Manželka bývalého prezidenta USA Billa Clintona a neúspešná kandidátka na americkú prezidentku vo volebnom súboji s Donaldom Trumpom Hillary Clintonová upozornila na to, že kryptomeny môžu ohroziť vlády a ich národné meny.
Hillary Clintonova počas piatkového Bloomberg Economy Forum v Singapure skonštatovala: ,,To čo vyzerá ako veľmi zaujímavé a trochu exotické úsilie doslova ťažiť nové mince, aby ste s nimi mohli obchodovať, má potenciál podkopávať úlohu dolára ako rezervnej meny, destabilizovať národy, možno začať s malými, avšak zájsť až k omnoho väčším.”
Clintonová týmto vyjadrením dala v prvom rade najavo, že kryptomenám nerozumie – nie všetky sa totiž ťažia a jednotlivé kryptomeny sa od seba v mnohých ohľadoch výrazne odlišujú. Je veľmi nešťastné napríklad hádzať Bitcoin do rovnakého koša s inými kryptomenami, ktoré majú vysokú infláciu, alebo úplne odlišný spôsob, ako sa zaisťuje ich bezpečnosť a decentralizácia.
Hillary Clinton: #Bitcoin threatens US dollar as reserve currency. pic.twitter.com/3HnuKlsxzc
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) November 19, 2021
Vyjadrenie Clintonovej však zároveň fanúšikov Bitcoinu čiastočne aj teší. Samotná politička totiž varuje pred budúcnosťou, v ktorú bitcoineri tajne dúfajú – že peniaze sa vymania spod kontroly pár úradníkov (rozumej centrálnych bánk a štátov), ktorí sú kedykoľvek schopní zahltiť trh miliardami nových dolárov či eur, čím však spôsobujú infláciu a ohrozujú najslabších. Stačí si pripomenúť, že práve bitcoineri a BTC naklonení ekonómovia varovali pred infláciou spôsobenou bezprecedentným tlačením peňazí už od úvodu roka 2020, kedy FED (americká centrálna banka) naplno rozbehol tvoju “tlačiareň”. FED riziko inflácie dlhodobo ignoroval, no teraz už mení rétoriku a zdá da, že o nej už nehovorí len ako o dočasnom probléme. Bitcoin však za infláciu rozhodne nemôže a preto je absurdné, že v čase, kedy ľudia chudobnejú (v obchode si za svoj plat kúpia čím ďalej tým menej) sa objavujú politici tvrdiaci, že kryptomeny sú tou najvážnejšou hrozbou.
Bitcoin je presným opakom monetárnej politiky USA (FED) či centrálnej banky Európskej únie (ECB). Bitcoin má jasne definovanú a hlavne nemennú infláciu. Vieme, že každé štyri roky sa znižuje presne o polovicu a tiež vieme, že bitcoinov nebude nikdy viac ako 21 miliónov. Rozhodne to nezmení žiadny politik či vláda. V prípade dolárov a eur je ich počet naopak prakticky nekonečný (a samozrejme aj ostatných fiatových mien). Len pre ilustráciu napríklad USA nafúkla za posledných rok svoju peňažnú zásobu o zhruba 20%.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Vyjadrenie Clintonovej preto azda najlepšie vystihuje priložený meme obrázok. USA si totiž podľa mnohých analytikov “tlačením peňazí” pod sebou píli konár, no keď je zle, zrazu hľadá vinníka niekde inde – tentokrát v Bitcoine respektíve v kryptomenách, ktoré USA vraj “destabilizujú”.
— Demetri Kofinas (@kofinas) November 19, 2021
Zdroj: Twitter, Bitcoinmagazine