Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Finálny testnet Ethereum 2.0 je pripravený na spustenie

Článok

Ethereum 2.0
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dlhoočakávaný príchod Ethereum 2.0 sa posúva opäť o malý krôčik bližšie. Vyzerá to tak, že spustenie finálneho testnetu by mohlo byť realizované už v horizonte dvoch týždňov.

Vývojár Danny Ryan, ktorý patrí medzi hlavných koordinátorov spustenia novej éry Ethereum 2.0, zdieľal  novinky ohľadom spustenia testnetu na Discorde, kde prezradil, že predpokladaným dátumom je 4. august. Zároveň doplnil, že ďalšie podrobnosti by mali byť zverejnené už v nasledujúcich dňoch.

Testovanie takzvanej “fázy 0“ očakávaného Ethereum 2.0 prebieha na rôznych testovacích sieťach už od apríla, kedy bol vytvorení genesis blok na Beacoin Chaine. Fáza 0 je prvou etapou dlho očakávaného prechodu na Proof-od-Stake koncept, ktorý dramaticky zvýši rýchlosť transakcii. Kompletne sa tým zmení spôsob, akým sa overujú transakcie a zabezpečuje sieť. Kým Ethereum v súčasnosti funguje podobne ako Bitcoin, keďže túto úlohu plnia ťažiari svojim ťažbou, pri prechode na Proof-of-Stake budú overovať a zabezpečovať sieť zjednodušene povedané samotní užívatelia, ktorí sa zapoja do stakingu. Podmienkou bude, aby vlastnili aspoň 32 ETH.

Ako bolo spomenuté už vyššie, testovanie začalo v apríli spustením Beacon Chainu, ktorý bol uvedený do prevádzky na počiatočnej testovacej sieti s názvom Sappire s použitím vkladov o hodnote 3.2 ETH. Vzhľadom na jeho úspech bolo v máji na testnete Topaz uvedených do prevádzky 32 uzlov ETH a začali sa vydávať odmeny za staking. Testovacia sieť Onyx následne v júni začala stabilne pracovať s 20 000 validátormi no a začiatkom júla bola spustená aj testovacia sieť pre viacerých klientov koordinovaná spoločnosťou Altona, aby sa zabezpečila stabilita pred spustením verejného testnetu.

Väčšinu predchádzajúcich testov realizovala spoločnosť Prysmatic Labs. Klient s názvom Prysm ETH 2.0 bol minulý týždeň úspešne auditovaný firmou Quantstamp, ktorý sa orientuje na oblasť bezpečnostných auditov blockchainov. Minulý víkend následne publikovala blog, v ktorom uviedla, že vývojári sú veľmi blízko k spusteniu verejnej testovacej siete pre viacerých klientov.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne