Gary Gensler, šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), je jednou z najsledovanejších osôb pokiaľ ide o kryptomenový trh v USA. Jeho komisia totiž vedie súdne spory s najväčšou kryptoburzou Binance, s Ripple Labs (XRP) a tiež s Grayscale Investments (GBTC) a medzitým má na zodpovednosť aj schválenie ostro sledovaných žiadosti o spotové Bitcoin ETF, ktoré doposiaľ nikdy nepovolila.
SEC zároveň naznačuje, že väčšinu kryptomien vníma ako cenné papiere, čo znamená, že ak by tomu tak naozaj aj bolo, väčšina kryptomien vznikla nelegálne ako neregistrované cenné papiere.
Počas včerajšieho vypočutia v Kongrese však Gensler pod tlakom Toma Emmera, člena Snemovne reprezentantov USA, priznal aspoň jedno – SEC nevníma ako cenný papier kryptomenu Bitcoin.
Tom Emmer priviedol Garyho Genslera k tomuto vyhláseniu sériou nátlakových otázok, pričom tá posledná sa týkala toho, či je Bitcoin komodita. To Gensler nechcel potvrdiť a tak vyriekol, že Bitcoin “nie je security“, čiže zmieňovaný cenný papier.
https://twitter.com/BTC_Archive/status/1707065928830030302
Téme Bitcoin ETF sa vyhýbal
Počas vypočutia bol Gensler skúpy odpovedať na otázky, aký postoj záujem SEC k schváleniu aktuálnych žiadosti o spotové Bitcoin ETF. Tlak na SEC v tejto veci pritom prichádza okrem inštitúcii už aj zo strany niektorých crypto-friendly zákonodarcov.
Deň pred jeho svedectvom v Kongrese totiž adresovali šéfovi SEC otvorený list Mike Wood, Wiley Nickel, Tom Emmer a Ritchie Torres. Vyzvali ho v ňom, aby SEC schválila spotové ETF na Bitcoin a to “okamžite”, pretože po verdikte súdu v kauze SEC vs. Grayscale neexistuje už žiadny dôvod, respektíve argument, pre ktorý má SEC právo tento investičný produkt ďalej odmietať.
Genlser tiež neodpovedal, či SEC zvažuje v prípade kauzy proti Grayscale odvolanie. Skonštatoval však, že túto vec “aktívne zvažujú“ a doplnil, že majú pred verdiktmi súdov “veľký rešpekt”.
Pokiaľ ide o kryptomeny, počas vypočutia kritizoval Genslera aj poslanec Patrick McHenry, ktorý uviedol, že SEC vedie „križiacke ťaženie proti ekosystému kryptomien“ a spôsobuje tým trvalé škody priemyslu, ktorý môže byť pre americkú ekonomiku významný.
Gensler sa v Kongrese venoval aj iným témam, ktoré nesúviseli s kryptomenami. Riešila sa otázka možnej vládnej odstávky (od 1. októbra) a aj technológia umletej inteligencie či klimatická otázka. V Kongrese tiež zazneli výzvy na jeho odvolanie.
Zdroj: coindesk.com, Twitter (X), Cointelegraph