Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Grayscale pozastavila možnosť nákupu Bitcoinu (GBTC). Ovplyvní tým cenu? + VIDEO

Článok

Bitcoin STOP
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoločnosť Grayscale, ktorá vlastní viac ako 500 000 BTC, dočasne pozastavila investície do šiestich svojich trustov, medzi ktorými sa nachádzajú aj najpopulárnejšie produkty Bitcoin Grayscale Trust (GBTC) a Ethereum Grayscale Trust (ETHE). Urobila tak len pár dní potom, ako sa cena Bitcoinu dostala na  svoje nové historické maximá,

Grayscale v súčasnosti neakceptuje nové investície do týchto trustov, čo vyvoláva obavy z možnej výraznejšej cenovej korekcie. Aktuálne môžu inštitucionálni investori využiť len jej produkty týkajúce sa kryptomien Zcash, XRP a Horizen, pričom dočasne odstavené sú trusty nielen k Bitcoinu a Ethereum, ale aj k Litecoin, Ethereum Classic či Bitcoin Cash.

Dočasné pozastavenie predaja prišlo len týždeň po tom, ako Grayscale navýšil hodnotu svojho Bitcoin Grayscale Trust (GBTC) o ďalších 270 miliónov dolárov na celkovú hodnotu prevyšujú 13 miliárd dolárov.

GBTC možno chápať ako akciové podiely viazané na Bitcoin, pri ktorých sa investície od akreditovaných inštitucionálnych investorov v amerických dolároch prevádzajú do akcii GBTC. Tie sú následne uzamknuté v prípade Bitcoinu na 6 mesiacov. U iných kryptomien  na rok.

Po uplynutí tejto domy môžu akreditovaní investori predať tieto svoje akcie retailovým zákazníkom skrz sprostredkovateľské účty od firiem ako sú Fidelity či Schwab. Grayscale pred tým  pravidelne pozastavuje ponuku a označuje tým koniec obdobia fixácie.

Naposledy došlo k pozastaveniu možnosti nákupu akcii GBTC 29. júna 2020. Následne trvalo takmer mesiac, kým sa “dvere” k tomuto produktu opäť otvorili.

,,Sme práve v tom období, kedy sa uzatvorí okno pre verejnú ponuku a nasledovať bude súkromné okno (prípadného predaja),” uviedol pre portal Decrypt hovorca Grayscale Corey Low.

Akcie GBTC budú môcť v nasledujúcich dňoch kúpiť aj neakreditovaní investori, čo by údajne mohlo viesť k potenciálnemu tlaku na cenu, keďže Grayscale spravuje v Bitcoine viac ako 11 miliárd dolárov.

Z vyššie uvedeného však netreba mať prehnané obavy. Ide o tradičnú stratégiu Grayscale, ktorá už v minulosti viackrát pozastavila možnosť inštitucionálneho nákupu GBTC, keď uplynula doba blokovania. Je teda nepravdepodobné, že by došlo k zmene stratégie, teda k tomu, že by sa “dvere” pre nákup inštitúcii už neotvorili.

Tento stav teda možno teda chápať aj ako vopred plánovaný proces, v rámci ktorého inštitúcie získajú príležitosť na výhodný predaj svojich podielov v Bitcoine s možnosťou následného lacnejšieho dokúpenia po opätovnom spustení nákupov. No a samozrejme aj samotná firma Grayscale, tým môže získať príležitosť kúpiť Bitcoin lacnejšie do ďalšej etapy tohto procesu.

Treba dodať, že GBTC sa obchodujú s výraznou prémiou – v tomto období presahujúcou 30%. Inštitúcie napriek tomu majú záujem GBTC kupovať, pretože Grayscale za nich rieši správu týchto aktív a zároveň môžu daný produkt obchodovať na bežných burzách (nie kryptoburzách). Investícia do GBTC má pre veľké firmy výhody aj z pohľadu účtovníctva a daní.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne