Nová správa Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) naznačuje, že investori do Bitcoinu (BTC) sú skôr lákaní rastúcimi cenami kryptomien. Nechuť k bankám alebo vnímanie BTC ako uchovávateľa hodnoty ich veľmi nemotivuje.
V správe BIS, zverejnenej 14. novembra, skúmali vzťah medzi cenami BTC, obchodovaním s kryptomenami a maloobchodným predajom. Študovali hnacie sily adopcie kryptomien drobnými investormi, ktorí používajú aplikácie na obchodovanie s kryptomenami ako nástroj pre adopciu a investície.
Zistilo sa, že nárast ceny BTC je spojený s výrazným nárastom nových používateľov – vstupom nových investorov. Väčšina retailových investorov sťahovala kryptomenové a burzové aplikácie, keď boli ceny vysoké.
Denné sťahovanie burzových aplikácií vyvrcholilo s rýchlo rastúcou cenou BTC medzi júlom a novembrom 2021. Vtedy sa ceny pohybovali medzi 55 000 a 60 000 dolármi, približne mesiac pred historickým maximom v novembri 2021.
Zo správy teda vyplýva, že cena BTC zostáva najdôležitejším faktorom, pokiaľ ide o globálnu neistotu alebo volatilitu na trhoch. To je v rozpore s myšlienkami o BTC ako o „bezpečnom prístave“.
BIS predpokladá, že ľudia zakúpili bitcoiny v čase sťahovania aplikácií. Z toho vyplýva, že až 81% používateľov prišlo o peniaze.

Predpoklady BIS z časti korelujú s údajmi od onchain analytickej firmy Glassnode. Tá 14. novembra uviedla, že niečo viac ako polovica BTC adries je v zisku a dosiahla tak dvojročné minimum.
BIS v analýze taktiež upozornila na fakt, že rastúce ceny BTC lákali k nákupom menších investorov, zatiaľ čo v tom čase predávali najväčší držitelia – veľryby.
Zdokumentovala tiež geografiu sťahovania kryptoaplikácií v rozmedzí od augusta 2015 do júna 2022. Výsledky ukázali, že Turecko, Singapur, USA a Spojené kráľovstvo mali najvyšší celkový počet stiahnutí na 100 000 ľudí. India a Čína mali naopak najnižšiu úroveň, pričom Čína zaznamenala iba 1 000 stiahnutí na 100 000 obyvateľov.
Zdroj: cointelegraph.com