Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Fundamenty Ethereum hovoria jasnou rečou. Projekt rastie na sile

Avatar

Článok

zo dňa

Ethereum

Hodnota kryptomeny Ethereum (ETH) je výrazne vzdialená svojim rekordom dosiahnutým počas predchádzajúceho bullrunu (o približne 80%), no mnohé metriky naznačujú, že je na tom lepšie, než kedykoľvek predtým.

Na zaujímavé údaje o pokrokoch Ethereum upozornil David Hoffman, CEO platformy RealT, ktorý vymenoval tieto významné fundamenty dvojky na trhu:

  • Hodnota stablecoinov postavených na Ethereum blockchaine dosiahla 8 miliárd dolárov, čo tvorí jednu tretinu kapitalizácie ETH
  • Hodnota tokenov uzamknutých v DeFi projektoch postavených na Ethereum dosiahla 2,2 miliardy dolárov, čo je viac než 200% nárast od začiatku roka
  • Množstvo DeFi užívateľov presiahlo 250 tisíc
  • Volume na decentralizovaných burzách postavených na Ethereum prekonalo 500 miliónov dolárov za týždeň

Taktiež uviedol, že Ethereum začína robiť pokroky v tokenizácii pozemkov. V súčasnosti je ich hodnota už 2,1 milióna dolárov. Rekordy zaznamenáva aj v priemernej hodnote zaplatených denných poplatkov za transakcie – v súčasnosti sú na úrovni okolo 0,7 milióna USD.

Prečo však cena Ethereum napriek týmto fundamentom výraznejšie nerastie? To je určite dobrá otázka, na ktorú zrejme neexistuje jednoduchá odpoveď. Pravdou je, že ceny kryptomien sú stále zjavne veľmi špekulatívne a veľakrát ich dokáže ovplyvniť viac fáma, než významný fundament.

Napriek tomu existuje presvedčenie, že spustenie novej generácie Ethereum 2.0 bude dostatočne býčím signálom, ktorý vyženie cenu tejto kryptomeny rapídne hore. Dôvodom bude najmä prechod na staking, ktorý motivuje mnohých držiteľov ETH držať tieto mince a množiť ich. V obehu tak bude menej ETH na predaj a stanú sa vzácnejšie. Nehovoriac o tom, že prechod na proof of Stake urobí celý blockchain výrazne rýchlejším a lacnejším, pokiaľ ide o poplatky za transakcie. To môže výrazne pomôcť najmä sektoru DeFi, ktorý sa na Ethereum udomácnil.

Zdroj: cryptoslate.com

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Ethereum

Do akej miery sú DeFi decentralizované? Menej než si myslíte!

Avatar

Článok

zo dňa

od

defi

Dvanásť z 15 najpopulárnejších projektov decentralizovaného financovania (DeFi) má podľa údajov platformy DeFi Wath prístup k tzv. administračnému kľúču, ktorý vývojárom v prípade potreby umožňuje upravovať alebo nahrádzať smart kontrakty, z ktorých vychádzajú ich projekty a taktiež poskytuje možnosť úpravy zostatkov používateľov.

Administračné kľúče sú z jednej strany považované ako nevyhnutný nástroj, ktorý poskytuje možnosť rozšírenej ochrany finančných prostriedkov používateľov. Preto sú častokrát radené k bezpečnostným funkciám, ako sú časové zámky a multi-sigs. Analytici však tvrdia, že zároveň popri tom podkopávajú decentralizáciu, čo je základnou tézou kryptomien.

Andreas Antonopoulos upozornil, že skutočne decentralizovaný projekt by nemal nikomu umožňovať, aby mal spadnú väzbu na fondy: ,,Je to extrémne dôležité kritérium. Myslím si, že ide o základné kritérium.”

Ak považujete decentralizáciu za nevyhnutný prvok DeFi projektu, tak vás nepotešíme. Podľa DeFi Watch v tomto smere zaostáva 12 z 15 najväčších DeFi projektov. Dobre sú na tom len InstaDapp, MakerDAO  a Uniswap, u ktorých neexistuje žiadny správcovský kľúč. Zvyšné projekty vrátane Aave, Compound, DDEX, Yearn Finance, Nexus Mutual či Synthetix disponujú administrátorskými kľúčmi, ktoré im umožňujú rôzne stupne kontroly a zásahov do systému.

Napríklad v prípade Aave, ktorý kontroluje Aragon DAO a má 5 členov, je potrebný len súhlas troch z nich, aby sa mohla vykonať zmena. Aave je v súčasnosti tretím najväčším DeFi projektom. Projekt sa však bráni tým, že tieto prístupy si ponechávajú len v skorom období existencie tohto projektu, aby dokázali protokol ochrániť, ak sa vyskytnú problémy. Väčšina DeFi projektov smerom do budúcnosti deklaruje, že chce prejsť na plne decentralizovaný systém.

Pokiaľ ide o projekt Synthetix, DeFi Watch upozornil, že v jeho prípade majú administrátori priam obrovskú moc robiť čokoľvek vrátane úpravy zostatkov používateľov a odčerpávania finančných projektov.

Uniswap, ktorý nemá žiadne administrátorské kľúče, si zas podľa analytickej firmy Glassnode, vytvoril backdoor (zádne dvierka) iným spôsobom a to prostredníctvom distribúcie svojho riadiaceho tokenu UNI. Autorom projektu zostalo približne 40% jeho celkovej ponuky, čo je v súčasnosti viac ako dvojnásobok toho, čo drží zvyšok komunity. Tokeny UNI umožňujú riadenie projektu vrátane prístupu do “pokladnice”.

DeFi Watch v závere svojej práce preto skonštatovala, že DeFi projekty sú v súčasnosti výrazne vzdialené tomu, aby boli naozaj decentralizované. ,,Jediným spôsobom, ako sa môžete v súčasnosti v prípade DeFi cítiť bezpečne, je to, že budete mať plnú dôveru v kompetencie ich vývojárov a ich schopnosti zabezpečiť bezpečnosť a svoj administrátorský kľúč.”

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Realizovaná kapitalizácia Bitcoinu je vyššia, než v čase, kedy dosiahol svoje ATH!

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Analytická spoločnosť Glassnode, ktorá sa špecializuje na sledovanie blockchainu Bitcoinu, dospela k názoru, že celková realizovaná kapitalizácia bitcoinu je o 50-percent vyššia, než v čase, kedy bol Bitcoin v roku 2017 na svojom all-time high, teda na cene približne 20 000 USD.

Realizovaná metrika kapitalizácie meria hodnotu každého bitcoinu v čase, kedy bol naposledy presunutý v rámci BTC reťazca. Analytikom to umožňuje odhadnúť súčasné celkové náklady vynaložené na kúpu všetkých bitcoinov.

Do tejto metriky žiaľ nemožno zarátať údaje z centralizovaných búrz. Údaje sú teda presnejšie hlavne pokiaľ ide o nákladovú zložku u dlhodobých bitocinových investorov, než u dennodenných obchodníkov.

Realizovaný strop bitcoinu, teda číslo, ktoré podľa Glassnode na základe týchto zistení vyjadruje celkové náklady vynaložené na kúpu súčasných bitcoinov v obehu, predstavuje 115 miliárd dolárov. Je  to o 43 miliárd dolárov viac než  v roku 2017, kedy stál Bitcoin historických $20 000. Súčasná kapitalizácia Bitcoinu 190 miliárd dolárov teda naznačuje, že bitcoinoví hodleri sa aktuálne tešia celkovému zisku 65%.

Výskum firmy IntoTheBlock medzitým dospel k záveru, že v súčasnosti je ziskových viac než 72% všetkých adries, pričom najväčšia časť nákupov BTC bola realizovaná pri cenách v pásmach 1040 USD až 5285 USD a 8450 USD až 9560 USD.

Na rozdiel od Bitcoinu je realizovaná kapitalizácia Ethereum vo výške 26,3 miliardy dolárov stále ešte výrazne vzdialená od predchádzajúcich maxím. V roku 2018 totiž dosiahla 35 miliárd USD. Podľa IntoTheBlock je v súčasnosti  v prípade Ethereum v pluse 62% adries. Najväčšiu časť z nich tvoria tie, ktoré kupovali ETH za cenu menej než 160 USD.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Podľa Vaysa a Winklevossa sú medzi ICO a DeFi bublinou rozdiely

Avatar

Článok

zo dňa

od

DeFi ICO

Mnohí odborníci na kryptomeny sa obávajú, aby nový kryptomenový bullrun nebol len v znamení horúčky, ktorá vznikne okolo DeFi sektora. Mohlo by to totiž pripomínať ICO horúčku z roku 2017, ktorá viedla k stratám mnohých investorov.

Tone Vays sa však domnieva, že medzi ICO a DeFi sú veľké rozdiely. ,,Prinajmenšom v ICO bubline z roku 2017 sa vyvinula snaha prísť s myšlienkou napísať bielu knihu/whitepaper (vymyslieť niečo nové). Vo svete yeld farmingu (DeFi) nemusíte robiť ani to. Stačí vytlačiť nejaké peniaze a rozdať ich vkladateľom popri tom ako sa modlíte, aby ich tokeny kúpil niekto skôr, ako táto Ponzi skončí.”

Odlišnosti medzi DeFi a ICO vidí aj Tyler Winklevoss z burzy Gemini, hoci na vec sa pozerá veľmi odlišne, než Tone Vays. ,,DeFi nie je to isté ako ICO v roku 2017. V tom čase sa peniaze zbierali skrz whitepapery, ktoré napísal niekto v kaviarni. DeFi už žije a pracuje v divokej voľnej prírode. Miliardy dolárov pracujú a zarábajú. Toto nie je hypotetický vaporware, toto je reálne.”

My sme už niekoľkokrát upozornili, že investovanie do DeFi prináša potenciál veľkých zárobkov, no popri tom môže dôjsť aj k obrovským stratám, či už v dôsledku zlého výberu projektu, ktorý nemá žiadny potenciál, alebo jednoducho zlyhania smart kontraktu, ktorý môže byť chybne napísaný a celý projekt po odhalení chyby “zbankrotuje” rovnako ako cena jeho tokenu. Ak ste sa už rozhodli, že chcete investovať do DeFi, prinajmenšom svoje riziko diverzifikujte medzi viac projektov.

Mimochodom vedeli ste, že pokles bitcoinových hodlerov s aspoň 1 BTC môže súvisieť s tým, že prešli na DeFi? Tejto téme sa venovalo video Zaujalo ma (v čase od 13:08):

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ak bude katalyzátorom bullrunu DeFi, nemusí to byť dobré

Avatar

Článok

zo dňa

od

Defi Ethereum

Výkonný riaditeľ firmy Diginex Richard Boyworth si myslí, že sektor DeFi je ešte stále len v začiatkoch. Síce predpokladá, že DeFi bude súčasťou budúcnosti, ale je ešte veľmi skoro robiť konečné závery.

,,Súčasné DeFi je ako pokúsiť sa vyletieť na Mesiac v kartónovej škatuli – myslím, že sa cestou dostanete do problémov a vedtze, že veci sa môžu počas toho začať kaziť, lámať a horieť ako sme to už začali vidieť,” upozornil v rozhovore s Anthonym Pomplianom.

Boyworth priznáva, že by bol len veľmi nerád, keby práve DeFi bolo katalyzátorom bullrunu, ako tomu bolo v roku 2017 v súvislosti s ICO horúčkou u Ethereum. ,,Určite sa obzerám dozadu do roku 2017. Táto DeFi vec pravdepodobne nie je to, čo práve teraz potrebujeme,” priznal.

Omnoho radšej by bol, keby nový bullrun súvisel s tým, čo sa deje okolo Bitcoinu. ,,Máme tu Microstrategy, máme tu Paula Tudora Jonesa, máme tú naozaj vážnych hráčov, ktorí sa začínajú zaujímať o toto odvetvie a ja preto veľmi dúfam, že z DeFi nevznikne ďalšie šialenstvo ako bolo ICO.“

ICO v roku 2017 malo za následok ošiaľ v investovaní do kryptomien, ktorých kapitalizácia výrazne rástla a dominancia Bitocinu na trhu prudko klesla, až dokonca v určitom čase bola pod 40%. Drvivá väčšina projektov, ktoré vznikli v rámci ICO, však stratila takmer celú svoju hodnotu a mnoho investorov prišlo o svoje životné úspory.

Boyworth sa podobne ako ďalší odborníci obáva, aby hlavnou témou nového bullrunu opäť nebola horúčka okolo novinky, ktorá môže viesť k tomu, že sa veľká časť nováčikov pri investovaní do kryptomien popáli. V podobnom duchu sa len nedávno vyjadril aj Ryan Selkis z analytickej firmy Messari, ktorý taktiež vidí medzi DeFi a ICO z roku 2017 mnoho podobnosti.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Výborné správy pre Bitcoin, ktorý si získava čoraz väčší rešpekt tradičných investorov, obrovský boom okolo DeFi či pochybné kroky burzy Binance. Je tu tohtotýždňový prehľad TOP správ zo sveta kryptomien. 

Bitcoin

Top správou tohto týždňa bolo oznámenie šéfa firmy Microstrategy Michaela Saylora, že jeho firma kúpila bitcoiny za ďalších 175 miliónov dolárov. Keď k tomu prirátame investíciu 250 miliónov dolárov z augusta, tak táto firma celkovo nakúpila už bitcoiny v hodnote 425 miliónov dolárov. Ako to opísal samotný Saylor, jeho firma už sa nechcela prizerať tomu, ako strácajú ich doláre na bankovom účte reálnu hodnotu a rozhodli sa preto previesť majetok do Bitcoinu. Tejto mimoriadne zaujímavej správe sme sa venovali v tomto článku, no rozobral ju podrobne aj YouTube kanál Zaujalo ma v tomto videu:

,,Tomu sa hovorí výborná reklama na Bitcoin!,” skonštatoval zakladateľ burzy Tyler Winklevoss po tom, ako sa dopočul o tom, že centrálna banka Veľkej Británie Bank of England nevylučuje zavedenie záporných úrokových sadzieb. Čo to vlastne záporné úrokové sadzby sú a prečo by to bolo pre Bitcoin veľmi pozitívne, sa dočítate tu.

Autor populárneho Stock to Flow modelu (S2F model) PlanB v utorok vyhlásil, že nastal čas, aby Bitcoin urobil prudší cenový pohyb smerom nahor. Odôvodnil to vo tweete, v ktorom ukázal update jeho „S2F modelu verzia 1“. Podobný názor má aj ďalší častokrát citovaný kryptrader Michael van de Poppe. Viac sa dočítate tu.

Bitcoin si čoraz viac získava rešpekt tradičných investorov. Naznačujú to aj vyjadrenia Jima Cramera v relácii Mad Money na CNBC, ktorý naznačil, že zvažuje investovanie jedného percenta svojho majetku do Bitcoinu.

Zakladateľ a šéf Twitteru a firmy Square Jack Dorsey potvrdil, že zostáva verným fanúšikom Bitcoinu a vníma ho ako budúce peniaze internetu na rozdiel od mnohých kryptoprojektov, ktoré naznačujú rovnako ambície. ,,Nevidím, že by sa na tom niečo zmenilo, hoci ľudia budujú iné projekty, ktoré chcú dosiahnuť tento potenciál,” skonštatoval.

Od vypuknutia pandémie koronavírusu stratilo 14 najväčších bank sveta trhovú kapitalizáciu v hodnote viac ako 635 miliárd dolárov, čo bolo v úvode tohto týždňa viac než trojnásobok celkovej kapitalizácie Bitcoinu a takmer dvojnásobok celej kapitalizácie kryptotrhu.

