Sme aj na sociálnych sieťach
do workshopu o ťažbe kryptomien

Kryptomeny

Investovanie do fyzického zlata, ETF zlata alebo do skutočného digitálneho zlata – PAXG 

Kryptonovinky

Článok

zo dňa

zlato

PR článok

V časoch finančnej neistoty, v akých sa nachádzame určite aj teraz, sa investori často obracajú na tie najbezpečnejšie investície. Tou býva spravidla investícia do zlata, ktoré má vybudovanú povesť bezpečného prístavu v časoch finančných kríz, neistoty alebo chaosu.

Aj investícia do zlata však nemusí byť taká jednoduchá, keďže je v dnešnej dobe hneď niekoľko možností, ako sa môže investor rozhodnúť vystaviť najznámejšiemu drahému kovu.

Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj nevýhody a tak je potrebné, aby si investor dopredu zvážil, čo od tejto investície očakáva a za akým účelom ju robí. 

Investovanie do fyzického zlata

Ak poviete investícia do zlata, všetci si určite predstavia kupovanie zlatých tehličiek alebo mincí. Ide totižto o najtradičnejší spôsob, akým dochádzalo ku nákupu tohto drahého kovu. Pri takejto kúpe väčšinou obchoduje investor s rôznymi dealermi alebo brokermi, čo hneď poukazuje na prvú výhodu tejto investície. Je to jej dostupnosť z pohľadu konkurencie na strane obchodníkov.

Fyzické zlato sa dá totižto odkúpiť na veľkom množstve miest a tak je na trhu dostatok možností, ktoré treba iba dôkladne preskúmať. V tomto prípade platí, že investor si musí spraviť dostatočný prieskum na trhu na to, aby mohol vyhodnotiť, ktorá z ponúkaných možností vyhovuje najviac jeho potrebám. 

Veľkú výhodu, ktorú má fyzické zlato aj oproti ETF zlatu a aj oproti PAX Gold, ktorým sa budeme venovať nižšie, je fakt, že fyzické zlato viete vlastniť sami u seba a držať ho tak na mieste, ktoré vy uznáte za vhodné a bezpečné.

Navyše, na rozdiel od iných typov investícii do zlata, v prípade vlastnenia fyzického zlata máte doma skutočne drahý kov, ktorý viete v prípade potreby použiť na platbu alebo transakciu (v katastrofickom scenári kde by fiat meny stratili svoju hodnotu). V tomto prípade je dostupnosť ku fyzickej forme vašej investície výhodou, ktorá je však hneď spojená s istými rizikami

Pokiaľ už chcete držať fyzické zlato, tak musíte počítať bezpečnostným rizikom a cenou uskladnenia tohto zlata. Ak ste kúpili zlato u niekoho, kto ho za vás bude aj spravovať, nemusíte sa síce báť o jeho bezpečnosť, pretože takýto brokeri bývajú veľmi zabezpečený a aj poistení. S tým sú však spojené aj poplatky, ktoré môžu celkovú hodnotu vašej investície predražiť.

Pokiaľ sa teda rozhodnete nemíňať svoje peniaze na poplatky a uskladnenie u poskytovateľa takýchto služieb, musíte rátať s tým, že máte bezpečnosť tejto investície a jej uskladnenie na starosti vy, čo so sebou prináša pochopiteľne ďalšie riziká. Pri kúpe fyzického zlata tak treba hlavne zvážiť to, či ho máte kde bezpečne uskladniť alebo či ste ochotný platiť poplatky za uskladnenie zlata u tretej strany. 

zlato-graf1

Vývoj ceny zlata za r. 2020.

ETF Zlato

Pokiaľ by ste sa teda rozhodli, že síce chcete investovať do zlata, ale nemusíte ho mať uskladnený doma, tak určite treba zvážiť investíciu do ETF zlata.

Tu však treba ihneď povedať, že vlastnením ETF zlata, nevlastníte fyzické zlato. V tomto prípade zaplatíte za akúsi akciu alebo cenný papier, ktorý by síce vždy mal byť krytý dostatočným fyzickým zlatom, avšak nárok na neho vy nemáte a tak sa k nemu nedostanete.

Pri investícii do ETF zlata tak investor nemôže počítať s jednou z najväčších výhod, akú má investícia do fyzického zlata, a tou je skutočné vlastnenie tohto drahého kovu. 

To však ale určite neznamená, že sa netreba nad touto formou investície zamyslieť. Práve naopak. Investovanie do ETF zlata ponúka množstvo výhod. Sú nimi napríklad oveľa nižšie poplatky ako kúpa fyzického zlata, vysoká likvidita na trhoch, ktorá umožňuje kúpu alebo predaj ETF zlata s oveľa väčšou rýchlosťou ako pri fyzickom zlate, žiadne náklady na uskladnenie alebo bezpečnostné výdavky. V prospech investície do ETF zlata tak hrá určite najmä dostupnosť

Napriek tomu ale platí, že ani investovanie do ETF zlata nie je vždy bez poplatkov. Investori totižto každým rokom stratia malú časť z hodnoty svoje investície kvôli takzvanému expense ratio. Táto zložka predstavuje malý ročný poplatok, ktoré si ETF fondy účtujú za všetky administratívne výdaje. Napríklad najväčší poskytovateľ ETF zlata – SPDR Gold Shares ETF – si ročne uplatňuje poplatky v hodnote 0,40%. To znamená, že pri investícii 20 000 dolárov, by sa ročne vyšplhala výška expense ratio na hodnotu približne 80 dolárov.

Rovnako tiež treba počítať aj s tým, že emitent ETF zlata môže skrachovať. Samozrejme, že takáto udalosť sa nestáva denne, ale investícia do ETF zlata v sebe zahrňuje aj tento risk. Preto si treba vybrať takého, ktorí nielenže ponúka výhodné poplatky, ale takisto má za sebou aj skúsenosti a patrí medzi dôveryhodných poskytovateľov takejto služby.

Medzi celosvetovo overené ETF fondy, ktoré ponúkajú veľmi spoľahlivé a cenovo dostupné ETF zlata patria napríklad iShares Gold Trust (IAU), UBS ETRACS CMCI Gold Total Retrun (UBG), Aberdeen Standard GOld ETF Trust (SGOL), GraniteShares Gold Trust (BAR) alebo už spomínaný SPDR Gold Shares (GLD). 

zlato-graf2

Vývoj ceny ETF SPDR Gold Shares za r. 2020 viditeľne kopíruje spotovou cenu zlata

PAX Gold

Investovanie do zlata má ešte minimálne jeden ďalší spôsob. A tým je investovanie do digitálneho zlata. Teraz ale nehovoríme o Bitcoine, ktorý má veľa podobných vlastností ako práve zlato a tak si vyslúžil prezývku „digitálne zlato.“ Vo svete kryptomien sa totižto nachádza aj taká digitálna mena, ktorá je skutočne krytá zlatom. Ide o crypto PAX Gold (PAXG).

PAX Gold je pomerne nová kryptomena, ktorá vznikla koncom roku 2019, patrí medzi ERC-20 tokeny (štandardný token vybudovaný na Ethereu) a má aktuálne trhovú kapitalizáciu približne 66 miliónov dolárov. Momentálne mu patrí 120. miesto v celkovej trhovej kapitalizácii kryptomien, avšak výhodou tohto projektu je, že je odlišný od drvivej väčšiny týchto digitálnych aktív. 

PAX Gold je totižto prepojením flexibility a dostupnosti kryptomenových aktív s fyzickým, bezpečne uloženým zlatom a to úplne bez poplatkov na uskladnenie. Ide teda o kombináciu vlastnenia kryptomeny alebo digitálneho aktíva, s vlastnením fyzického zlata, ktoré je bezpečne uložené v Londýne.

Predstavitelia PAX Gold veľmi dbajú na transparentnosť a tak uzavreli spoluprácu s audítorskou spoločnosťou Withum, ktorá má raz mesačne vykonávať audity daných trezorov, aby ubezpečila držiteľov PAX Gold v tom, že ich digitálne aktíva sú kryté reálnym zlatom.

Práve takýmto spôsobom sa snaží PAX Gold vzbudiť dôveru u svojich investorov, keďže práve tá môže byť vnímaná ako riziko, keďže ide o nový projekt, ktorý sa snaží dostať fyzické zlato do kryptomenového, digitálneho sveta. Pravidelné audity ale môžu pomôcť tomuto projektu nadobudnúť potrebnú kredibilitu a odstrániť tak jednu z najväčších prekážok k tomu, aby sa táto investícia stala bezpečnou. 

Čo však ešte hrá v neprospech PAX Gold je fakt, že je táto digitálna mena pomerne málo likvidná. Napriek tomu, že sa nachádza na popredných kryptomenových burzách ako Kraken, Binance alebo Gemini, čo opäť môže navýšiť dôveru tohto projektu, tak obchodované denné objemy sa hýbu radovo len v desiatkach tisícoch dolárov. Práve z tohto pohľadu sa dá vnímať kúpa PAX Goldu skôr ako dlhodobá investícia a nie ako nástroj na krátkodobé obchodovanie alebo cenové špekulácie. 

Napriek tomu má ale PAX Gold hneď niekoľko výhod, ktoré sa oplatí mať v pamäti pri rozhodovaní, do akej formy zlata by ste mali investovať. Tým, že ide o digitálne zlato, nevzťahujú sa na neho žiadne iné ako transakčné poplatky, je ľahko deliteľné na malé časti (až na 18 desatinných miest) a takisto sa dá v prípade dostatočnej likvidity ľahko premiestniť na Ethereum blockchaine 24 hodín denne, 7 dni v týždni. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pomerne zvláštnu formu investície do zlata, tak vo svete, ktorý začína byť stále viac a viac digitalizovaný, môže práve takáto forma zlata predstavovať vhodnú investíciu pre tých, ktorý chcú vyskúšať niečo nové.

graf-paxg

Vývoj ceny kryptomeny PAXG sa vývoju ceny zlata aj ETF zlata veľmi podobá

Ktorá investícia je najvhodnejšia? 

Ako vždy, tak aj pri investovaní do akejkoľvek formy zlata treba mať na pamäti, že si napríklad vybrať investíciu do takých produktov alebo aktív, ktoré spĺňajú najviac vašich požiadaviek. Rovnako ale platí, že si vždy musíte urobiť dostatočný prieskum a vyhodnotiť všetky dostupné nástroje, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere vhodného investičného inštrumentu.

Tento článok nemá slúžiť ako investičné rada. Ide len o prehľad troch rôznych druhov investície do rôznych foriem zlata, pričom akékoľvek investičné rozhodnutia robte z vlastnej vôle a po dostatočnom prieskume trhu.

Autor: Marek Feder, Finex.cz + Coinario.com

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Binance Coin

Veľká recenzia kryptoburzy Binance: História, produkty, Binance Coin či bezpečnosť

Avatar

Článok

zo dňa

od

binance-kryptonovinky

Najväčšia kryptoburza na svete s mimoriadne širokou ponukou kryptomien, atraktívnym užívateľským rozhraním a prinášajúca neustále nové produkty, ktoré pomaly nestíhajú sledovať ani jej najaktívnejší zákazníci. Prinášame vám rozsiahlu recenziu burzy Binance, z ktorej sa pevne dúfame dozviete to najpodstatnejšie informácie azda ešte skôr, než sa na nej zaregistrujete. Prezradíme vám viac o jej histórii, o jej zakladateľovi, ponuke kryptomien, natívnom tokene Binance Coin a tiež o rôznych produktoch, ktoré stoja za pozornosť. A taktiež neobídeme pálčivú tému bezpečnosti.

TIP: Ak sa na Binance zaregistrujete cez tento link, dostanete 20% zľavu na obchodovanie na tejto platforme. Nezabudnite to využiť!

Video 

Túto recenziu sme pre vás pripravili aj formou videa. Ak teda radšej počúvate, ako čítate, pustíte si toto video:

História Binance

Burza Binance vznikla v roku 2017, krátko pred tým, ako sa schyľovalo k doposiaľ najväčšiemu kryptomenému bullrunu histórie. Pôvodne sídlila v Číne, no vzhľadom na anti-krypto politiku tejto krajiny sa presťahovala najprv v septembri 2017 do Japonska a neskôr v apríli 2018 z obdobných dôvodov na kryptofriendly Maltu, kde podľa oficiálnych informácii pôsobí dodnes. V prvých mesiacoch existencie rýchlo naberala na popularite a už v januári 2018, kedy vrcholil predchádzajúci býčí trh, bola považovaná za vôbec najväčšiu kryptoburzu na svete.

Dá sa povedať, že Binance rastu svojej popularity vďačila najmä tomu, že bola relatívne stabilná (čo v onom čase bolo skôr výnimkou než pravidlom), bola dizajnovo na vysokej úrovni vrátane jej mobilnej aplikácie, čiže sa ľahko používala a čo bolo azda najpodstatnejšie – v onom čase mala najširšiu ponuku kryptomien na obchodovanie. To sú všetko devízy, ktoré boli platné vtedy a dá sa povedať, že v súčasnosti ich Binance ešte viac zdokonaľuje a jej používanie je naozaj príjemné aj pre začiatočníkov.

Najkrízovejším obdobím si Binance prešla v máji 2019, kedy priznala, že hackeri jej ukradli približne 7 000 bitcoinov v tom čase v hodnote okolo 40 miliónov dolárov. Treba však uviesť, že Binance ani takýto obrovsky hack výrazne neotriasol a klienti neprišli o svoje úspory, čo bol mimoriadne dôležitý signál potvrdzujúci, že táto burza je naozaj silným a stabilným hráčom vo svojom sektore.

Pálčivou témou v súvislosti s Binance sú regulácie, v dôsledku ktorých dokonca opustila americký trh, na ktorom prakticky okamžite vznikla za spolupráce s firmou BAM Trading Services, ktorá disponovala potrebnými licenciami, regulovaná platforma Binance.US, ktorá získala od materskej firmy know-how na prevádzku.

Povesťou burzy taktiež otriasli články, podľa ktorých sa nejasnými informáciami, o tom kde sídli, snaží obchádzať prísne regulácie jednotlivých krajín a najmä medzinárodný orgán FATF. Vedenie Binance na to zareagovalo podaním žaloby na magazín Forbes, ktorý obvinila, že o nej šíri zavadzajúce a nepravdivé informácie. Binance zároveň vyhlásila, že je neustále v úzkom kontakte s regulátormi podľa poľa svojho pôsobenia a procesy neustále optimalizuje v rámci vyžadovanej legislatívy.

V médiách zarezonovalo aj vyhlásenie Maltského úradu pre finančné služby z februára 2020, v ktorom tento orgán uviedol, že Binance od neho nemá udelenú žiadnu licenciu poskytujúcu povolenie podnikať v súvislosti s kryptomenami pod jeho regulačným dohľadom. Zdá sa však, že ani táto správa nič na chode burzy na Malte zásade nezmenila.

Pokiaľ ide o akvizície, burza počas svojej stále relatívne krátkej existencie potvrdila svoju silu kúpou najväčšej indickej kryprtozmenárne WazirX či svetovo najnavštevovanejšej na kryptomeny zameranej webstránky Coinmarketcap, ktorý kúpila v apríli 2020 za zhruba 400 miliónov dolárov. Okrem toho jej patrí aj populárna peňaženka Trust Wallet, ktorú v tejto recenzii spomenieme aj v sekcii o jej produktoch.

