Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Firma Ripple (XRP) môže čeliť žalobe zo strany SEC + VIDEO

Článok

Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple
Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple

Brad Garlinghouse počas rozhovoru pre Fortune Magazine priznal nelichotivú správu pre fanúšikov kryptomeny XRP. Šéf spoločnosti Ripple totiž uviedol, že očakávajú žalobu zo strany Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) pre nelicencovaný predaj cenných papierov.

O možnosti, že Ripple realizovala predaj XRP bez schválenia SEC, čím porušila zákon o cenných papieroch, sa špekuluje už dlhšie. Toto podozrenie pritom nepadá len na firmu Ripple a XRP, ale aj na množstvo iných kryptomien, ktoré vznikli v roku 2017 skrz ICO horúčku a z pohľadu zákona mohlo ísť o neregistrovaný predaj cenných papierov.

Určujúcim momentom v tomto prípade je to, či je kryptomena XRP z pohľadu zákona cenným papierom alebo nie. Ak áno, firma Ripple porušila zákon.

Garlinghouse uviedol, že Ripple má v pláne brániť sa. ,,SEC sa z pohľadu zákona zo skutkového hľadiska mýli. XRP je mena (nie cenný papier pozn.red.) a nemusí byť registrované ako investičný kontrakt. V skutočnosti ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo financií FinCEN už v roku 2015 určili, že XRP je virtuálna mena a to isté urobili aj ďalšie regulačné orgány skupiny G20. Žiadna iná krajina neklasifikovala XRP ako cenný papier,” vysvetľuje.

SEC však naďalej trvá na tom, že kryptomena XRP, ktorá vznikla už v roku 2012, je cenným papierom a to na rozdiel od Ethereum či Bitcoinu a preto podala žalobu na okresný súd. Je teda možné, že ak to nedokáže Ripple pred súdom vyvrátiť, firmu čaká minimálne mimoriadne vysoká pokuta.

,,Myslím si, že v tomto prípade sa musíme postaviť a zabojovať za všetky kryptomeny. Nesmieme nechať SEC, aby šikanovala toto odvetvie. Budeme na správnej strane histórie,” uviedol na margo potenciálnej hrozby Garlinghouse, ktorý týmito slovami zároveň naznačil, že za cenné papiere môže byť považované aj množstvo iných kryptomien.

Zdroj: decrypt.co

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne