Nedávny hosť relácie Mad Money na CNBC Jim Cramer naznačil, že by mohol investovať jedno percento svojho majetku do Bitcoinu. Uviedol to počas diskusie s Anthonym Pomplianom.
Cramer je tak ďalším známym investorom, ktorý sa stavia relatívne pozitívne smerom k Bitcoinu, ktorý bol ešte nedávno z pohľadu mnohých známych mainstream investorov označovaný za podvod, ponzi schému či bublinu.
Počas spomínanej diskusie s Pomplianom na CNBC Cramer uviedol, že Bitcoin vníma podobne ako zlato ako držiteľa hodnoty. ,,Ľudia dosť hovoria o tom, ako môžu byť kryptomeny hacknute a tak podobne… ale viete čo je naozaj zle? Je to vtedy, keď deti nenájdu vaše zlato. A to sa mimochodom bežne stáva. Aj to je dôvod, prečo začínam cítiť potrebu vlastniť kryptomeny, pretože sa bojím obrovskej inflácie a nemám zatiaľ žiadne. Zlato bude v poriadku, nehnuteľnosti budú v poriadku, tie zostanú na mieste. Myšlienka že naozaj zarobím peniaze.. dopekla, ja to skúsim s tým jedným percentom.”
Zvýšený záujem o Bitcoin medzi tradičnými investormi rozpútal najmä miliardár Paul Tudor, ktorý v úvode roka uviedol, že investoval do Bitcoinu časť svojho majetku. Odôvodnil to tým, že sa obáva inflácie a Bitcoin považuje za držiteľa hodnoty.
Len včera 16.septembra výkonný riaditeľ spoločnosti MicroStrategy Michael Saylor uviedol, že jeho firma vlastní už 38 250 BTC. Na základe súčasnej hodnoty teda drží v tejto kryptomene majetok v hodnote viac ako 400 miliónov dolárov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Príklady Cramera, Tudora či Saylora podčiarkujú, že veľkí inštitucionálni investori sa začínajú na Bitcoin pozerať čoraz viac ako na aktívum, ktoré môže ochrániť hodnotu peňazí v čase predpokladanej inflácie fiatových mien.
Mnohí tvrdia, že Bitcoin má všetky vlastnosti zlata a aj niekoľko výhod oproti nemu. Bitcoin na rozdiel od zlata má totiž pevne určené konečné množstvo (u zlata nikto netuší, koľko ho na svete naozaj existuje), a zároveň je ľahko deliteľný a prevoditeľný.
Cramer v diskusii na CNBC taktiež upozornil, že držanie fyzického zlata považuje za relatívne nebezpečné. ,,Je nebezpečné, pretože sa dá ukradnúť, je nebezpečné, pretože sa ho bojíte vybrať z banky, je nebezpečné, pretože môžete zabudnúť, kde ste ho dali,” uviedol.
Držanie bitcoinu taktiež prináša určité riziká. Treba dbať na to, aby sa držali správne a teda nie na burzách (ktoré môžu byť hacknuté, skrachovať a podob.) a aby boli vaše privátne kľúče v bezpečí. Spôsob, ako správne držať kryptomeny, rozobral YouTube kanál Zaujalo ma: