Kolaps Silicon Valley Bank (SVB) prinútil investorov presunúť svoje USDC z centralizovaných búrz (CEX) na decentralizované burzy (DEX).
Odlevy z CEX často stúpajú, keď trhy zažívajú búrlivé časy. Uviedla to analytická spoločnosť Chainalysis v blogovom príspevku 16. marca. Podľa nich sa v takom prípade používatelia obávajú straty prístupu k svojim finančným prostriedkom.
Odlevy v hodnote 300 miliónov USD
Údaje Chainalysis ukazujú, že hodinové odlivy z CEX do DEX sa 11. marca vyšplhali na viac ako 300 miliónov USD. Stalo sa tak krátko po páde SVB, čo môžeme vidieť na nasledovnom obrázku.

Podobný jav bol pozorovaný počas kolapsu kryptomenovej burzy FTX v minulom roku.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Údaje z blockchainovej analytickej platformy Token Terminal však naznačujú, že nárast denných objemov obchodovania pre veľké DEXy bol v oboch prípadoch krátkodobý.

Najviac sa presúval USDC
USDC bol jedným z hlavných aktív presúvaných do DEX, čo podľa Chainalysis nebolo prekvapujúce vzhľadom na fakt, že na USDC nastal depeging k americkému doláru. Stalo sa tak po tom, čo emitent tohto stablecoinu, spoločnosť Circle oznámila, že má u SVB uviaznuté rezervy vo výške 3,3 miliardy USD. To prinútilo mnohé CEX, ako je Coinbase, dočasne zastaviť obchodovanie s USDC.
Prekvapujúci však bol prudký nárast akvizícií USDC na veľkých DEX, ako sú Curve3pool a Uniswap.
„Niekoľko aktív zaznamenalo veľké skoky v akvizícii používateľov, no žiadny neprekonal USDC,“ uviedli.
Chainalysis poznamenala, že to mohlo byť spôsobené dôverou v stablecoin. Niektorí investori stavili na to, že USDC znovu získa svoju fixáciu – čo sa im podľa údajov z CoinMarketCap aj podarilo.

Zdroj: cointelegraph.com