Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Hoskinson hovoril o Cardano a fáze Goguen. Prezradil aj nejaké termíny

Článok

Charles Hoskinson - Cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Téme aktualizovanej roadmapy Cardano (ADA) z 29. októbra, ktorá súvisela hlavne so spustením fázy Goguen, sme sa venovali už v predchádzajúcich článkoch, no ďalšie podrobnosti k nej prezradil šéf firmy IOHK a hlavná tvár tejto kryptomeny Charles Hoskinson počas rozhovoru na KiBloc Show.

Hoskinson počas interview uviedol, že každá ujdená aktualizácia tohto robustného systému je nesmierne náročná, nakoľko sa vykonáva paralelne veľa práce naraz. Aj takýmto spôsobom preto možno trochu obhajoval akési zdržanie, ktoré súvisí s Goguen. Spustenie tejto fázy, ktorá súvisí so smart kontraktmi, sa totiž avizovalo už koncom tohto roka, no podľa novej roadmapy to vyzerá tak, že sa jej mainnetu nedočkáme skôr než koncom jari alebo začiatkom leta 2021.

Hoskinson uviedol, že je s pokrokom v Goguen spokojný, no zároveň zdôraznil, že existuje ešte veľké množstvo práve, ktorú treba dokončiť. Vysvetlil, že na celom ekosystéme pracuje viacero tímov naraz, ktoré sa musia dopĺňať a navzájom spolupracovať. Nedokončuje sa totiž len Goguen, ale aj fáza Basho či projekt Catalyst, čo robí celý proces oveľa časovo náročnejším. Aj preto sa IOHK snaží naverbovať do svojho tímu ďalších 50 zamestnancov.

Dokončenie fázy Goguen je podľa Hoskinsona obzvlášť komplikované, pretože je potrebné dodať ho nielen technicky dokonalé, ale aj v rámci stratégie, ktorá dosiahne rýchlu adopciu a komerčné ciele. IOHK sa preto snaží robiť pravidelné aktualizácie, v rámci ktorých predstavuje komunite všetky detaily toho, v čom pokročili.

Hoskinson priznal, že reakcia komunity na roadmapu ho trochu “vydesila”, čo však len podčiarkuje to, aké veľké sú jej očakávania. Upozornil, že keď iné veľké spoločnosti pristupovali k dokončeniu svojich projektov unáhlene, malo to vždy vážne následky. Ako príklad uviedol Ethereum či firmu Microsoft. V prípade Ethereum mal na mysli nepatrnú zraniteľnosť systému, ktorá sa odhalila v roku 2016 pri hacku DAO. Podľa jeho opisu sa tým vytvorila na Ethereum hlboká jazva, ktorá sa liečila roky.

Šéf IOHK preto zdôraznil, že u Cardano radšej postupujú pomalšie, no s istotou, že sa podobným problémom vyhnú. Zatiaľ sa im podľa neho tento starostlivý prístup osvedčuje, čoho dôkazom je, že v doterajšej existencii Cardano nedošlo k veľkým problémom s priamymi dôsledkami na sieť – ako príklad použil prechod z fázy Byron na Shelley, ktorá sa udiala stlačením “jedného tlačidla” – v pozadí sa však skrývali mesiace tvrdej práce. V prípade ér Goguen, Basho a Voltaire chce, aby ich finálne spustenie prebiehalo rovnako hladko.

Hoskinson však čo-to prezradil aj o konkrétnych termínoch. Pokiaľ ide o dosiahnutie parametru d, ktorý meria decentralizáciu blockchainu Cardano, chceli by dosiahnuť úroveň 0 už okolo marca 2021 . Na YouTube v rámci pravidelných AMA len pár dni dozadu povedal, že tento parameter bol naposledy znížený z hodnoty 0.52 na 0.5, čo znamená, že 50% všetkych blokov v sieti Cardano produkujú operátori a nie firma IOHK. Dosiahnutím úrovne 0 sa  teda dosiahne dá sa povedať kompletná decentralizácia.

Ďalší parameter, ktorý spomenul, má názov K a týka sa počtu požadovaných poolov v sieti, ktoré sa používajú na výpočet saturácie fondu. Hoskinson uviedol, že v novembri tohto roka chcú parameter zvýšiť na úroveň 500 a  potom v prvom štvrťroku 2021 až na úroveň 1000.

Pre komunitu to bude znamenať hlavne to, že dôjde k zvýšeniu počtu stake poolov, ktoré budú spoločne prevádzkovať sieť. Bude to veľká príležitosť pre prevádzkovateľov takýchto poolov, pretože vstúpia do konkurenčného prostredia, ale aj pre tých, ktorí budú chcieť stakovať svoje ADA mince, pretože si budú môcť vybrať z oveľa väčšej škály poolov.

Zdroj: maxbit.cc

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne