Forbes, najznámejší časopis určený najmä pre vyššiu triedu, zverejnil 6. februára 2017 svoj historicky prvý rebríček najbohatších osobností vo svete kryptomien.
,,Ide o kľúčový moment, ktorý prináša transparentnosť do kryptosveta, aby sa mohol odvrátiť od svojho pôvodu obľúbenej meny pre obchodníkov s drogami a dospel do legitímnej triedy aktív,” vysvetlil editor časopisu Randall Lane.
Kým tradičná tvorba rebríčku najbohatších ľudí sveta, ktorý Forbes zverejňuje v pravidelných intervaloch, nie je taká zložitá, urobiť rebríček najbohatších ľudí vo svete kryptomien je omnoho komplikovanejšie. Kryptomeny sú vo svojej podstate decentralizované a vymykajú sa tradičnému finančnému systému. Okrem toho mnohí kryptomilionári chcú zostať v anonymite.
Zostaviť rebríček nebolo jednoduché
Na rozdiel od statických čísiel pri tvorbe tohto zoznamu musel Forbes zohľadňovať rôzne kritéria. Výpočty sa zakladali na hodnote nadobudnutých kryptomien, ziskov po zdanení obchodovania s kryptomenami a podieloch vo firmách, ktoré súvisia s kryptomenami. Forbes preto priznáva, že niektorí ľudia môžu v ich zozname chýbať.
,,Pevne veríme, že robíme svet lepším vďaka tomu, že odhaľujeme neviditeľných bohatých. Bohatstvo takéhoto rozmeru by nikdy nemalo byť v tieni,” vysvetlil Randall Lane.
Prvý zoznam najbohatších kryptomiliardárov pozostáva dokopy z 19 osôb. Najbohatším z nich má byť Chris Larsen, ktorý má mať majetok v sume 7,5 až 8 miliárd dolárov. Larsen je spoluzakladateľ spoločnosti Ripple (XRP) a osobne vlastní 5,2 miliardy tokenov XRP.
Larsen je zároveň podľa Forbes minimálne 6x bohatší než druhý muž v tomto zozname Joseph Lubin, ktorý okrem iného v rozhovore pre Forbes priznal, že ľudia z kryptosveta nemajú veľký záujem o to, aby boli takto medializovaní. Spoluzakladateľ Ethereum a zakladateľ firmy ConsenSys má majetok v kryptomenách o hodnote 1-1,5 miliardy dolárov.
Na treťom mieste sa umiestnil len 41-ročný Changpeng Zhao (známy aj ako “CZ”), CEO krytoburzy Binance, ktorého majetok sa odhaduje na 1 až 1,2 miliardy dolárov. Spoločnosť Binance pritom vytvoril len pred siedmimi mesiacmi.

„Zakladatelia“ Facebooku sú štvrtí
Bratia Winklevossovci, Cameron a Tyler, ktorí sú známi aj ako tvorcovia myšlienky založenia Facebooku, o ktorú ich okradol Mark Zuckenberg, sú na štvrtom mieste s odhadovaným majetkom medzi 900 miliónmi až 1,1 miliardou USD. Winklevossovci dobre zarobili na tom, že investovali do Bitcoinu v roku 2012 a potom ho “hodlovali”.
Na piatom mieste sa objavil Matthew Melon, 51-ročný investor, ktorý vstúpil do tejto oblasti len pred rokom, hoci ho od toho odrádzali priatelia aj jeho rodina. Patril medzi prvých investorov do XRP, tokenu od firmy Ripple, ktorá sa sústredí na vytváranie blockchainovej technológie pre urýchlenie peňažných transakcií bank.
Ďalší kryptomilionári na zozname sú: Brian Armstrong (CEO Coinbase), Matthew Roszak, Antony Di Iorio, Brock Pierce, Michael Novogratz, Brendan Blumer, Dan Larimer, Valery Vavilov, Charles Hoskinson, Brad Garlinghouse (CEO Ripple), Barry Silbert, Vitalik Buterin (tvorca Ethereum), Tim Draper a Song Chi-Hyung.
Originálny link na celý zoznam tu.
Ak sa Vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.