Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Hashrate Ethereum rastie do výšin. Je to pre ETH bullish správa?

Článok

Ethereum ťažba
Ethereum ťažba

Hashrate Ethereum, teda celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu tejto kryptomeny, dosiahla 20-mesačné maximum. To je pri súčasnom raste ceny pozitívny signál naznačujúci, že tento trend by mohol pokračovať.

Podobne ako v prípade Bitcoinu, aj u Ethereum platí, že čím je hashrate vyšší, tým je sieť bezpečnejšia. Zároveň to naznačuje, že ťažiari zvyšujú svoje úsilie o vyťaženie nových Etherov, pretože predpokladajú ďalší rast ich hodnoty.

Spoločnosť Glassnode uviedla, že za rast hashrate Ethereum pravdepodobne poháňa predovšetkým výrazne rastúci trend záujmu o decentralizované financovanie (DeFi). Ethereum v tomto sektore zohráva významnú úlohu, keďže je blockchainom, na ktorom sú postavené viaceré významné DeFi projekty.

Faktorom, ktorý popri tom ovplyvňuje nárast hashrate, je rastúci počet transakcií v sieti. Tá sa totiž stáva preťaženejšou, čo vedie k vyšším poplatkom za ich realizáciu. A tieto poplatky sú platené práve ťažiarom.

Ich príjmy z poplatkov za posledné dva mesiace výrazne stúpli a dosiahli historicky najvyšší nárast o 18% (30 dňový kĺzavý priemer). Zaujímavé taktiež je, že za poplatky v sieti Ethereum sa aktuálne platí výrazne viac než u Bitcoinu – ide o viac než jeden milión dolárov denne.

Či ide pre Ethereum o dobré správy, alebo nie, to je zatiaľ predmetom diskusie. Kým jedna strana tvrdí, že vyššie poplatky na transakcie sú negatívne, keďže domotivujú ľudí k používaniu tejto siete, druhá strana je presvedčená, že ide o dôkaz rastúceho záujmu o Ethereum.

Isté je, že ťažiarom Ethereum pomaličky zvoní “umieračik“. Postupným prechodom na generáciu Ethereum 2.0 a koncept Proof of Stake totiž ich úloha postupne úplne vymizne. Transakcie Ethereum by následne mali byť omnoho rýchlejšie a aj výrazne lacnejšie.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne