Nový zákon z dielne EÚ požaduje, aby boli inteligentné zmluvy, resp. smart kontrakty, ktoré sa využívajú u smartchainov (napr. Ethereum, Solana, Avalanche, Cardano…) takpovediac “upraviteľné”.
,,Inteligentná zmluva zahŕňa interné funkcie, ktoré môžu obnoviť zmluvu alebo dať pokyn na zastavenie alebo prerušenie operácie. Predovšetkým by sa malo posúdiť, za akých podmienky by malo byť prístupné jeho nekonsenzuálne ukončenie alebo prerušenie,” znie komentár, ktorý sa týka smart kontraktov.
Kryptomenová komunita reagovala na túto legislatívu skepticky, nakoľko mnoho súčasných smart kontraktov nemá a ani by nemalo mať funkciu, ktorá by umožnila priamy zásah a zmenu spôsobu jeho funkčnosti zo strany konkrétnej centralizovanej entity.
,,Tým, že sa tam vloží nejaké “killer tlačidlo”, podkope to záruky nemennosti a zavedie bod zlyhania, pretože niekto by musel riadiť takéto tlačidlo. Mnoho inteligentných zmlúv nemá túto schopnosť,” upozornil Michael Lewellen z OpenZeppelin.
Podľa Thibaulta Schrepela z Vrije Universiteit Amsterdam tento zákon môže „ohroziť smart kontrakty do takej miery, ktorú nikto nemôže predvídať”. Upozornil, že zákon nejasne špecifikuje, ktorých smart kontraktov sa týka a zvyšuje právnu neistotu. Následne v tweete dodal, že “imunita smart kontraktov je kľúčom k tomu, aby prežili.”
Today, the @Europarl_EN is debating the Data Act (https://t.co/cwDOFDGmU9). My thoughts on the latest version of Article 30 (#smartcontracts).
➝ The immutability of smart contracts is key to their survival (i.e., immutability is their main differentiating https://t.co/X3XfgRC6ZL… https://t.co/4JHg2fP84j pic.twitter.com/8QTSBxSueH— Thibault Schrepel (@ProfSchrepel) March 14, 2023
Zákon prešiel európskym parlamentom v pomere 500 hlasov za a 23 proti. 110 poslancov sa hlasovania zdržalo. Jeho konečnú podobu ešte budú poslanci prerokovávať s Európskou radou a jednotlivými členskými krajinami EÚ.
Záver
Ak by si vlády presadili možnosť zasahovať do smart kontraktov a tento nástroj by bol úspešne vynucovaný, samotné DeFi protokoly by boli v ohrození z dôvodu, že by výrazne utrpela ich decentralizácia.
Jedným z hlavných dôvodov vzniku kryptomien bolo, aby boli nezávislé a nekontrolovateľné konkrétnou entitou vrátane (alebo obzvlášť?) štátu. Ak by ale niekto mal právo smart kontrakt kedykoľvek upraviť, tento benefit by v prípade daného protokolu vôbec neexistoval, alebo by bol výrazne naštrbený. Malo by potom zmysel používať decentralizované protokoly, ak by sa v tomto smere od centralizovaných nijako neodlišovali?
Zdroj: cointelegraph.com