Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Infrastructure Bill – zákon, ktorý vzbudzuje v súvislosti s kryptomenami veľké obavy

Článok

Zákon
Pixabay.com

Návrh zákona známy pod pojmom Infrastructure Bill, ktorého cieľom je skrz dane získať do amerického rozpočtu viac peňazí a oživiť tým americkú ekonomiku, môže podľa predstaviteľov kryptosektora veľmi vážne poškodiť podnikateľské prostredie v tomto segmente. Mnohí preto dúfajú, že v súčasnej podobe nebude schválený.

Ako informoval portál Coindesk návrh zákona počíta s tým, že len z kryptosektora sa podarí po jeho zavedení získať na daniach do rozpočtu navyše takmer 30 miliárd dolárov. Hrozbou pre podnikateľské prostredie okolo kryptomien budované v Spojených štátoch však nie sú len “straty” spojené so zvýšenými výdavkami na dane, ale aj požiadavky, ktoré návrh zákona zahŕňa.

Podľa návrhu totiž každý maklér (broker) prevádzajúci digitálne aktíva bude musieť “podávať priznania“ v rámci upraveného režimu hlásenia informácii. Digitálne aktíva sú v zákone definované ako akékoľvek digitálne vyjadrenie hodnoty zaznamenane v kryptograficky zabezpečenej distribuovanej účtovnej knihe, alebo obdobnej technológii. Do definície maklérov sú podľa návrhu zahrnuté nielen tradičné burzy, ale aj decentralizované burzy (DEX) či peer-to-peer trhoviská.

Pokiaľ ide o možný dopad na trh s kryptomenami Kristine Smithová, ktorá je výkonnou riaditeľkou Blockchain Association pre Coindesk skonštatovala, že pre veľké množstvo subjektov podnikajúcich s kryptomenami to bude znamenať zákonnú povinnosť hlásiť všetky svoje kryptomenové transakcie.

,,My to interpretujeme tak, že sa to týka všetkých vývojárov softvérových peňaženiek, výrobcov hardvérových peňaženiek, poskytovateľov multisig služieb, poskytovateľov likvidity, držiteľov DAO tokenov a potenciálne aj ťažiarov kryptomien,” uviedla.

Z návrhu taktiež vyplýva, že burzy by mali povinnosť nahlasovať každú transakciu kryptomien v hodnote nad 10 000 dolárov, čo je v USA štandard u bežných prevodov vo fiatových menách. Taktiež sa špekuluje, či zákon v tejto forme by nepovažoval za daňovú povinnosť aj akúkoľvek kryptotransakciu z burzy na súkromnú peňaženku.

Americký senát by mal začať s testovacím hlasovaním o tomto zákone, ktorý má podporu u oboch strán, už tento týždeň, no je otázne, v akej definitívnej forme bude schválený. Zákon s netýka len kryptomien, ale aj iných pre americkú ekonomiku významných odvetví.

Kritici zákona medzi ktorých patrí Blockchain Association upozorňujú, že zákon v tejto forme môže nielen ovplyvniť budúcnosť podnikania v sektore kryptomien, ale aj samotnú budúcnosť internetu. Asociácia zároveň upozorňuje, že ak bude schválený v tejto forme, podniky zo sektora kryptomien sa jednoducho presťahujú do iných krajín a očakávané príjmy do amerického rozpočtu podľa jeho navrhovateľov aj tak nebudú naplnené.  ,,Ak chceme udržať trh s kryptomenami v USA, zákony a regulácie musia byť jednoznačné a skupiny, na ktoré cielia, s nimi musia byť stotožnené,” upozorňujú.

Podľa informácii z Twitteru, či už ide o „tweety“ Blockchain Association, Jakea Chervinského či Jarryho Brita, sa v o Washingtone snažia lobistické blockchain skupiny o úpravu niektorých najspornejších bodov dotýkajúcich sa kryptomien, aby sa predišlo najhorším možným dopadom, ak by bol zákon v tomto znení schválený.

Zdroj: www.coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne