Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Flashbots vyprodukovali 82% relay blokov – ďalší prvok centralizácie Ethereum?

Článok

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Po prechode Ethereum na Proof of Stake konsenzus (PoS) sa stala táto kryptomena energeticky výrazne menej náročná, no niektoré indície naznačujú, že trpí na výraznejšiu centralizáciu.

Prvým častokrát zmieňovaným bodom centralizácie je silná dominancia validátorov CoinbaseLido pri produkcii blokov. Podľa Ryana Rasmussena, analytika z Bitwise Asset Management, tieto dve entity po merge stále produkujú okolo 40% všetkých blokov, kým analytická platforma Santiment uviedla až 46%. ,,Nie je ideálne vidieť, že viac ako 40% blokov sa vypriadava cez dvoch poskytovateľov, najmä jedného, ktorý je centralizovaným poskytovateľom služieb (Coinbase),” poznamenal.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Druhý prvok možnej centralizácie Ethereum súvisí s tzv. Flashbots – serverom, ktorý sa využíva pri budovaní blokov, čo “vytvára obavy z konkrétneho bodu zlyhania ekosystému.“

Flashboty sú centralizovaná entita zameraná na transparentnú a efektívnu extrakciu blokov tzv. maximálnej extrahovateľnej hodnoty (MEV), ktorá funguje ako „relay“ pre doručovanie Ethereum blokov.

Poznámka: Funkciu Mev-Boost používajú validátori na maximalizáciu odmeny zo stakingu predajom priestoru v blokoch otvorenému trhu staviteľov. Odhaduje sa, že validátori používajúci MEV-Boost môžu zvýšiť svoje odmeny zo stakingu o viac ako 60% (zdroj). 

Údaje z mevboost.org ukazujú, že v prípade Ethereum je v súčasnosti 6 „relays“, ktoré vyprodukovali od merge aspoň 1 blok – Flashbots, BloXroute Max Profit, BloXroute Ethical, BloXroute Regulated, Blocknative a Eden.

Problém je v tom, že Flashbots mal podľa mevboost.org na zodpovednosť produkciu viac ako 82% všetkých blokov (vyše 4200) zo strany relays, ktoré sa podliali od prechodu ETH na PoS zatiaľ na produkcii vyše 18% všetkých ETH blokov.

Tejto téme sa venoval aj blogový príspevok burzy BitMEX, ktorý poukázal na potrebu úplnej predstavy Flashbotov. Jeho zástancovia však tvrdia, že ide o systém pod kontrolou DAO (decentralizovaná autonómna organizácia) a nakoniec sa stane úplne decentralizovaným.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.