Vyskúšať Binance

Kto je zakladateľ Changpeng Zhao

Zakladateľom a generálnym riaditeľom Binance je Changpeng Zhao známy aj pod skratkou CZ, ktorého majetok sa v súčasnosti odhaduje už na viac ako jednu miliardu dolárov. Hoci ide o Číňana, značnú časť svojho života strávil v Kanade, kde sa aj s rodinou presťahoval už v 80. rokoch minulého storočia a kde v Montreale vyštudoval McGillovú Univerzitu so zameraním na obor počítačová veda. Profesijný život ho časom doviedol až ku kryptomenám, no pracoval napríklad aj pre McDonald’s. K burze sa dostal prvýkrát prácou pre Tokijskú burzu cenných papierov, kde robil ako softvérový inžinier. Neskôr pracoval pre Bloomberg Tradebook, nuž a v roku 2013 ho to prvýkrát zavialo bližšie ku kryptomenám, keď sa stal súčasťou viacerých projektov vrátane portálu Blokchain.info či burzy OKCoin. Práve tú v roku 2017 napriek pozícii v jej vedení opustil, aby založil konkurenčnú Binance, z ktorej vybudoval aj za pomoci úspešného ICO, v rámci ktorého sa vyzbieralo 15 miliónov dolárov, najväčšiu kryptoburzu súčasnosti.

Zakladateľ burzy Binance Changpeng Zhao na titulke Forbes

Ponuka Binance

Ako bolo zmieňované už predtým, Binance je podľa objemov obchodovania a návštevnosti najväčšou kryptomenovou burzou na svete. Do nemalej miery za to vďačí faktu, že dokáže sprostredkovať možnosť kúpy a predaja naozaj širokej palety rôznych kryptomien. Ich ponuka sa neustále mení, no dá sa skonštatovať, že na  Binance kúpite a predáte drvivú väčšinu populárnych aj menej populárnych coinov.

Napíšeme naozaj len tie najznámejšie – kúpite tu Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin, Bitcoin Cash, Cardano, Polkadot, Binance Coin, Chainlink, Stellar, EOS, Tron, IOTA, Tezos, VeChain, Cosmos, Monero a mnohé mnohé ďalšie.

Pre Binance to v minulosti bolo a stále a aj je obrovským plusom, pretože skôr či neskôr na túto platformu musia zamieriť fanúšikovia altcoinov, ktoré bežne k dispozícii na kúpu cez tradičné krypto zmenárne nie sú.

Nákup kryptomien

V minulosti bola Binance častokrát prezývaná ako altcoinová burza a to zrejme aj z dôvodu, že sa na ňu nedali posielať priamym spôsobom fiatové peniaze, čiže eurá, doláre či české koruny. Skôr než ste teda chceli obchodovať na Binance, museli ste si v inej zmenárni kúpiť napríklad Bitcoin, ten poslať na svoj účet na Binance a až potom si zaň kúpiť vami vytipovanú kryptomenu. Aj preto v našich končinách Binance prischlo skôr pomenovanie kryptoburza, kým napríklad americká Coinbase sa tradične označuje za zmenáreň.

Dnes už Binance spĺňa už aj úlohu zmenárne, čiže umožňuje kúpu  kryptomien priamym spôsobom. Aby ste teda chceli prvýkrát investovať do kryptomien, teoreticky vám postačí aj táto platforma a nikde inde si účet zakladať nemusíte.

Ilustrácia: Na Binance je možné previesť peniaze aj jednoduchým a výhodným SEPA prevodom.

Binance kúpa Sepa

Od roku 2020 si môžete na Binance previesť vaše peniaze priamo SEPA prevodom (ktorý je mimochodom do konca roka 2020 s nulovými poplatkami) a následne za ne kúpiť kryptomeny, alebo druhou možnosťou je realizovať kúpu platobnými kartami VISA či Mastercard, s čím sú však spojené vyššie poplatky a preto ak sa extrémne neponáhľate, odporúčam vám zvoliť určite výhodnejší SEPA prevod.

Platby karta Binance

KYC – Poznaj svojho klienta

Určite stojí za zmienku aj téma KYC, teda toho aké osobné informácie od  vás bude Binance po registrácii v rámci regulačných zásad “poznaj svojho klienta” vyžadovať. Dobré je vedieť, že čím sú kryptomeny populárnejšie, tým sú pod väčším drobnohľadom regulátorov. Preto je v súčasnosti už úplne bežným štandardom zo strany búrz a zmenárni vyžadovať od svojich zákazníkov údaje potvrdzujúce ich totožnosť napríklad v podobe fotografie dokladov. Čiže nedá sa tvrdiť, že toto by bola vec, po ktorej burzy túžia. Oni to musia robiť kvôli tomu, že to od nich vyžadujú regulátori.

Na burze Binance je napriek týmto regulačným obmedzeniam stále možné vytvoriť si účet, pri ktorom sa tomuto procesu vyhnete, ak nebudú vaše denné transakcie presahovať horný limit 2 BTC. Pri obchodovaní na páku alebo využívaní iných produktov Binance sa však overeniu totožnosti nevyhnete. Rovnako to platí v prípade, že na burzu pošlete fiatové peniaze, či už SEPA prevodom alebo platobnou kartou, alebo ich budete chcieť vybrať.

Produkty Binance

Najmä od roku 2020 produkty od burzy Bianance pribúdajú ako huby po daždi, vďaka čomu sa táto platforma v niektorých oblastiach výrazne vzďaľuje konkurencii. Už zďaleka neplatí, že spotové obchodovanie kryptomien je jej jediným využitím. V rámci mobilnej aplikácie alebo desktopovej verzie totiž môžete využiť radu ďalších zaujímavých, no v niektorých prípadoch z pohľadu investície aj omnoho rizikovejších funkcii.

Binance Trading

Burza už nejaký čas ponúka okrem spotového obchodovania kryptomien aj možnosť obchodovania jej derivátov a futures kontraktov. Binance taktiež ponúka funkcie sprostredkovateľa mimoburzového trhu pre obchody vo veľkých objemoch či možnosť obchodovania vytipovaných kryptomien na páku (čoho by sa mali radšej neskúsení obchodníci vyvarovať).

Burza Binance okrem toho už prináša aj funkcie, ktoré do značnej miery súvisia s projektmi decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré v rámci svojho centralizovanejšieho riadenia označuje ľudovo aj ako CEFI.

Vyskúšať Binance

Binance Savings a staking na Binance

Napríklad skrz sekciu Binance Savings respektíve po novom Binance Earn môžete vaše kryptomeny uzamknúť na kratší alebo dlhší čas s fixovaním alebo bez neho, čiže popri tom ako tieto kryptomeny vlastne len neaktívne “hodlujete“ („HODL“ je slangový výraz pre dlhodobé držanie kryptomien pozn.red.), môžete ich držaním na Binance aj takto zarábať.  Binance je taktiež operátorom viacerých staking poolov populárnych kryptomien, čo umožňuje ich staking priamo cez Binance bez potreby použiť na to špecializovanú peňaženku.

Savings na Binance

(Nevýhodou rovnako ako v prípade samotného držania kryptomien na Binance je to, že nedisponujete privátnymi kľúčmi a teda dôverujete tretej strane. Samotným stakingom na burze zároveň nahrávate centralizácii kryptomien, čo je úprimne povedané neželaný jav).

Kryptopôžičky Binance  Crypto Loans

Nuž a keď som spomínal DeFi, tak táto burza skrz službu Crypto Laons prináša aj možnosť získať pôžičku, u ktorej využijete ako kolaterál už vami držanú kryptomenu. Cez Binance máte taktiež možnosť zapojiť sa do riskantnejšieho DeFi Stakingu skrz projekty ako sú Curve, Kava či Compound.

Binance Mining Pool

Pre niekoho bude možno zaujímavo znieť aj možnosť zapojiť sa do ťažby kryptomien Bitcoin a Ethereum skrz Binance Mining Pool. Svoj hashrate vygenerovaný pri ťažbe vybranej kryptomeny jednoducho delegujete práve jej poolu.

Binance Pool

Karta Binance Card

Obísť nemôžem ani platobnú kartu Binance od VISA, ktorá vám umožní používať kryptomeny na platby u viac ako 60 miliónov predajcov po celom svete. Používanie karty po jej obdŕžaní je naozaj jednoduché, nakoľko stačí skrz aplikáciu previesť vaše kryptomeny z vašej Binance default peňaženky (spotovej peňaženky) na peňaženku určenú pre túto kartu. Binance tvrdí, že pri platbách kartou si neúčtuje žiadne poplatky a ponúka aj zaujímavé cashback príležitosti.

Karta Binance

Peňaženka Trust Wallet

Do portfólia Binance patrí aj populárna peňaženka Trust Wallet, ktorá vznikla nezávisle od tejto burzy, no časom ju kúpila. Táto peňaženka ponúka širokú škálu kryptomien a taktiež umožňuje ich priamu kúpu či staking. Dá sa predpokladať, že Binance sa bude snažiť hľadať medzi Trust Wallet a svojimi službami čoraz viac interakcii.

Binance Trust Wallet

Binance DEX a Binance Smart Chain

V neposlednom rade treba uviesť, že Binance má aj svoju vlastnú decentralizovanú burzu Binance DEX bežiacu na blockchaine Binance s názvom Smart Chain, ktorý vie spolupracovať s blockchainom Ethereum. Binance tvrdí, že má so Smart Chainom veľké plány najmä v oblasti DeFi projektov, ktoré rôznymi grantmi motivuje, aby prešli práve naň. Ide o blockchain fungujúci na Proof of Stake Authority konsenze, z ktorého môžu stakingom profitovať aj držitelia kryptomeny Binance Coin, o ktorej budem hovoriť už čoskoro. Binance verí, že tento blockchain zohrá mimoriadne významnú úlohu v oblastiach DeFi poolingu, Defi Stakingu, P2P tradingu, obchodovania na páku či futures kontraktov. Jednoducho v rámci všetkých odvetví, ktoré Binance prináša skrz už predtým zmieňované služby.

Binance Smart Chain

Binance Coin a iné kryptomeny Binance

Osobitnú pozornosť si pýta kryptomena Binance Coin, ktorá je natívnym tokenom tejto burzy. Ide o kryptomenu, ktorá častokrát nechýba ani v portfóliu menej rizikových kryptomenových investorov. Na rozdiel od mnohých iných tokenov totiž má jasné prípady využitia, ktoré si aj spoľahlivo plní.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin môže využiť každý jeden užívateľ na to, aby si mohol znížiť poplatky za obchodovanie na tejto burze. Zároveň aktivovaním tejto funkcie sa “drobné”, ktoré zostanú po realizácii obchodov ukladajú ako zostatok užívateľovi práve v tejto kryptomene. Aktívnym obchodovaním na Binance časom teda možno zistíte, že sa vám akumuluje aj táto kryptomena. Binance Coin si popri tom našiel svoje využitie aj v rámci blockchainu Binance Chain a decentralizovanej burzy Binance DEX.

Zaujímavosťou je aj to, že Binance Coin má presne definovaný konečný počet, ktorý však postupne klesá. Spočiatku existovalo 200 miliónov BNB tokenov, no ich počet sa takzvaným „pálením mincí” (coin burnom) znižuje, až jedného dňa zostane existovať len 100 000 000 BNB. Tieto pálenia prebiehajú niekoľkokrát do roka. Napríklad v októbri 2020 oznámila, že spálila 2 253 888 BNB vo tom čase v hodnote 68 miliónov dolárov. K takémuto postupu sa zaviazala už vo whitepaperi, ktorý bol súčasťou ICO, vďaka ktorému získal Changpeng Zhao kapitál na rozbehnutie platformy. V tomto dokumente sa burza upísala, že pravidelne časť zo svojich ziskov takto použije, aby tým znížila počet Binance Coinov v obehu, vďaka čomu budú tieto mince čoraz vzácnejšie. V konečnom dôsledku to teda môže poháňať rast ceny tejto kryptomeny.

Cena Binance Coinu sa mimochodom podľa Changpenga Zhaa raz môže dostať nad 1000 dolárov, hoci samozrejme za túto predikciu v žiadnom prípade neručíme. O Binance Coin smerom k budúcnosti Zhao vyhlásil: ,,Existuje toľko využití Binance Coinu, že ani ja osobne ich všetky nedokážem spočítať. Od hier až po cezhraničné prevody. V ekosystéme Binance aktuálne existuje veľká a rôznorodá komunita. Neviem s čím prídu nabudúce, ale som si istý, že to bude veľmi vzrušujúce.“ –

Tokeny Binance USD

Binance Coin však nie je jedinou kryptomenou, ktorú má táto burza pod kontrolou. Ďalším čoraz významnejším tokenom je Binance USD. Ide o stablecoin, ktorý kopíruje hodnotu amerického dolára. Vznikol na základe spolupráce s firmou PAXOS, ktorá má licenciu od regulátora New York State Depertment of Financial Services, a ktorá mimochodom spolupracuje v kryptosektore aj s firmou PayPal. Výhodou tohto stablecoinu napríklad v porovnaní s najznámejším stablecoinom Tether (USDT) je jeho transparentnejšie krytie voči doláru práve vďaka rešpektovanej firme PAXOS.

Binance USD

Tokenizovaný Bitcoin BTCB

Nuž a za zmienku stojí aj kryptomena BTCB – ide zjednodušene povedané o tokenizovaný Bitcoin postavený na blockchaine Binance Smart Chain. Jeden BTCB je rovný jednému Bitcoinu. Svoje využitie môže mať najmä v rámci DeFi či CeFi produktov burzy Binance. Samotný Bitcoin totiž takto použiť možné nie je, no ak ho vymeníte za jeho takpovediac tokenizovaný klon, tak ten už áno. V súčasnosti najúspešnejší tokenizovaný Bitcoin beží na Ethereum a jeho názov je Wrapped Bitcoin. Binance by však svojim BTCB chcela zaujať v tomto sektore významnú pozíciu a keďže DeFi projekty na Binance sa rozrastajú a sú motivované aj v rámci rôznych grantov, potenciál tu zrejme je.

BTCB Binance Bitcoin

Bezpečnosť

Hneď v úvode recenzie sme písali, že burza Binance utrpela v roku 2019 hack, po ktorom z nej zmizlo 7 000 bitcoinov. Na kolená ju to ale nepoložilo, čo podčiarklo, že ide o naozaj veľkú burzu postavenú na silných pilieroch. Podobné hacky búrz totiž v minulosti viedli k tomu, že burzy skrachovali alebo prišli o nemalé financie jej samotní zákazníci. Aj preto sa doteraz v rámci odbornej kryptokomunity zdôrazňuje, že na burzách sa majú držať len tie kryptomeny, ktoré sa aktívne používajú a nikdy nie tie, ktoré sa len takpovediac hodlujú (dlhodobo držia). Burzy vrátane Binance vám totiž neposkytujú možnosť vlastniť k vašim kryptomenám privátne kľúče, čo znamená, že vaše financie majú v skutočnosti pod kontrolou ony a nie vy. V prípade, že máte kryptomeny na Binance a nič s nimi nerobíte, oberáte sa o možnosť držať ich takpovediac vo vlastných rukách na peňaženke, ku ktorej vlastníte prístup len vy a nikto iný. Na druhú stranu treba uviesť, že niektorí ľudia jednoducho radšej dôverujú tretím stranám než sebe samým. V prípade, že patríte do tejto skupiny, upokojiť vás môže aspoň skutočnosť, že Binance údajne  10% svojich ziskov pravidelne odkladá do fondu (ľudovo sa mu hovorí SAFU), z ktorého môže následne pokryť neočakávané straty, napríklad práve pre prípad budúcich hackov, ktoré určite nemožno vylúčiť.

Ak ste sa rozhodli, že sa na Binance zaregistrujete, prosíme vás, aby ste klikli na tento odkaz. Bude to výhodné pre vás v podobe 20% nižších poplatkov a aj pre portál Kryptonovinky, čo prispeje k budovaniu kvalitného obsahu tohto portálu.  

Vyskúšať Binance

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (26.11.): Je Satoshi Nakamoto Brit? XRP, Cardano či Bidenová vláda

Avatar

Článok

zo dňa

od

Satoshi Nakamoto

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ. 

Satoshi Nakamoto vraj pochádza  z Londýna

Pokusy o zistenie totožnosti záhadného tvorcu Bitcoinu známeho pod pseudonymom Satoshi Nakamoto sa pravdepodobne rastúcou popularitou nevytratia, ale práve naopak. Nová štúdia, ktorú realizoval Doncho Karaianov, naznačujú, že tvorca najznámejšej kryptomeny mohol bývať v Londýne. Údajne to vyplýva z analýzy Satoshiho časových “razítok” v publikovaných materiáloch, či z toho, aké používal hláskovanie. Taktiež titulok The Times vložený do genesis bloku Bitcoinu bol špecifický pre anglickú verziu tohto periodika. Myšlienka, že Satoshi bol Brit, pritom nie je úplne nová a teda táto nová štúdia len viac nahráva tejto teórii. (cointelegraph.com)

Banky sa zaujímajú o Cardano, naznačil Greegard. Hoskinson avizuje nové oznámenia

Nový šéf Cardano Foundation, čo je jedná z troch najvýznamnejších organizácii zastrešujúcich práce na projekte Cardano (kryptomena ADA), Frederik Greegard, bol nedávno hosťom v podcaste s názvom “The Cardano Effect”, v ktorom hovoril o budúcej adopcii tohto blockchainu. Hoci dátum podcastu sa datuje k úvodu tohto mesiaca, zaznelo v ňom niekoľko zaujímavých myšlienok a ideí, ktoré sú platné aj v čase uverejnenia tohto článku. Greegard počas neho totiž zodpovedal niekoľko otázok, ktoré trápia fanúšikov kryptomeny Cardano. Viac sa dočítate v tomto článku, v ktorom sa okrem iného dozviete, na kedy chystá šéf IOHK Charles Hoskinson v súvislosti s touto kryptomenou veľké oznámenia.

Banky sa zaujímajú o Cardano, naznačil Greegard. Hoskinson avizuje nové oznámenia

“Obchodovanie” kryptomien na PayPal môže byť problém

Kryptomenové služby PayPal sa globálne naplno rozbehnú až v roku 2021, no v rámci Spojených štátov ich môžu zákazníci tejto platformy využívať už dnes. Najnovší prípad však naznačuje, že nie všetko funguje úplne podľa predstáv zákazníkov. Jeden zo zákazníkov tejto platformy sa totiž na Reddite posťažoval, že mu PayPal zablokoval jeho účet, pretože urobil “príliš veľa“ transakcií (nákupov a predajov). Ak vás zaujíma viac, otvorte si tento článok.

Biden naznačil, kto bude námestníkom Ministra financií

Tento týždeň sme vás už informovali, že najhorúcejším kandidátom na nového Ministra financií USA po inaugurácii Joea Bidena je bývalá šéfka FED-u, teda americkej centrálnej banky, Janet Yellenová. Podľa čerstvých správ, ktoré zverejnila televízia CNBC, by sa jej pravou rukou, teda námestníkom, mohol stať Gary Gensler, ktorý v minulosti počas vlády Baracka Obamu predsedal významnému Americkej komisii pre komoditné futures (CFTC). Gensler na rozdiel od Yellenovej sa na adresu kryptomien vyjadroval v minulosti pozitívne a dokonca inicioval diskusie o vzniku digitalizovanej formy amerického dolára, ktorý by bol postavený na blockchain technológii. Tejto téme sa venoval spoločne s profesormi z MIT. (cointelegraph.com)

Rast ceny XRP poháňa aj blížiaci sa airdrop tokenu Spark

Popri tom ako rastie hodnota kryptomeny XRP, sa špekuluje o tom, čo môže tento trend okrem všeobecne pozitívnej nálady na trhu s kryptomenami podporovať. V priebehu tohto týždňa sme vám na túto tému priniesli už dva články, no v neposlednom rade treba upozorniť, že tento ošiaľ okolo XRP môže umocňovať aj blížiaci sa airdrop kryptomeny siete Flare Network s názvom Spark. Viac sa dočítate tu.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku

Čítať ďalej

Cardano

Banky sa zaujímajú o Cardano, naznačil Greegard. Hoskinson avizuje nové oznámenia

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Nový šéf Cardano Foundation, čo je jedná z troch najvýznamnejších organizácii zastrešujúcich práce na projekte Cardano (kryptomena ADA), Frederik Greegard, bol nedávno hosťom v podcaste s názvom “The Cardano Effect”, v ktorom hovoril o budúcej adopcii tohto blockchainu.

Hoci dátum podcastu sa datuje k úvodu tohto mesiaca, zaznelo v ňom niekoľko zaujímavých myšlienok a ideí, ktoré sú platné aj v čase uverejnenia tohto článku. Greegard počas neho totiž zodpovedal niekoľko otázok, ktoré trápia fanúšikov kryptomeny Cardano.

Pokiaľ ide o najvážnejšie problémy, ktorým projekt čelí, nehovoril o jeho samotnom vývoji, ale skôr o prekážkach, ktoré musia riešiť všetky novovznikajúce kryptomeny. Ide najmä o zložité a nejasné regulácie, ktoré sa týkajú finančných služieb, poisťovníctva či sledovania dodávateľského reťazca. Problém však vidí aj vo vzdelaní.

Greegard má vďaka práci pre PwC bohaté skúsenosti s bankovým sektorom a preto fanúšikov Cardano potešil vyhlásením, že v rámci tohto gigantického biznisu sa už viacmennej počíta s tým, že blockchian a kryptomeny sú technológiami, ktoré tú zostanú a nikam do stratena neodídu. Zároveň prezradil, že konkrétne Cardano sleduje viacero zaujímavých subjektov na inštitucionálnej úrovni.

Medzi Cardano a Litecoin sa schyľuje k vybudovaniu mosta pre interoperabilitu blockchainov

,,Poznám už niektoré banky, ktoré by to mohli urobiť (vstúpiť do ekosystému Cardano pozn.red.), avšak nemám povolenie uviesť ich názov, pretože si myslia, že by to mohlo vyvolať regulačné otrasy. Jednoducho musia dať najprv súhlas, kým to zverejním. Môže sa to stať dnes a môže sa to stať aj v budúcnosti. Ako bankár viem, na ktoré miesta musím pritlačiť,” prezradil.

Aby banky mohli začať využívať kryptomenu ADA, musí spĺňať určité prvky súkromia. Greegard však uviedol, že medzi Bitcoinmi a ADA je v tomto ohľade minimum odlišnosti. Rozdiel je medzi nimi len v ich konsenze. ,,Proof of Stake vám spôsobuje, že máte o niečo menej súkromia, než u protokolu Bitcoinu. Pokiaľ však ľudia chcú prevádzkovať svoje podnikanie, môžu to robiť aj na ADA. Už začínam hovoriť o štandarde ADA, pretože mám pocit, že ľudia by mali prevádzkovať svoje podnikanie v ADA,” skonštatoval.

Greegard hovoril konkrétnejšie aj o budúcnosti Cardano Foundation, ktorej sa stál šéfom. Myslí si, že čoraz viac sa bude sústrediť aj na technologickú oblasť. Chce totiž, aby aktívne podporovala firmu IOHK, ktorá má na starosti hlavný vývoj a implementáciu nových funkcii. Nadácia chce taktiež aktívne podporovať vývojárov, ktorí budú po spustení fázy Goguen (smart kontrakty), budovať na tejto platforme inteligentné decentralizované zmluvy a nové zaujímavé funkcionality.

Veľké oznámenia už čoskoro?

Pokiaľ ide o najbližšiu budúcnosť Cardano, šéf IOHK a hlavná tvár tejto kryptomeny Charles Hoskinson vo svoj ojej pravidelnej rubrike na YouTube AMA prezradil, že 10. decembra v deň narodenín slávnej britskej matematičky Ady Lovelance (podľa jej krstného mena je pomenovaná táto kryptomena pozn. red.), sa dozvie komunita niekoľko významných noviniek. Veľa sa v poslednom období pritom špekuluje najmä o nových partnerstvách. Či je v nich zakomponovaná aj inštitúcia či inštitúcie z bankového sektora je v tomto momente však len predmetom špekulácii.  Hoskinson taktiež informoval, že v priebehu novembra urobila IOHK zásadné posuny vpred pokiaľ ide o komplexnú podporu hardvérových peňaženiek a zároveň prezradil, že firma najala niekoľko nových zamestnancov, aby tak zvýšila svoj výkon.

Zdroj: crypto-news-flash.com, cryptoslate.com

 

Čítať ďalej

Kryptomeny

Rast ceny XRP poháňa aj blížiaci sa airdrop tokenu Spark

Avatar

Článok

zo dňa

od

XRP Flare Spark

Popri tom ako rastie hodnota kryptomeny XRP, sa špekuluje o tom, čo môže tento trend okrem všeobecne pozitívnej nálady na trhu s kryptomenami podporovať. V priebehu tohto týždňa sme vám na túto tému priniesli už dva články, no v neposlednom rade treba upozorniť, že tento ošiaľ okolo XRP môže umocňovať aj blížiaci sa airdrop kryptomeny siete Flare Network.

Flare Network je smart kontrakt sieť, ktorá už v lete oznámila, že bude držiteľov XRP odmeňovať svojimi tokenmi, no teraz je zrejmé, že by sa tak malo stať už čoskoro, čo môže byť silnou motiváciou zaobstarať si vopred nejaké XRP. Cieľom projektu Flare je vyriešiť problém škálovateľnosti popri nasadzovaní smart kontrakov, ktorý popri tom nutne “nespája cenu tokenu s jeho bezpečnosťou.“ Flare má byť možné použiť ako smart kontrakt pre XRP alebo ako dôveryhodný kanál pre sprostredkovanie XRP s inými blockchainami.

Popri spustení siete Flare má byť spustený aj protokol s názvom FXRP, ktorý umožní bezpečné vydávanie, používanie a vykupovanie XRP na Flare ekosystéme. Toto  všetko bude zaistené natívnym tokenom Flare s názvom Spark. Toto všetko by mohlo prispieť k vytvoreniu funkčných mostov medzi rôznymi blockchainovými ekosystémami, ako sú Cosmos, Polkatot, či Ethereum.

Token Spark bude mať jasné využitie vďaka svojmu hlasovaciemu mechanizmu. Prinesie mu to hodnotu, ktorá spadá do trendu riadenia tokenov, ktorý sa stáva v kryptosektore čoraz bezpečnejší.

Podľa všetkého vznikne 100 miliárd tokenov Spark, pričom rozdelených by malo byť v rámci airdropu 45 miliárd. Cieľom je, aby si užívatelia držiaci kryptomenu XRP (mimo Ripple Labs, ktorá drží značnú časť týchto tokeov) mohli nárokovať tokeny Spark zhruba v pomere 1:1 voči svojim XRP. Ďalších 25 miliárd “Sparkov“ má putovať neziskovej spoločnosti Flare Networks Limited a 30 miliárd nadácii Flare Foundation.

Airdrop by mali podľa informácii portálu CryptoSlate podporovať zmenárne, burzy či brokeri Crypto.com, eToro, BitTrue či ProBit (okrem iných, ktoré sa zrejme ešte pridajú na tento zoznam). Ak teda chcete získať tento airdrop, uistite sa, či máte XRP umiestnené na platforme, ktorá ho podporuje.

Napríklad Crypto.com na Twitteri oznámil, že snapshot držaných XRP prebehne 12. decembra 2020. Za každý XRP by ste mali dostať primeraný pomer tokenov FLR (Spark). Z uvedeného však vyplýva, že tento pomer nemusí byť presne 1:1.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Aktívne “obchodovanie” kryptomien na PayPal môže byť problém

Avatar

Článok

zo dňa

od

paypal

Kryptomenové služby PayPal sa globálne naplno rozbehnú až v roku 2021, no v rámci Spojených štátov ich môžu zákazníci tejto platformy využívať už dnes. Najnovší prípad však naznačuje, že nie všetko funguje úplne podľa predstáv zákazníkov.

Jeden zo zákazníkov tejto platformy sa totiž na Reddite posťažoval, že mu PayPal zablokoval jeho účet, pretože urobil “príliš veľa“ transakcií (nákupov a predajov). Údajne ich malo byť v priebehu týždňa viac než 50 (zákazník odhadol tento počet však na len približne 10).

PayPal mu oznámil, že k blokovaniu účtu došlo z dôvodu, že pracoval s vysokými čiastkami, s ktorými doposiaľ v rámci tejto služby nikdy predtým počas jeho 6-ročného pôsobenia na tejto platforme neobchodoval. Zostatok na účte, ktorý predstavoval 462 dolárov, mu následne PayPal zablokoval na 180 dní a až následne si ich bude môcť vybrať.

Na Reddite sa na túto tému strhla zaujímavá diskusia. Jedným z jej logických záverov môže byť to, že PayPal sa týmto spôsobom snaží zamedziť využívaniu jeho služieb ako kryptomenovej burzy. PayPal totiž chce, aby boli kryptomeny na tejto platforme využívane hlavne na dva účely – držanie kryptomien (ako dlhodobú investíciu) alebo ich používanie na platby v rámci obrovskej siete predajcov, s ktorými spolupracuje. To čo však robil tento zákazník možno charakterizovať skôr ako trading.

PayPal sa nevníma ako burza, no k realizácii tradingu v rámci jej služieb v týchto dňoch nepriamo motivuje tým, že si zatiaľ za nákup a predaj kryptomien neúčtuje žiadne poplatky. Nuž a ak užívatelia využívajú túto platformu na realizáciu množstva obchodov, môžu jej tým spôsobovať straty.

Tak či onak, takéto informácie vrhajú na PayPal v súvislosti s jeho kryptoslužbami zlý tieň. Nejde pritom o prvú správ u v súvislosti s touto platformou o tom, že obmedzila služby svojich zákazníkov. Preto je nutné zdôrazniť, že pri držaní kryptomien na centralizovaných platformách, ktoré neumožňujú zákazníkom držať kryptomeny priamo (dispozíciou privátnych kľúčov) je takáto možnosť vždy reálna.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (25.11.): Bitcoin hype, Cardano, Litecoin, Stellar či XRP

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ. 

Bitcoin takmer vytvoril nové ATH. Myslite na vašu stratégiu

Bitcoin včera prvýkrát od decembra 2017 prekonal hranicu 19 tisíc dolárov a mnohí sa nádejali, že už čoskoro vytvorí svoje nove All-time-high nad doposiaľ rekordnou úrovňou 20 089 dolárov. To sa zatiaľ nepodarilo, no všetko nasvedčuje tomu, že od nového ATH naozaj nie sme ďaleko. Bitcoin v čase dosiahnutia svojho včerajšieho cenového  maxima nad 19 300 USD prekonal mimochodom v trhovej kapitalizácii aj  bankového giganta JP Morgan. Viac čítajte tu.

