Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Grayscale plánuje zmeniť svoj produkt GBTC na Bitcoin ETF

Článok

grayscale etf
Canva.com, koláž Kryptonovinky

Spoločnosť Grayscale Investments, ktorá pre produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) spravuje viac než 650 000 BTC (čo z nej robí najväčšiu bitcoinovú inštitucionálnu veľrybu na svete) potvrdila, že sa bude snažiť čím skôr konvertovať charakter svojho GBTC trustu na verejne obchodované Bitcoin ETF.

,,Sme 100% odhodlaní konvertovať GBTC na ETF. Načasovanie procesu bude riadene regulačným prostredím,” uviedla firma Grayscale vo svojom včerajšom blogovom príspevku na túto tému.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je dlhodobo najpopulárnejší nástroj pre investovanie do Bitcoinu zo strany inštitucionálnych investorov. Čerpá najmä z toho, že ide o regulovaný trust pod kontrolou Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) a funguje na spôsob akcii bez nutnosti riešiť bezpečnú úschovu BTC vo vlastnej réžii. To znamená, že pre inštitúcie ide o najjednoduchší spôsob expozície voči BTC (respektíve minimálne donendávna to tak naozaj aj bolo). A tie boli vďaka tomu ochotné veľakrát prehliadnuť aj výrazne vyššiu prémiovú cenu GBTC oproti bežnej hodnote Bitcoinu na spotových burzách.

Takýto uzavretý investičný fond má však aj niekoľko nevýhod – Grayscale si za jeho správu účtuje vysoký 2% ročný poplatok (mimo prémiovú cenu, ktorá bola veľakrát štandardom) a investícia do GBTC je viazaná na minimálne 6-mesačný fix, čo ju robí vysoko nelikvidnú.

Konkurencia núti konať

V čase rastúcej konkurencie pre Grayscale v podobe iných bitcoinových fondov a popri tom, ako v Kanade boli spustené prvé Bitcoin ETF schválene miestnou komisiou, začal mať z vyššie uvedených dôvodov Grayscale problém zháňať nových klientov, čo sa prejavilo na tom, že z dlhodobo prémiovej ceny GBTC sa zrazu začal GBTC predávať v zľave a utíchlo aj tempo skupovania nových BTC zo strany samotnej firmy. Dokonca v priebehu marca 2021 nebol deň, kedy by nebola prémia v záporných hodnotách. Rozhodnutie prejsť na verejne obchodovaný fond a požiadať o Bitcoin ETF sa preto očakávalo.

O Bitcoin ETF sa zaujímali už v roku 2016

Spoločnosť Grayscale v článku priznala, že o Bitcoin ETF sa zaujímali už v roku 2016, kedy na SEC podali svoju prvú žiadosť. Následne sa ju však rozhodli stiahnuť, nakoľko videli, že regulačné prostredie v USA nie je na takýto produkt pripravené. ,,Vedeli sme, že regulačné prostredie pre digitálne aktíva sa ešte nedostalo do bodu, kedy by bolo možné uviesť takýto produkt na trh,” priznali.

V roku 2021 je však regulačná situácia v súvislosti s Bitcoinom zjavne odlišná. SEC má nové vedenie a na stole má žiadosti o schválenie Bitcoin ETF aj od iných spoločností, medzi ktoré patria rešpektovaný správcovský gigant Fidelity či spoločnosti ako Wisdom Tree, SkyBridge Capital či VanEck – nuž a schválenie ktorejkoľvek z týchto žiadosti by pre Grayscale zrejme znamenalo ďalší obrovský konkurenčný problém.

Grayscale tak chtiac či nechtiac vstupuje do boja o Bitcoin ETF, hoci zatiaľ avizuje tento krok len v rámci svojho oznámenia na webových stránkach. Dá sa predpokladať, že v dohľadnej dobe to potvrdí aj oficiálnym podaním žiadosti na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC).

Ich Bitcoin ETF by konkurovalo najväčším komoditným ETF

Spoločnost taktiež upozornila, že v porovnaní s konkurenčnými bitcoinovými produktmi je niekde úplne inde, pokiaľ ide o počet spravovaných BTC a aj objemy ich obchodovania. Dokonca v prípade schválenia Bitcoin ETF môžu prakticky okamžite konkurovať aj najväčším ETF fondom so zlatom a striebrom. ,,GBTC je najväčší a najlikvidnejší bitcinový investičný produkt na svete. Veľkosť, likvidita, jeho regulačný stav a výsledky ho odlišujú od mnohých iných porovnateľných produktov na svete. V skutočnosti keď ho porovnávame so svetovými ETF zameranými na komodity, tak GBTC by sa dnes umiestnil na druhom mieste s 34 miliardami dolárov pod kontrolou hneď za SPDR Gold Trust (Symbol: GLD) a na treťom mieste s 2,6 miliardami podľa týždenných objemov obchodov, hneď za GLD a IShares Silver Trust (Symbol: SLV).”

Lex Moskovski z Moskovski Capital upozornil, že zľava GBTC po medializácii záujmu Grayscale konvertovať svoj trust na Bitcoin ETF sa takmer okamžite znížila z -10% na prijateľnejších -5%, čo naznačuje, že možnosť schválenia Bitcoin ETF vlieva tomuto produktu nový nádych. Bude preto zaujímavé sledovať za akú cenu sa bude GBTC obchodovať v nasledujúcich dňoch.

My dopĺňame, že Bitcoin ETF v USA ešte schválené nebolo. SEC doposiaľ všetky žiadosti zamietla s tvrdením, že cena Bitcoinu je ľahko manipulovateľná. Prostredie trhu sa však v posledných mesiacoch zásadne zmenilo vďaka prílevu inštitucionálnych investícii a rozhodnutiam veľkých bánk ako sú Morgan Stanley, BNY Mellon či Goldman Sachs zapojiť sa tohto trhu. Mnohí preto veria, že v prípade Bitcoin ETF už neznie otázka, či bude schválene, ale kedy bude schválené.

Zdroj: decrypt.co, grayscaleinvest.medium.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne