnym zlatom.

Práve takýmto spôsobom sa snaží PAX Gold vzbudiť dôveru u svojich investorov, keďže práve tá môže byť vnímaná ako riziko, keďže ide o nový projekt, ktorý sa snaží dostať fyzické zlato do kryptomenového, digitálneho sveta. Pravidelné audity ale môžu pomôcť tomuto projektu nadobudnúť potrebnú kredibilitu a odstrániť tak jednu z najväčších prekážok k tomu, aby sa táto investícia stala bezpečnou. 

Čo však ešte hrá v neprospech PAX Gold je fakt, že je táto digitálna mena pomerne málo likvidná. Napriek tomu, že sa nachádza na popredných kryptomenových burzách ako Kraken, Binance alebo Gemini, čo opäť môže navýšiť dôveru tohto projektu, tak obchodované denné objemy sa hýbu radovo len v desiatkach tisícoch dolárov. Práve z tohto pohľadu sa dá vnímať kúpa PAX Goldu skôr ako dlhodobá investícia a nie ako nástroj na krátkodobé obchodovanie alebo cenové špekulácie. 

Napriek tomu má ale PAX Gold hneď niekoľko výhod, ktoré sa oplatí mať v pamäti pri rozhodovaní, do akej formy zlata by ste mali investovať. Tým, že ide o digitálne zlato, nevzťahujú sa na neho žiadne iné ako transakčné poplatky, je ľahko deliteľné na malé časti (až na 18 desatinných miest) a takisto sa dá v prípade dostatočnej likvidity ľahko premiestniť na Ethereum blockchaine 24 hodín denne, 7 dni v týždni. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pomerne zvláštnu formu investície do zlata, tak vo svete, ktorý začína byť stále viac a viac digitalizovaný, môže práve takáto forma zlata predstavovať vhodnú investíciu pre tých, ktorý chcú vyskúšať niečo nové.

graf-paxg

Vývoj ceny kryptomeny PAXG sa vývoju ceny zlata aj ETF zlata veľmi podobá

Ktorá investícia je najvhodnejšia? 

Ako vždy, tak aj pri investovaní do akejkoľvek formy zlata treba mať na pamäti, že si napríklad vybrať investíciu do takých produktov alebo aktív, ktoré spĺňajú najviac vašich požiadaviek. Rovnako ale platí, že si vždy musíte urobiť dostatočný prieskum a vyhodnotiť všetky dostupné nástroje, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere vhodného investičného inštrumentu.

Tento článok nemá slúžiť ako investičné rada. Ide len o prehľad troch rôznych druhov investície do rôznych foriem zlata, pričom akékoľvek investičné rozhodnutia robte z vlastnej vôle a po dostatočnom prieskume trhu.

Autor: Marek Feder, Finex.cz + Coinario.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.