Dan Tapiero z Gold Bullion: Bitcoin môže stáť 20 až 30-násobne viac

V čase, kedy Bitcoin mieri k svojmu novému all-time-high, sa začal opäť porovnávať so zlatom, od ktorého je z pohľadu trhovej kapitalizácie ešte výrazne vzdialený. Zaujímavé však je, že potenciál dotiahnuť sa na zlato mu pripisuje aj Dan Taiiero zo spoločnosti Gold Bullion špecializujúca sa práve na obchodovanie tohto cenného kovu. Dan Tapiero bol posledným hosťom v podcaste známeho bitcoinoveho propagátora Anthonyho Pompliana, v rámci ktorého viedli diskusiu o zlate aj Bitcoine. Viac sa dočítate v tomto článku.

Medzi Cardano a Litecoin sa schyľuje k vybudovaniu mosta pre interoperabilitu blockchainov

Popri tom ako kryptomeny Litecoin (LTC) a Cardano (ADA) zaznamenali v posledných dňoch svoje nové tohtoročné rekordné hodnoty prezradil riaditeľ Litecoin Foundation, ktorá sa stará o rozvoj kryptomeny Litecoin, David Schwartz, že medzi LTC a Cardano sa rysuje zaujímavá spolupráca. Pointou spolupráce má byť vybudovanie akéhosi mosta medzi oboma blockchainami, ktorý umožní, aby medzi sebou bezproblémovo komunikovali. Ak by sa to podarilo, oba by mohli čerpať navzájom zo svojich benefitov. Viac sa dočítate v tomto článku.

Stellar (XLM) má za sebou úspešnú aktualizáciu siete. Oznámil taktiež novú spoluprácu

Hodnota jednej mince kryptomeny Stellar Lumens (XLM) prvýkrát od septembra 2018 prekročila cenu 20 centov. Stalo sa tak krátko potom, ako vývojári tejto kryptomeny oznámili spustenie novej verzie svojho protokolu, ktorý bol implementovaný validátormi siete. Aktualizácia siete s označením Upgrade 15 bola odhlasovaná 23. novembra o 16:00 UTC a zavádza dve nové funkcie, ktorých cieľom je znížiť úroveň zložitosti používania siete a popri tom priniesť užívateľom nové aplikácie a služby. Viac sa dozviete v tomto článku.

Spoločnosť Ripple potvrdila spoluprácu s Bank of america. Cena XRP raketovo rastie

Spoločnosť Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, oficiálne potvrdila, že medzi klientov používajúcich jej produkt RippleNet, sa zaradila druhá najväčšia americká banka Bank of America (BoA). Popri tom ako Ripple v treťom kvartáli spätne kupovala tokeny XRP za približne 45 miliónov dolárov sa táto správa zrejme najvýraznejším spôsobom podpísala pod súčasnú dobrú náladu okolo tejto kryptomeny, ktorá za posledných 7 dní posilnila na svojej cene v čase písania tohto článku o 120%. Téme sme sa podrobnejšie venovali tu.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku

Čítať ďalej

Cardano

Medzi Cardano a Litecoin sa schyľuje k vybudovaniu mosta pre interoperabilitu blockchainov

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Litecoin

Popri tom ako kryptomeny Litecoin (LTC)Cardano (ADA) zaznamenali v posledných dňoch svoje nové tohtoročné rekordné hodnoty prezradil riaditeľ Litecoin Foundation, ktorá sa stará o rozvoj kryptomeny Litecoin, David Schwartz, že medzi LTC a Cardano sa rysuje zaujímavá spolupráca.

Pointou spolupráce má byť vybudovanie akéhosi mosta medzi oboma blockchainami, ktorý umožní, aby medzi sebou bezproblémovo komunikovali. Ak by sa to podarilo, oba by mohli čerpať navzájom zo svojich benefitov.

Počiatky potenciálnej spolupráce siahajú do júla tohto roka, kedy hlavný líder Cardano Charles Hoskinson oslovil zakladateľa Litecoinu Charleho Leeho, aby prebrali možnosti, ako sa spoločne posunúť vpred, nuž a ich vtedajšie rozhovory zjavne nemali len marketingový charakter.

David Schwartz totiž prezradil, že aktuálne sa už rieši, ako dosiahnuť medzi oboma blockchainami interoperabilitu. Podariť by sa to mohlo za pomoci takzvaného “zamatového forku” (velvet fork). Ten je možné realizovať bez toho, aby bolo potrebne dosiahnuť na sieti Litecoin väčšinového konsenzu.

Účastníci siete sa tak budú môcť absolútne dobrovoľne rozhodnúť, či akceptujú zmeny, ktoré budú v rámci velvet forku zavedené, alebo nie. Bloky overené touto aktualizáciou by totiž mali spätnú kompatibilitu a zároveň by bez problémov komunikovali s blokmi, ktoré by aktualizáciu nepodstúpia.

,,Umožní to klientom upgradovať sa na nové pravidlá popri tom, ako budú stále kompatibilní aj s tými, ktorí tak neurobia. Nepridávajú sa žiadne úpravy pravidiel do konsenzuálnej vrstvy. Inými slovami – skupina A sa môže rozhodnúť, že na tento “zamatový fork”, (ktorý umožní komunikáciu s Cardano) pristúpi, kým skupina B nie. Nijako to však neovplyvní žiadnu skupinu, obe môžu navzájom prijímať ďalšie bloky,” vysvetlil Schwartz.

Počas prednášky o tejto téme bol prítomný aj špecialista na blockchain z aténskej univerzity Dionysis Zindros, ktorý uviedol, že takýto typ “zamatového forku“ má len málo technických ťažkostí. Zindros zrejme nehovorí od veci, pretože pri podobnej implementácii už bol, keď sa testovala na Bitcoin Cash.

Azda najväčším problémom celého nápadu je však jeho odsúhlasenie komunitami Cardano a Litecoin. David Schwartz z Litecoin Foundation však verí, že sa podarí tento nápad presadiť.

Pre Cardano by to mohol byť ďalší krok vedúci k vyššej adopcii. V súčasnosti na tomto blockchaine finišujú prípravy éry Gougen, ktorá so sebou prinesie smart kontrakty a podporu pre viaceré tokeny. Súčasťou Goguen má byť aj most umožňujúci jednoduchý presun  ERC-20 tokenov z blockchainu Ethereum na Cardano, kde by mali mať rovnakú dôležitosť, ako samotná minca ADA. Možnosť priamo komunikovať s Litecoinom sa preto javí byť len ďalším kusom skladačky v rámci vízie tejto kryptomeny.

Určité komponenty súvisiace s fázou Goguen, ako je napríklad Mandala Playground, ktoré umožňuje testovať si niektoré funkcie, sú už dostupné. Predpokladá sa, že táto éra, vďaka ktorej by sa mohlo Cardano priblížiť cieľu priamo konkurovať Ethereum, sa nasadí na mainnet niekedy v prvej polovici roka 2021. Pravdou však je, že pôvodne sa očakávalo spustenie už koncom roka 2020.

Zdroj: crypto-news-flash.com

Čítať ďalej

Kryptomeny

Spoločnosť Ripple potvrdila spoluprácu s Bank of America. Cena XRP raketovo rastie

Avatar

Článok

zo dňa

od

XRP

Spoločnosť Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, oficiálne potvrdila, že medzi klientov používajúcich jej produkt RippleNet, sa zaradila druhá najväčšia americká banka Bank of America (BoA).

Popri tom ako Ripple v treťom kvartáli spätne kupovala tokeny XRP za približne 45 miliónov dolárov sa táto správa zrejme najvýraznejším spôsobom podpísala pod súčasnú dobrú náladu okolo tejto kryptomeny, ktorá za posledných 7 dní posilnila na svojej cene v čase písania tohto článku o 120%.