Tokenizované bitcoiny v DeFi projektoch presiahli hodnotu miliardy dolárov a zároveň rastie trend, v rámci ktorého sa podiel takýchto bitcoinov uzamknutých v DeFi zväčšuje na úkor ostatných kryptomien. Vyplýva to z dát DeFi Pulse. Viac sa dočítate tu.

Altcoiny

Denné transakcie blockchainu Ethereum dosiahli novy rekord, keď v priebehu 17. septembra bolo realizovaných na Ethereum 1 406 000 transakcií. Tomuto významnému novému míľniku Ethereum a jeho dôvodom (ale aj následkom) sme sa venovali v tomto článku.

Novým hitom kryptosektora je investovanie do DeFi projektov, keďže mnohé z nich dosahujú nádherné zisky. Investícia do DeFi je však zároveň mimoriadne riziková a to hneď z niekoľkých dôvodov. Téme toho, ako investovať do decentralizovaného financovania, aby ste sa kompletne “nespálili“, sme sa venovali v tomto článku.

DeFi projekty aktuálne fungujú hlavne na blockchaine Ethereum, no šéf najväčšej kryptoburzy Binance Changpeng Zhao by bol rád, keby vývojári čoraz viac využívali na tento účel aj Binance Smart Chain, ktorý je podľa jeho slov s Erthereum kompatibilný a pre vývojárov prináša raz výhod. Viac sa dočítate tu.

DeFi medzitým vzbudzuje rastúci záujem regulátorov, nakoľko podľa analýzy firmy Cipertrace ide o skvelý nástroj, ako obchádzať regulácie. ,,DeFi sú navrhnuté tak, aby fungovali bez povolení, v ktorejkoľvek krajine a bez akejkoľvek regulácie. Vo výsledku sa z DeFi môže ľahko stať útočisko tých, ktorí perú peniaze,” upozornila.

Kapitalizácia stablecoinu Tether (USDT) prekonala tento týždeň ďalší významný míľnik v podobe prekonania hranice 15 miliárd dolárov. Treba zdôrazniť, že v úvode roka bola kapitalizácia USDT len 4 miliardy dolárov. Viac o tokoch Tetheru mediz peňaženkami užívateľov a burzami a o tom, čomu možno tento nárast kapitalizácie pripísať, sme sa rozpísali v tomto článku.

Stablecoiny BUSD a USDC sa stali podporovanými tokenmi spoločnosti Dapper Labs, ktorá stojí za priekopníckymi hrami postavenými na Flow blockchaine ako sú CryptoKitties a NBA TopShot. Oba stablecoiny tak môžu vývojári integrovať do svojich smart kontraktov a ich hier.

Mali by ste vedieť

  • Indície zo strany FATF (Finančná akčná skupina), ktorá má na starosti boj proti praniu špinavých peňazí, naznačujú, že burza Binance sa viackrát úspešne vyhla regulačným nariadeniam tohto orgánu tým, že od roku 2017 neustále mení svoje oficiálne sídlo. Téme sme sa venovali tu.
  • Bahamy by mohli byť prvou krajinou, ktorá oficiálne spustí svoju kryptomenu pod dohľadom centrálnej banky. Takzvaný Sand Dollar by mohol byť dostupný už v priebehu októbra.
  • Európska únia chce do roku 2024 kompletnú reguláciu kryptomien. Téme sme sa venovali tu.
Čítať ďalej

Ethereum

Denné transakcie blockchainu Ethereum dosiahli nový rekord

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum

Denné transakcie na Ethereum zaznamenali nové historické maximum –  podľa údajov prehliadača tohto blockchainu s názvom EtherScan sa k 17. septembru objem denných transakcií vyšplhal na 1 406 000.

Ide o najvyšší počet denných transakcií v histórii tejto kryptomeny. Predchádzajúci rekord sa datoval k 4. januáru 2018, kedy sa realizovalo v priebehu 24 hodín 1 350 000 transakcií. Išlo o obdobie, kedy Ethereum dosahovalo najväčší mainstreamový boom a do trhu prúdili desiatky tisíc nováčikov. Mnohí v tom období žiaľ nakupovali ETH na príliš vysokých cenách.

Nový rekord v počte denných transakcií možno bez pochyb pripísať ošiaľu, ktorý aktuálne nastáva v súvislosti s decentralizovaným financovaním (DeFi). Väčšina DeFi projektov je totiž postavených práve na blockchaine Ethereum. Hodnota tohto trhu stúpla od úvodu roka 9-násobne z jednej miliardy dolárov na 9 miliárd dolárov, nuž a kým skeptici tvrdia, že ide o bublinu, ktorá čoskoro spľasne, druhá strana uvádza, že ide len o začiatok novej éry „decentralizovaného bankovníctva.”

Saylor vysvetlil, ako Microstrategy nakúpila bitcoiny za 425 miliónov USD

DeFi projekty, ktoré bežia na Ethereum, z jednej strany podporujú rast popularity tohto blockchainu, no na druhú stranu ho nesmierne preťažujú, pretože Ethereum v tejto fáze vývoja má nesmierne problémy so škálovateľnosťou a taktiež privysokými poplatkami za transakcie. Výsledkom je, že poplatky za gas zaznamenali prudký nárast, ktorý vyvrcholil 1. septembra tým, že ťažiari Ethereum zarobili za jedinú hodinu na poplatkoch rekordných 500 000 dolárov.

Primárnym cieľom Ethereum je prejsť na protokol Proof of Stake (PoS), ktorý zmení spôsob, akým sa transakcie overujú. Ethereum sa v budúcnosti už nebude ťažiť (ako Bitcoin), ale overovateľmi transakcií budú držitelia ETH, ktoré budú za odmenu “stakovať”. Tento systém odstráni problém pridrahých a pomalých transakcií. Otázkou však zostáva, kedy sa prechodu na túto novú generáciu s označením Ethereum 2.0 dočkáme. Zdá sa, že ani samotní vývojári v tom nemajú jasno, hoci z ich strany prevládajú tvrdenia, že úvodnej „fázy 0” blockchainu Ethereum 2.0 by sme sa mohli dočkať ešte tento rok.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Láka vás investícia do DeFi? Ak áno, tak aspoň diverzifikujte

Avatar

Článok

zo dňa

od

Defi Ethereum

Odolať investovaniu do DeFi projektov môže byť pri pohľade na percentá, ktoré dokážu aktuálne robiť niektoré projekty zamerané na decentralizované financovanie, naozaj ťažké. Keď sa do toho pridá burza Binance, ktorá si chce DeFi sektor “uloviť pre seba”, či tvrdenie Qiaoa Wanga, ktorý označil DeFi za investičnú príležitosť desaťročia, je nutkanie skúsiť to ešte väčšie. Čo však robiť, aby ste neprišli o všetky vaše peniaze? DeFi je totiž veľmi rizikové a mnohí sú presvedčení, že bublina čoskoro spľasne.

Tejto téme sa venoval aj článok portálu Cointelegraph, ktorý zdôrazňuje, že ak ste sa už rozhodli pre DeFi, mali by ste staviť na diverzifikáciu investičného rizika. Inak povedané, nevložiť celú investíciu do jedného DeFi projektu, ktorý vás zaujal. Väčšinou to totiž môže dopadnúť tak, že doplatíte na FOMO (strach z premárnenej príležitosti) a investujete práve do tokenu, ktorý čaká veľký prepad.

Pri investícii do DeFi projektov treba mať na pamäti, že DeFi je postavené na smart kontraktoch, ktoré častokrát napísal malý tím ľudí. Tieto protokoly majú obmedzené zdroje pre financovanie vývoja a riziko, že sa v nich objaví chyba, je relatívne veľké. Už aj známejšie auditované protokoly boli v minulosti obeťou napadnutia hackermi. Tieto v súčasnosti mimoriadne výnosné protokoly teda môžu zo dňa na deň utrpieť obrovské straty, ak sa odhalí vážna chýba v ich kóde. V končenom dôsledku by na to doplatili hlavne investori.

Príkladom je YAM Finance (YAM), u ktorého používatelia uzamkli kryptomeny v hodnote viac ako 500 miliónov dolárov a to ešte predtým, ako bol zalistovaný na veľkých burzách. Tvorcovia varovali, že Yam finance ešte nemá auditovaný smart kontrakt, no snaha investorov o dosiahnutie krátkodobého zisku spôsobila investičnú tragédiu. YAM najprv dosiahol hodnotu takmer 100 dolárov, no v priebehu dňa za zrútil na jeden dolár. Aktuálne má token hodnotu len 0,02 USD.

Ak ste sa teda rozhodli, že to s DeFi skúsite, nevsaďte všetko na jedného koňa. Zmenšíte tým riziko, že prídete o všetko. Rátajte s tým, že stále ide o mimoriadne rizikovú investíciu. Môžete pri nej zrejme dosiahnuť väčšie zisky než pri investícii do Bitcoinu, no zároveň sa môžete aj omnoho viac popáliť. Nikdy preto do DeFi neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

ERC-20 tokeny predbehli Ethereum v trhovej kapitalizácii

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Ekosystém Ethereum, teda nielen táto kryptomena, ale aj tokeny, ktoré sú na nej postavené, dosahujú rekordné míľniky.

Analytická spoločnosť Santiment upozornila, že trhová kapitalizácia ERC-20 tokenov postavených na Ethereum už prekonala samotnú kapitalizáciu Ethereum a tentokrát je rozdiel medzi touto kapitalizáciou a celkovou hodnotou Etherov v obehu najväčší v histórii. V čase písania článku je totiž trhový strop všetkých ERC-20 tokenov 46,7 miliardy dolárov, kým hodnota všetkých ETH len niečo cez 41 miliárd USD.

Treba poznamenať, že ERC-20 tokeny v minulosti už Ethereum v kapitalizácii predbehli, no nikdy nie takým výrazným rozdielom a zároveň doposiaľ vždy  platilo, že  Ethereum následne v kapitalizácii tokeny ERC-20 predbehlo.

Veľký vplyv na rast kapitalizácie ERC-20 toekenov má stablecoin Tether (USDT), ktorý má približne 60% mincí umiestnených práve na blockchaine Ethereum – v tomto čase ide o takmer 9 miliárd dolárov. Okrem toho rast ERC-20 tokenov má na svedomí aj veľký ošiaľ okolo DeFi projektov, ktoré si taktiež našli svoj domov predovšetkým na blockchaine tejto kryptomeny.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Je DeFi investičnou príležitosťou desaťročia? Wang si myslí, že áno

Avatar

Článok

zo dňa

od

DeFi Ethereum

Bývalý šéf produktového oddelenia analytickej spoločnosti Messari a zároveň známy obchodník špecializujúci sa na kryptomeny Qiao Wang sa domnieva, že rodiaci sa DeFi sektor má obrovský rastový potenciál.

Pravdou je, že DeFi zaznamenal v roku 2020 už v teraz obrovský rast v porovnaní s číslami z roku 2019. Celková hodnota uzamknutých mincí v DeFi projektoch totiž od úvodu roka stúpla z 1 miliardy dolárov na necelých 8 miliárd (v čase písania tohto článku), pričom v určitom čase nedávno už prekonala hranicu deviatich miliárd USD. Ako doplnil Cointelegraph, naprieč všetkými DeFi platformám došlo od úvodu roka k rastu vyše 1000%.

Wang si myslí, že tohtoročný DeFi boom je podobný času, kedy bolo možné investovať do Bitcoinu v roku 2013, respektíve do Ethereum pred rokom 2015. Súčasnú možnosť investovania do DeFi teda označil za “asymetrickú stávku, ktorá sa objaví raz za život.”

,,DeFi pred rokom 2021 je podľa môjho názoru príležitosť, ktorá sa objaví raz za dekádu (ak sa neukáže opak). Ak ste zmeškali prvé dve (Bitcoin a Ethereum), nezmeškajte túto,” uviedol na Twitteri.

Ryan Selkis, ktorý založil firmu Messari, pre ktorú Wang pracoval, má však výrazne odlišný názor. Už dávnejšie vyhlásil, že DeFi je bublina, ktorá čoskoro spľasne. Upozornil taktiež na vysoké poplatky, ktoré sú realitou tohto sektora pre problémy škálovania Ethereum a znižujú príležitosti pre bežných DeFi užívateľov dosiahnuť zaujímavý zisk.

Ak sa DeFi, teda decentralizované financovanie, porovnáva s tradičným bankovým sektorom, v ktorom operujú bilióny dolárov, je jednoznačne, že má veľký priestor pre rast. Dokonca aj v porovnaní so samotným kryptotrhom je DeFi veľmi malou kategóriou s podielom približne len 2% na celkovej trhovej kapitalizácii.

Zaujímavý názor, ktorý bol skeptický najmä voči populárnym altcoinom, uviedol šéf platieb z Google Tyler Reynolds. Ten skonštatoval, že mnohé veľké altcoiny ako sú XRP, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, EOS, Cardano či Stellar, ktoré nemajú podľa neho žiadnu veľkú budúcnosť, majú omnoho väčšiu kapitalizáciu než Yearn Finance s hodnotou iba niečo 670 miliárd dolárov.

Wang priznal, že niektoré súčasné DeFi projekty naozaj môžu byť v bubline, teda priznáva možnosť ich cenovej korekcie alebo aj výrazného pádu. Taktiež netvrdí, že všetky DeFi projekty sú naozaj kvalitné (čo pochopiteľne možno aplikovať aj na vačšinu z 5000 existujúcich kryptomien).

Aby sme to zhrnuli – DeFi má svojich fanúšikov ale aj mnoho kritikov. V tomto čase ide o veľmi rizikovú investíciu, ktorá má potenciál skončiť na nule, ale aj spraviť obrovské percenta. Ak teda zvažujete investíciu do DeFi, riaďte sa dvojnásobne pravidlom neinvestovať viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum Foundation rozdá granty v hodnote 3,8 milióna dolárov

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Nadácia Ethereum Foundation oznámila, že tímom, ktoré pracujú na Ethereum blockchaine prerozdelí granty v hodnote 3,8 milióna dolárov. Tie majú smerovať na podporu komunity a vzdelávania, kryptografie, testu nulových znalostí (ZKP), skúsenosti vývojárov, na vývoj Ethereum 2.0 a druhej vrstvy.

Tieto financie budú prerozdelené medzi 28 spoločnosti a výskumníkov vrátane blockchainovej poradenskej firmy Akomba Labs či firme Beacon Fuzz, ktorá sa špecializovala na hľadanie chýb spôsobujúcich zlyhanie konsenzu na Ethereum 2.0.

Oznámenie o tomto jednorazovom grante prichádza mesiac po tom ako Ethereum Foundation oznámila budovanie bezpečnostného tímu pre Ethereum 2.0, ktorého hlavnou náplňou je študovanie akýchkoľvek potenciálnych problémov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a kryptoekonomiky budúcej generácie kryptomeny Ethereum.

Spustenie Ethereum 2.0 je dlho očakávanou záležitosťou, no informácie o tom, kedy sa dočkáme spustenia jej úvodnej fázy sa rôznia. Kým hlavný líder tejto kryptomeny Vitalik Buterin sa domnieva, že sa to dá stihnúť ešte tento rok, vývojár Justin Drake naznačil, že skôr očakáva jej spustenie až v úvode roka 2021.

Ethereum má aktuálne vážne problémy so škálovateľnosťou vzhľadom na obrovský záujem o DeFi projekty, ktoré zväčša fungujú práve na tomto blockchaine a taktiež kvôli tomu, že na Ethereum funguje väčšina stablecoinov. To všetko vedie to k upchaniu mempoolu a vysokým transakčným poplatkom. Riešenie problému škálovateľnosti existuje skrz druhé vrstvy, no úspešný prechod na Ethereum 2.0 a Proof of Stake konsenzus by tento problém odstránil najrazantnejším spôsobom.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-