Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Grayscale už vlastní 500 000 BTC. Ako vlastne funguje a prečo sa jej darí?

Článok

grayscale
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Najvýznamnejší inštitucionálny hráč na trhu s Bitcoinom spoločnosť Grayscale Investments už získala pod kontrolu viac než 500 000 BTC. Oznámila to na Twitteri 16. Novembra, keď uviedla, že v BTC drží v tom čase hodnotu 8,35 miliardy dolárov, čo sa rovná 2,69% celkovej ponuky najznámejšej kryptomeny.

Spomínaný odhad 2,69% je pritom odvodený od celkového počtu doposiaľ vyťažených Bitcoinov. Ak by sme však zohľadnili odhad analytickej firmy Chainalysis, podľa ktorej sa zhruba 3,7 milióna BTC navždy „stratilo” (stratené privátne kľúče, s týmito BTC sa už nepohne), tak by išlo už o 3,37% celej ponuky BTC.

Firma Grayscale akumulovala svoje bitcoiny predovšetkým v priebehu tohto roka a to mimoriadne agresívnym tempom. Len za posledných 6 mesiacov zvýšila počet držaných BTC o viac ako 50%. Spoločnosť Barryho Silberta pritom funguje na trhu už od roku 2013, no hoci bitcoiny kupovala priebežne, takéto tempo nikdy predtým nenastolila. Podčiarkuje to aj akvizícia bitcoinov z minulého týždňa, ktorá bola doposiaľ rekordná. Za takýto krátky časový úsek totiž kúpila ďalších 15 907 BTC v hodnote 215 miliónov dolárov.

Grayscale Investments pritom nekupuje len bitcoiny. Zjavnú dôveru má aj voči Ethereum, ktorého drží aktuálne v hodnote takmer 1,175 miliardy dolárov, čo je zhruba 2,24% celkovej existujúcej ponuky ETH. Vo svojom portfóliu má aj ďalšie kryptomeny, vďaka čomu sa celková hodnota držaných kryptoaktív tejto firmy šplhá takmer k 10 miliardám dolárov.

Ako Grayscale vlastne funguje?

Spoločnosť Grayscale, ktorú založil Barry Silbert, získava financie na kúpu bitcoinov od súkromných solventných investorov. Následne uvedie fond na verejných burzách, čo znamená, že ho môže prakticky hocikto obchodovať. Hodnota týchto akcii sleduje cenu Bitcoinu, avšak nie úplne presne.

Napríklad v čase, kedy bol publikovaný tento článok, je prémia za investíciu do Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) až 19%, hoci prémia nie je podmienkou a GBTC sa môže obchodovať aj so zľavou. Ak sa však obchoduje s prémiou, je to dobre pre samotnú firmu Grayscale a samozrejme aj jej súkromných investorov, ktorí vďaka prémii zarábajú. Nehovoriac o ročnom poplatku 2%.

Prečo teda inštitúcie volia tento spôsob investície do Bitcoinu namiesto jeho tradičnej kúpy? Dôvody sú viaceré.

Prvým je skutočnosť, že firmy, ktoré investujú do GBTC, sa nemusia starať o to, ako dané bitcoiny či iné kryptomeny skladovať. Nemusia teda riešiť otázky toho, ako to robiť správne z pohľadu právnych predpisov a nemusia sa ani obávať,  že by im boli dané bitcoiny ukradnuté, alebo by k ním stratili prístup. Grayscale je regulovaný produkt Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC), čo im poskytuje dôveru v to, že ich investícia do bitcoinu cez túto firmu je v bezpečí. Zároveň nemusia riešiť náklady na bezpečnú úschovu, za čo by platili napr. poskytovateľom custody riešení (ako je napr. Fidelity Digital Assets čo Coinbase Custody), čo im kompenzuje časť nákladov spojených s vyššími poplatkami (prémiou) pre Grayscale.

Druhým dôvodom sú rôzne daňové výhody tohto spôsobu investície do Bitcoinu. Kým daňové orgány v USA neposkytujú investorom žiadne daňové úľavy pri priamej investícii do Bitcoinu, skrz investíciu do takýchto trustov existujú spôsoby, ako daň znížiť. To je ďalší dôvod, prečo inštitúcie sú ochotné platiť za Bitcoin aj premiérovú cenu.

Posledným dôvodom je to, že inštitúcie pri tradičnej kúpe bitcoinu nemôžu Bitcoin obchodovať voči akciám ako sú napríklad Tesla či Apple a podobne (ak teda nepoužívajú platformy, ktoré umožňujú obchodovanie krypotmenových derivátov). Avšak keď sa takýmto spôsobom na tradičnú burzu dostane Bitcoin skrz fond Grayscale, už to možné je.

Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.