Americká centrálna banka (Fed) pokračuje v odstraňovaní likvidity z finančného systému skrz takzvané kvantitatívne uťahovanie (QT), čím sa snaží popri zvyšovaní úrokových sadzieb bojovať s vysokou infláciou aj týmto nástrojom.
Zatiaľ sa medzitým zdá, že zvyšovanie úrokových sadzieb Fedom bude postupne spomaľovať, nakoľko čísla týkajúce sa inflácie začínajú pôsobiť optimistickejšie. Niektorí analytici však veria, že Fed bude mať čoskoro len jednu možnosť – úplne zastaviť tento proces, pretože v opačnom prípade vženie USA do „katastrofickej dlhovej krízy.“
FED bude musieť znížovať úrokové sadzby
Prečo FED nebude mať inú možnosť a bude musieť znížiť úrokové sadzby, a teda čoskoro prestať s ich zvyšovaním alebo ich držaním na takýto úrovniach, zhrnul Sven Henrich, zakladateľ NorthmanTrader.
Henrich zverejnil graf znázorňujúci úrokové poplatky zo súčasných vládnych výdavkov USA. Tie smerujú už k 1 biliónu dolárov ročne.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Úrok pochádza z vládneho dlhu USA, presahujúceho 31 biliónov dolárov, pričom pekne ilustruje, ako Fed tlačil od marca 2020 do obehu bilióny dolárov. Odvtedy sa úrokové poplatky zvýšili o 42%, poznamenal Henrich.
„ Fed nebude mať inú možnosť, ako znížiť alebo riskovať katastrofickú dlhovú krízu,“ zhrnul Sven Henrich, zakladateľ NorthmanTrader, 27. januára. „Vyššie sadzby dlhšiu dobu je fantázia, ktorá nemá korene v matematickej realite.“
Tento fenomén nezostal nepovšimnutý ani v rámci kryptokomunity. Populárny Twitter účet Wall Street Silver porovnal platby úrokov ako časť daňových príjmov v USA.
US paid $853 Billion in Interest for $31 Trillion Debt in 2022; More than Defense Budget in 2023.
If the Fed keeps rates at at these levels (or higher) we will be at $1.2 trillion to $1.5 trillion in interest paid on the debt.
The US govt collects about $4.9 trillion in taxes. pic.twitter.com/L0TQDWMhi6
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) January 27, 2023
„USA zaplatili v roku 2022 úrok 853 miliárd dolárov za dlh vo výške 31 biliónov dolárov. To je viac ako rozpočet na obranu v roku 2023. Ak Fed udrží sadzby na týchto úrovniach (alebo vyšších), budeme na úrokoch zaplatených z dlhu na úrovni 1,2 bilióna až 1,5 bilióna dolárov. Vláda USA vyberá na daniach v súčasnosti približne 4,9 bilióna dolárov.“ napísal.

Zníženie sadzieb by mohlo byť bullish
Takýto scenár, pri ktorom by Fed prestal so zvyšovaním sadzieb, alebo ich dokonca začal znižovať, môže byť veľmi prijateľný pre investorov do Bitcoinu (BTC). Obdobia vysokej likvidity zodpovedali zvýšenému záujmu o rizikové aktíva v rámci investičného sveta.
Sprísňovanie menovej politiky zo strany Fedu sprevádzalo medvedí trh na BTC v roku 2022. Možný „pivot“ tak mnohí vnímajú ako prvý náznak návratu „dobrých čias“.
Nie všetci však vidia pivot pozitívne
Nie každý však súhlasí s tým, že pivot príde tak skoro. Bývalý generálny riaditeľ BitMEX, Arthur Hayes verí, že najskôr príde chaos, ktorý stiahne BTC a altcoiny na nové minimá predtým, než príde nový bull market.
„Tento scenár je menej ideálny, pretože by to znamenalo, že každý, kto teraz nakupuje rizikové aktíva, by sa mal pripraviť na masívne straty. Rok 2023 by mohol byť rovnako zlý ako rok 2022, kým FED neotočí,“ napísal tento mesiac Arthur Hayes.
Zdroj: cointelegraph.com