Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Firmy môžu mať o dôvod viac kúpiť si BTC – zmenia sa účtovné pravidlá

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Generálny manažér najväčšieho inštitucionálneho držiteľa bitcoinov medzi verejne obchodovanými spoločnosťami Michael Saylor z firmy Microstrategy oznámil na Twitteri pozitívny vývoj týkajúci sa účtovných pravidiel pre držanie bitocinov na súvahách amerických spoločností.

V súlade so súčasnými usmerneniami FASB, ktoré sú zdrojom smerodajných všeobecne uznávaných účtových zásad (GAAP) musia spoločnosti vo svojich súvahách vykazovať digitálne aktíva, ako sú napríklad bitcoiny, ako „nehmotné aktíva“. Dôvodom tejto klasifikácie je to, že kryptomeny nespĺňajú dohodnutú definíciu „hotovosti a jej peňažných ekvivalentov, finančných aktív alebo zásob.”

V praxi to znamená predovšetkým to, že ak si americká spoločnosť kúpi bitcoiny alebo iné kryptomeny na svoju súvahu, musí ich oceňovať v účtovníctve na základe aktuálnej trhovej hodnoty a nie ceny, za ktorú ich nadobudlo a to bez ohľadu na to, či tieto aktíva drží naďalej, alebo ich predáva. Zjednodušene povedané, ak firma nakúpila BTC za 60 tisíc dolárov a jeho súčasná cena je 30 tisíc dolárov, musí účtovať „stratu zo zníženia hodnoty“ napriek tomu, že tento BTC nepredala, čiže žiadna strata nebola realizovaná.

Michael Salyor však včera na Twitteri upozornil, že v tejto veci by mohla nazdať zmena. Informoval totiž, že na stredajšom zasadnutí FASB sa hlasovalo o revízii kryptomenového účtovníctva a hoci výsledky ešte neboli oficiálne zverejnené na stránkach FASB, Saylor ako divák živého prenosu oznámil, že hlasovanie prebehlo v pomere 7:0 v prospech kryptomien – inak povedané tento spôsob účtovania kryptomien by sa mal zmeniť.

,,To je úžasné. O krok bližšie k tomu, aby sa firmám uľahčilo vlastniť bitcoiny na súvahe a účtovať ich presvedčivým spôsobom,“ reagoval na informácie od Saylora marketingový riaditeľ burzy Kraken Dan Held.

Konkrétnym príkladom súčasného problémového riešenia účtovania kryptomien na súvahe je situácia spoločnosti Townsquare Media z New Yorku, ktorá musela vykázať účtovnú stratu zo zníženia hodnoty držaných kryptomien za prvý kvartál 2022 v sume 400 000 USD a to napriek tomu, že v posledný deň 1. kvartálu (31. marca) dokázala predať svoju pozíciu v bitcoine so ziskom 1,2 miliónov dolárov.

Aj spoločnosti Tesla a Microstrategy museli v hospodárskych výsledkoch hlásiť straty zo zníženia hodnoty svojich BTC hoci v skutočnosti boli ich pozície medzičasom v zelených číslach.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.