Čo je za rastom XRP? Úlohu mohli zohrať tieto 3 fundamenty

Chýry o spolupráci medzi RippleBank of America majú dlhú históriu siahajúcu až do roku 2016, kedy sa BoA stala súčasťou Ripple’s Global Payments Management Group. Až do roku 2019 však bolo okolo ďalších detailov ich spolupráce relatívne ticho. V ňom BoA podala patent založený na technológii distribuovanej knihy od Ripple a neskôr sa objavili uniknuté dokumenty, ktoré naznačovali, že banka sa pripojila k sieti RippleNet. Ďalšie zvesti sa objavili v októbri 2020, kedy počas konferencie Swell Conference došlo k úniku ďalších obrázkov a fotografií, ktoré naznačovali partnerstvo. Až teraz je však oficiálne. Ripple totiž označila Bank of America ako jedného zo svojich hlavných klientov v sieti RippleNet.

Našich čitateľov chceme upozorniť, že Ripple je spoločnosť, kým XRP je token, ktorý emitovala a má nad ním výraznú kontrolu. To znamená, že XRP je silno centralizovaná kryptomena na rozdiel od mnohých iných, ktoré sa snažia dosiahnuť čo najvyššiu decentralizáciu.

Taktiež je dobré vedieť, že nie všetky produkty Ripple súvisia priamo s používaním kryptomeny XRP. Bank of America teda môže využívať aj služby Ripple, ktoré túto kryptomenu priamo nepoužívajú. Tak či onak všetky pozitívne správy s Ripple sa zväčša premietajú aj do ceny tejto kryptomeny.

Zdroj: crypto-news-flash.com

Čítať ďalej

Kryptomeny

Stellar (XLM) má za sebou úspešnú aktualizáciu siete. Oznámil taktiež novú spoluprácu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Stellar

Hodnota jednej mince kryptomeny Stellar Lumens (XLM) prvýkrát od septembra 2018 prekročila cenu 20 centov. Stalo sa tak krátko potom, ako vývojári tejto kryptomeny oznámili spustenie novej verzie svojho protokolu, ktorý bol implementovaný validátormi siete.

Aktualizácia siete s označením Upgrade 15 bola odhlasovaná 23. novembra o 16:00 UTC a zavádza dve nové funkcie, ktorých cieľom je znížiť úroveň zložitosti používania siete a popri tom priniesť užívateľom nové aplikácie a služby.

Kryptomena Stellar sa podrobne ako XRP snaží znížiť náklady na cezhraničné platby prostredníctvom blockchain technológie. Projekt je však na rozdiel od XRP zameraný skôr na nebankový sektor a na oblasti, kde je obmedzený tradičný prístup k bankovým službám, alebo je v nich extrémne nákladný. Projekt zakladal Jed McCaleb, ktorý pôvodne stál práve pri zrode na banky zameranej firmy Ripple, ktorá vydala kryptomenu XRP.

Upgrade 15 zahŕňa dva nové komponenty, ktoré majú zlepšiť užívateľsky komfort. Zároveň však vylepšuje bezpečnosť protokolu voči potenciálnym nekalým praktikám sieťových aktérov, ktorí sa môžu pokúsiť napadnúť jej integritu. Na funkciách nového upgrade sa podľa oficiálneho oznámenia pracovalo viac než rok a posúva celý ekosystém Stellar na nový level. ,,Po aktualizácii môžu užívatelia vytvárať jednoduchšie a lepšie užívateľské prostredie, ktoré odbúrava zložitosť blockchainu a to bez straty akýchkoľvek výhod, ktoré Stellar prináša.

Stellar zároveň odhalil nové partnerstvo v podobe dohody s africkou platobnou platformou pre firmy ClickPesa, ktorá sprostredkováva služby pre šesť východoafrických krajín. ClickPesa chce použiť blockchain Stellar pre výrazne zníženie nákladov na cezhraničné platby v tomto menej rozvinutom regióne.

Lídri projektu okrem toho v októbri oznámili, že v roku 2021 by mal na Stellar blockchaine bežať aj už aj stablecoin USDC, čo posilní ambíciu zjednodušovať cezhraničné prevody. Stellar je v súčasnosti kryptomenou, ktorá dokáže realizovať rýchle transakcie v rozmedzí 4 až 5 sekúnd a za mimoriadne nízke náklady, čím sa v tomto smere radí k špičke.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Dan Tapiero z Gold Bullion: Bitcoin môže stáť 20 až 30-násobne viac

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Zlato

V čase, kedy Bitcoin mieri k svojmu novému all-time-high, sa začal opäť porovnávať so zlatom, od ktorého je z pohľadu trhovej kapitalizácie ešte výrazne vzdialený. Zaujímavé však je, že potenciál dotiahnuť sa na zlato mu pripisuje aj Dan Taiiero zo spoločnosti Gold Bullion špecializujúca sa práve na obchodovanie tohto cenného kovu.

Dan Tapiero bol posledným hosťom v podcaste známeho bitcoinoveho propagátora Anthonyho Pompliana, v rámci ktorého viedli diskusiu o zlate aj Bitcoine. Spoluzakladateľ Gold Bullion International počas nej uviedol, že Bitcoin môže kapitalizáciu zlata výrazným spôsobom dohnať

(Pre objektívnosť je nutné uviesť, že Tapiero sa v súčasnosti už nešpecializuje len na zlato, ale od roku 2020 je aj spoluzakladateľom firmy 10T Holdings. Tá obchoduje s digitálnymi aktívami a sústredí sa na blockchain sektor. Na kryptomeny sa začala medzičasom zameriavať aj firma Gold Bullion. pozn. red.)

,,V nasledujúcich rokoch vidím zlato na cene $4000, čo je dvojnásobok. Ak by však zlato stúplo na 4000 dolárov, Bitcoin by sa pravdepodobne obchodoval niekde medzi cenou 300 000 USD až 500 000 USD, takže by stúpol tak o 20 až 30-násobok svojej hodnoty,” povedal Pomplianovi.

Tapiero taktiež uviedol, že inštitucionálni investori a finančné veľryby, ktoré podľa neho sedia na majetku v hodnote 100 biliónov dolárov, budú pravdepodobne v nasledujúcom období investovať 5 až 15 percent svojho portfólia do Bitcoinu. ,,Ide o obrovské peniaze. 15% zo 100 biliónov dolárov je 15 biliónov dolárov (ktoré potenciálne môžu ísť do BTC pozn. red.),” vyhlásil.

Bitcoin je podľa Tapiera viac než len uschovateľ hodnoty. Tvrdí, že je to len jedna z jeho výnimočných vlastností. Označil ho za úspešnú celosvetovú sieť, vďaka ktorej je ešte zaujímavejší než zlato.

,,Niet pochýb o tom, že Bitcoin raz prekoná zlato,” uviedol presvedčene, čím nadviazal na nedávne vyjadrenia Ricka Riedera, CIO najväčšej správcovskej spoločnosti na svete BlackRock, ktoré si môžete prečítať tu:

CIO giganta BlackRock očakáva, že Bitcoin do značnej miery zaujme pozíciu zlata

Pokiaľ ide o porovnávanie Bitcoinu so zlatom, tak kapitalizácia zlata je podľa aktuálnych dát portálu companiesmarketcap.com na úrovni 11,4 bilióna dolárov. Bitcoin má aktuálnu kapitalizáciu 347 miliárd dolárov. To znamená, že ak chce Bitcoin zlato predbehnúť, musel by narásť na hodnote 32-násobne bez toho, aby sa kapitalizácia zlata zmenila.

Bitcoin Zlato

Ak by vás zaujímala história zlata ako platobného prostriedku a jeho porovnanie s Bitcoinom, pozrite si toto video YouTube kanálu Zaujalo ma:

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-