Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Inštitucionálny dopyt po Bitcoine sa znižuje, tvrdí štúdia Glassnode

Článok

býk
Pixabay.com

Populárna on-chain analytická platforma Glassnode v novom reporte skonštatovala, že v poslednom období sa dopyt inštitúcii po Bitcoine výrazne spomalil. Glassnode podporila toto tvrdenie tvrdými dátami od Grayscale, kanadských Bitcoin ETF a najväčšej a americkej zmenárne Coinbase.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Záujem o GBTC jej už dlhú dobu minimálny

Nástrojom, ktorý bol v roku 2020 pre inštitúcie najobľúbenejší, pokiaľ išlo o regulované investovanie do Bitcoinu, bol Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Spoločnosť Grayscale zároveň vďaka rastúcemu dopytu zo strany investorov kupovala ďalšie a ďalšie BTC, až mala pod kontrolou vyše 655 000 BTC. V posledných mesiacoch však záujem o GBTC výrazne ochladol a akcie GBTC sa už nejakú dobu obchodujú v zľave voči NAV (voči čistej hodnote aktív, ktorá je viazaná na podkladové BTC). To znamená, že akcie GBTC sú lacnejšie, než kúpa samotného bitcoinu, čo bolo predtým dlhú dobu presne naopak.

,,Hlavnou hnacou silou rastu ceny bitcoinu v rokoch 2020 a v úvode 2021 bol príbeh a realita inštitucionálneho dopytu po Bitcoine. Jedným z najväčších faktorov bol jednosmerný tok mincí do GBTC od Grayscale. Obchodníci sa usilovali o arbitráž s vysokou prémiou v roku 2020 a začiatkom roku 2021,” uvádza Glassnode. ,,Od februára 2021 sa však GBTC obrátil na obchodovanie s pretrvávajúcou zľavou a v polovici mája dosiahol zľavu až -21,23%,” dodáva Glassnode k výraznému poklesu záujmu o GBTC, ktorý ruka v ruke zastavil kupovanie ďalších BTC zo strany firmy Grayscale.

Klesá aj záujem o Bitcoin ETF

Kým v USA Bitcoin ETF ešte nebolo schválené, v Kanade už áno. V úvodných mesiacoch bol po nich zároveň veľmi slušný dopyt, no aj to sa v posledných týždňoch mení. Glassnode upozorňuje, že dve najpopulárnejšie ETF v Kanade – od firiem Purpose3iQ, za posledný mesiac zaznamenali dokopy úbytok 8 037 BTC.

Najväčší vplyv na to majú čísla od 3iQ (QBTC), kde poklesol počet spravovaných bitcoinov o 10 483 BTC.

Generálny riaditeľ 3iQ to však nehodnotí negatívne. Odôvodňuje to tým, že investori vybrali svoje zisky, čo je primárnym záujmom takejto investície. Zároveň doplnil, že dopyt zo strany inštitúcii neklesá a že v posledných dvoch týždňoch mali stretnutia so stovkami potenciálnych nových klientov. ,,Záujem, ktorý sledujeme, je stále skutočný a veľmi významný,” doplnil.

Zaujímavé však je, že kým u 3iQ počet spravovaných BTC klesol, tak u Porpose za posledný mesiac stúpol o približne 2500 BTC a od 15. mája až o 3929 BTC.

Coinbase taktiež stagnuje

Dopyt inštitúcii po Bitcoine naznačoval aj dlhodobo klesajúci počet BTC v správe Coinbase. Práve táto americká zmenáreň respektíve burza bola totiž vnímaná ako najobľúbenejšia platforma pre  kúpu bitcoinov americkými inštitúciami. Mimo iné skrz služby Coinbase kupovala BTC aj spoločnosť Microstrategy, ktorá vlastní už vyše 105 000 BTC. Veľké odlivy BTC z Coinbase sú však taktiež minulosťou. Glassnode upozornila, že v poslednom období – prakticky od májového veľkého prepadu, je bilancia BTC na Coinbase viacmennej nezmenená. Pritom od decembra 2020 do mája 2021 počet BTC v správe Coinbase neustále výrazne klesal – teda reflektoval záujem inštitúcii.

,,Pri pohľade na cenu GBTC (v zľave voči NAV), čistý odliv u kombinácie Bitcoin ETF Purpose a QBTC a stagnujúcim počtom BTC na Coinbase sa zdá, že inštitucionálny dopyt zostáva nevýrazný,” dodáva v reporte Glassnode.

Zdroj: insights.glassnode.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.