Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Inflácia rastie, no FED to zatiaľ nerieši. „Tlačenie peňazí“ vedie ľudí k Bitcoinu, tvrdí Lummisová

Článok

Inflácia dolár
Pixabay.com

Americká centrálna banka FED zatiaľ neplánuje meniť svoju politiku, ktorou sa snaží bojovať proti ekonomickým následkom pandémie koronavírusu. Vyplýva to z najnovších vyjadrení jej predsedu Jeromeho Powella, ktorý potvrdil, že FED naďalej bude pokračovať v stratégii držania úrokových sadzieb blízko nule a v nákupe štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami v hodnote 120 miliárd dolárov mesačne.

Oznámenie FED podľa všetkého ovplyvnilo z časti aj náladu okolo Bitcoinu. Zachovanie nastavenej stratégie americkej centrálnej banky môže totiž hrať do karát rizikovejším investíciám (do tejto kategórie spadá u značnej časti tradičných investorov aj Bitcoin), ale tiež rastu popularity tejto kryptomeny ako akéhosi bezpečného prístavu vďaka jeho vlastnostiam obmedzenej zásoby.

Súčasná stratégia FED síce možno drží americkú ekonomiku na nohách a prispieva rastu hodnoty akciových titulov a tiež k rastu zamestnanosti, no popri tom sa podpisuje aj na výraznom raste inflácie, čo znamená, že finančné úspory Američanov ale aj ich platby klesajú na reálnej hodnote.

FED už v júni oznámil, že zmenil odhadovaný rast inflácie pre tento rok z 2,4% na 3,4%, pričom Jerome Powell teraz potvrdil, že inflácia je reálna a badateľná. Popri tom poukázal napríklad na rast cien ojazdených vozidiel, leteniek či hotelov.

Pokiaľ ide o možnú zmenu súčasnej stratégie FED Powell naznačil, že smerom do budúcnosti mnohé naznačia čísla týkajúce sa rastu zamestnanosti v USA. ,,Monitorujeme širokú škálu údajov o rôznych aspektoch trhu práce. Máme čo doháňať. Chcel by som vidieť niekoľko silných čísel o pracovných miestach,” naznačil moment, v ktorom by mohli začať prehodnocovať súčasné nastavenie.

Rast zamestnanosti v USA môžu ovplyvniť aj ďalšie dopady pandémie koronavírusu. Jeho nová varianta s označením Delta môže meniť situáciu v nasledujúcich mesiacoch, čo by mohlo spomaliť aj rast oživenia ekonomiky a tvorby nových pracovných miest. ,,Kým vznikajú nove kmene tohto  vírusu nikto nie je v bezpečí. Je preto aj v našom záujme zaistiť, aby sa očkovanie urýchlilo po celom svete,” upozornil.

Powell priznal, že inflácia sa môže  ešte zvýšiť

Pokiaľ ide o infláciu, FED by mohol jej rast spomaliť zvýšením úrokových sadzieb. Powell však dodal, že za súčasných okolností tento krok zatiaľ nie je niečím, čo by považovali za prioritné. ,,Ak máte vysokú infláciu, máte aj vysokú zamestnanosť, majú tendenciu ísť spoločne. To je situácia, ktorá je dočasná v rôznych smeroch. Nemáme plnú zamestnanosť, ale máme vysokú infláciu. Máme pocit, že v priebehu budúceho roku alebo niekoľko rokov dosiahneme dobrý pokrok smerom k maximálnej zamestnanosti.”

Anthony Pompliano, ktorý je známym propagátorom Bitcoinu, upozornil na jeden z nových výrokov Jeromeho Powella pripúšťajúceho možnosť, že inflácia môže rásť ešte vyššie a byť trvalejšia, než FED očakával. ,,Toto je presne to, čo bitcoineri hovorili už viac než rok,” napísal“Pomp”.

Súčasné kroky vedú ľudí k Bitcoinu, tvrdí Lummisová

Nastavená politika FED a neustále “tlačenie peňazí” vedú k znehodnocovaniu úspor držaných vo fiatových menách, čo môže časť investorov motivovať hľadať bezpečný prístav práve v Bitcoine. Ten má totiž obmedzené množstvo a vopred stanovenú infláciu, ktorá je klesajúca a zároveň nemenná. Mnohí známi investori a tiež niekoľko veľkých firiem už preto do Bitcoinu investovali, pričom ak sa súčasný stav nezmení, záujem o Bitcoin bude naďalej rásť aj podľa americkej republikánskej senátorky Cynthie Lummisovej.

Tá na Twitteri napísala, že veľké vládne výdaje robia pre propagáciu a adopciu kryptomien oveľa viac, než ona sama a dodala, že znehodnocovanie amerického doláru motivuje občanov, aby ukladali hodnotu do digitálnych aktív typu Bitcoin.

,,Avšak posielať Ameriku hlbšie ku dnu je hlúpy, inflačný a nežiadúci spôsob, ako motivovať ľudí k digitálnym aktívam,” uviedla Lummisová snažiaca sa povedať, že ju súčasný trend, pri ktorom stráca na hodnote americký dolár neteší, hoc to pomáha propagácii kryptomien, ktorých je fanúšikom. ,,Chcem aby dolár naďalej zostal rezervnou menou. Musíme však zmeniť výdaje a podporovať finančné inovácie na americkej pôde,” tvrdí.

Lumissová hovorila o tejto téme aj na FOX Business, kde uviedla, že by bola rada, ak by v USA vznikli zákony, ktoré by boli prívetivé pre  ťažiarov Bitcoinu. Niečo také možno zatiaľ sledovať najmä v štátoch ako sú Pensylvánia, Texas či Wyoming.

Zdroje: cointelegraph.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.