Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je voči cene BTC v rekordnej zľave vyše 30%

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Cena akcii Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktoré boli obzvlášť v minulých rokoch pre inštitúcie a akreditovaných investorov najobľúbenejšou formou expozície voči cene BTC bez nutnosti priamej investície do bitcoinu, sú voči jeho cene aktuálne v rekordnej zľave.

Podľa informácii DeCrypt, ktorý sa odváľava na dáta Ycharts, klesla hodnota GBTC voči čistej hodnote aktív (NAV) – teda spotovej cene bitcoinu, až o 30,79%.

Znamená to, že investícia do GBTC by mohla byť v súčasnosti výhodnou príležitosťou za predpokladu, že sa GBTC v budúcnosti podarí vrátiť sa k NAV hodnote BTC. Naopak pre existujúcich držiteľov GBTC ide o negatívnu správu, pretože ich investícia je nielen v strate pokiaľ ide o cenu BTC, ale aj pokiaľ ide o schopnosť tohto produktu reflektovať samotnú cenu BTC.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je uzavretý investičný fond – pri vstupe do GBTC je totiž nutné držať akcie GBTC minimálne 6 mesiacov a až následne je možné tieto aktíva predať. Okrem toho sú so správou GBTC spojené vysoké poplatky až vo výške 2%, čo je výrazne viac než u otvorených fondov ako sú napr. ETF.

Napriek určitým obmedzeniam si však GBTC získalo veľkú popularitu, nakoľko inštitúciám umožňuje bezpečne špekulovať na rast ceny BTC bez toho, aby museli riešiť bezpečnú úschovu tejto kryptomeny alebo komplikované účtovanie.

Grayscale Investments v priebehu predošlých rokov bola v prípade tohto fondu taká úspešná, že postupne naakumulovala pre jeho potreby vyše 650 00 BTC, čo z nej robí najväčšieho inštitucionálneho držiteľa BTC na svete, ktorý má pod kontrolou vyše 3,5% všetkých existujúcich BTC v obehu.

Medzi inštitucionálnych investorov do GBTC patria aj viacerí giganti ako sú banka z Wall Street Morgan Stanley či investičný fond Catie Woodovej Ark Investments.

V posledných mesiacoch Grayscale však priznáva, že jediný spôsob, ako sa môže GBTC za súčasných trhových podmienok zbaviť zľavy voči reálnej cene BTC je konverzia tohto fondu na spotové Bitcoin ETF – preto pred niekoľkými mesiacmi podala žiadosť na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) o povolenie tejto konverzie.

Zástupcovia Grayscale tvrdia, že konverziou GBTC na bitcoinové spotové ETF budú profitovať aj ich existujúci klienti – je ich pritom už vyše 850 000. Aj na nedávnom stretnutí s predstaviteľmi SEC argumentovali, že neexistuje dôvod, pre ktorý by mala SEC zamietnuť ich žiadosť, hoci americká komisia doposiaľ žiadne spotové Bitcoin ETF v USA nepovolila. ,,SEC diskriminuje emitentov tým, že schvaľuje futures na bitcoin ETF, ale odmieta spotové Bitcoin ETF,“ uviedla Grayscale v prezentácii, ktorú ukázala minulý týždeň komisárom SEC.

Tí sa musia vyjadriť k tejto žiadosti najneskôr do 6. júla. Grayscale medzitým varuje, že ak bude ich žiadosť zamietnutá, môže celú vec potiahnuť až na súd.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.